Jakie rośliny podlewać drożdżami? Wyjaśniamy krok po kroku
Zamiast sięgać po sztuczny, chemiczny nawóz mineralny, możesz wybrać domowe sposoby, by zasilić swoje rośliny. Wystarczy sięgnąć po… drożdże piekarskie! Jednak nie wszystkie gatunki powinno się podlewać taką miksturą. Dowiedz się, jakie rośliny podlewać drożdżami?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat podlewania.
Zastosowanie drożdży do podlewania
Znasz powiedzenie „rosnąć jak na drożdżach”? Tak właśnie dzieje się z roślinami podlewanymi roztworem drożdżowym. Nawóz z drożdży pobudza do bujnego rozwoju. Przede wszystkim dzięki niemu sadzonki szybko się ukorzeniają i rozwijają dużo szybciej i bujniej. Do tego obficie kwitną, więc wspaniale wyglądają. Podlewanie warzyw i owoców może także zwiększyć owocowanie ze względu na większą ilość kwiatów.
Drożdże w formie nawozