Rozsiewacz nawozów jednotalerzowy i dwutalerzowy - jaka jest różnica między tymi rozsiewaczami

Jednotalerzowy rozrzutnik do nawozu

Rozrzutnik do nawozu mineralnego może być dostępny w różnych formach. Jedną z nich jest właśnie rozsiewacz do nawozów jednotalerzowy, znany również jako jednotarczowy oraz lejek. Cena za taki rozsiewacz jest zdecydowanie niższa od ceny rozsiewacza dwutalerzowego, lecz idą za tym pewne konsekwencje.

Otóż rozsiewacz do nawozu mineralnego i wapna tego typu wymaga bardzo precyzyjnej regulacji, która zależy od tego, jaka jest granulacja i charakter nawozu, który ma być rozprowadzany. Dlatego też obsługa z tym urządzeniem wymaga dużej wprawy i doświadczenia.

Pamiętajmy też o tym, że takie siewki do nawozów są znacznie trudniejsze w operowaniu, przez co ciężej jest uzyskać pożądany efekt pracy. Natomiast gdy zyski z plonów nie są wysokie i nie mamy dużego gospodarstwa, wtedy właśnie poleca się zakup tego typu urządzeń na kołach lub jako zawieszany rozsiewacz. Ładowność rozsiewacza wapna i nawozu wynosi 300 lub 400 kg.

Dwutalerzowa siewka do nawozu

Dwutalerzowy rozsiewacz nawozów znany jest także jako rozsiewacz dwutarczowy. Ten sprzęt, który może być z kołami lub jako zawieszany rozsiewacz, cieszy się lepszymi opiniami niż rozsiewacz jednotarczowy, mimo tego, że jego cena jest zdecydowanie wyższa od jednotalerzowych rozwiązań.

Dlaczego więc dwutalerzowy rozsiewacz do nawozów mineralnych i wapien ma lepsze opinie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zacznijmy więc od tego, że dwutarczowe urządzenia oparte są na bardziej zaawansowanych technologiach, przez co praca z takim rozsiewaczem jest znacznie łatwiejsza niż praca z jednotarczowym rozsiewaczem nawozów.

Dzięki zamontowanemu w urządzeniu systemie zmiany talerzy, mamy możliwość zmiany szerokości roboczej i to w bardzo dużym stopniu, oczywiście w zależności od tego, jaki model rozsiewacza wybierzemy. Dodatkowo mamy możliwość zakupu modeli, w których znajduje się system siewu granicznego, dzięki któremu nawet przy granicach pola dawkowanie nawozu będzie precyzyjnie, co wpłynie także na oszczędność nawozu. Nawóz bądź wapno, dawkowane mogą być na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dawkowanie sterowane hydraulicznie przez ślimaki, natomiast drugie dawkowanie to dawkowanie grawitacyjne przez otwory zsypowe.

Ponadto, jeśli posiadamy pola o bardzo ciężkich warunkach glebowych, zaleca się zakup rozsiewaczy ciągnionych, które doskonale sobie poradzą na trudnym terenie. Są one wyposażone w przenośniki podłogowe o pojemności nawet do 1200 l. Jednak w tym przypadku również należy liczyć się z wyższą ceną. Rozsiewacz to jedno, ale ważny jest także odpowiedni produkt zasilający. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu nawozów wieloskładnikowych.

Rozrzutnik do nawozu - na co zwrócić uwagę, wybierając rozsiewacz nawozów

Rozsiewacz nawozu - podstawowe informacje

Wybór rozsiewaczy nawozów może wydawać się bardzo prosty, lecz w praktyce zobaczymy, że pozory mogą mylić. Na rynku dostępnych jest wiele modeli rozsiewaczy, które różnią się parametrami i wyglądem. Dodatkowo wiele firm np. Akpil, zajmuje się sprzedażą takich rozsiewaczy, a ich ceny są dość konkurencyjne. Ale cena to nie jedyny element, na który musimy zwrócić uwagę i warto o tym pamiętać.

W pierwszej kolejności powinniśmy określić, jaki rozsiewacz jest nam właściwie potrzebny. Jeśli nasze gospodarstwo nie jest duże i plony z niego wykorzystywane są tylko w naszym zakresie, wtedy lepiej jest kupić tańsze i jednotarczowe urządzenia. Natomiast w przypadku dużego gospodarstwa, z którego plony są dla nas zyskiem, lepszą możliwością będzie zainwestowanie pieniędzy w dwutarczowy rozsiewacz nawozów.

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest to, czy rozsiewacz ma możliwość regulowania szerokości roboczej. Warto też zwrócić uwagę na to, jaka jest trudność obsługi urządzenia, ponieważ jeśli nie mieliśmy z nim wcześniej styczności, a teraz jest on potrzebny w gospodarstwie, warto kupić prostsze rozsiewacze, które nie wymagają dużej wiedzy na ich temat i są łatwe w użytkowaniu.

Rozsiewacz nawozów  podczas użycia lub siewka do nawozu, czyli polecany rozrzutnik do nawozu, jego rodzaje, cena i opnie
Jaki rozsiewacz nawozów wybrać? Rodzaje rozsiewaczy, ceny, opinie

Innym elementem, który nie wszystkich interesuje, a jednak jest dość potrzebny i ułatwia pracę urządzenia, jest plandeka, która zabezpieczy nasz nawóz przed zamoknięciem. Istotne są również wszelkie zabezpieczenia antykorozyjne. Wielkość zbiornika to również jedna z bardziej istotnych kwestii, ponieważ wielkość powinniśmy dopasować do tego, na jakiej powierzchni ma pracować rozsiewacz nawozów.

Dodatkowym, ale pomocnym elementem jest waga do nawozu wbudowana w maszynie, dzięki której łatwiej nam będzie ustalić konkretną dawkę nawozu. Nie możemy też zapominać o tym, by sprawdzić trwałość urządzenia oraz to, czy rozsiewacz jest w stanie równomiernie rozłożyć nawóz.

Siewka do nawozu - jakie technologie mogą być wprowadzone do rozsiewaczy

Przy rozsiewaczach do nawozu bardzo istotnym elementem jest szerokość robocza urządzenia. I tutaj sytuacje mogą wyglądać bardzo różnie, ponieważ w niektórych urządzeniach łatwo ustawia się szerokość roboczą, a w innych trudniej. Jednak pamiętajmy, by zawsze ustawiać ją zgodnie z instrukcją obsługi.

Zazwyczaj szerokość robocza ustawiana jest już przy montowaniu tarczy i łopatek w rozsiewaczu. Następną czynnością jest ustawienie kąta, pod którym będą znajdowały się łopatki na tarczach. Niektóre rozsiewacze mają możliwość zmiany kąta pochylenia łopatek, a nawet miejsca dozowania nawozu.

Warto wiedzieć, że bardziej nowoczesne urządzenia wyposażone są w najnowsze technologie, takie jak między innymi lokalizacja GPS i oprogramowanie, które pozwala nam na ustalanie ścieżki przejazdu poprzez odczyt z lokalizacji i danych, które wcześniej już zostały wprowadzane przez operatorów. Dodatkowo możemy również ustalić sobie dozowanie nawozu. Dzięki takim urządzeniom oszczędzamy czas i pieniądze oraz nie musimy przemęczać się podczas wykonywania pracy. Poza komfortem pracy zyskujemy również mniejsze nakłady finansowe, ponieważ nawóz zużyty jest w mniejszym stopniu.

Rozsiewacz do nawozów mineralnych - jaka jest cena i jakiego producenta wybrać

Jeśli chodzi o wybór dobrego rozsiewacza nawozów, bardzo dużo zależy od budżetu, jaki posiadamy. Na rynku dostępny jest szeroki wybór producentów oraz modeli tego typu sprzętu. Do jednego z bardziej popularnych należy Akpil. Akpil jest znany zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Jednak jacy producenci zajmują się jeszcze produkcją tych sprzętów? Zobaczmy.

Otóż dwutalerzowy rozsiewacz nawozowy Strumyk Tytan, którego szerokość robocza wynosi 10-24 m, a jego zbiornik ma pojemność 600 l, dostępny jest w cenie około 3300 zł. Kolejny dwutarczowy rozsiewacz, tym razem Transport kosztuje około 4250 zł. Rozsiewacze nawozów Dexwal DUO o pojemności 600 l, dostępne są w cenie około 2200 zł.

Droższym, ale polecanym przez wiele osób rozsiewaczem jest rozsiewacz Rauch Axera M 1102 × 38 m, którego koszt to około 13500 zł. Rozsiewacz do nawozów mineralnych i wapna od producenta Bredal to również spory wydatek, ponieważ jego cena to około 32000 zł. Za to jednotalerzowe rozsiewacze sadownicze Dexwal dostępne są już za 800 zł. Rozsiewacz nawozu to zakup wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej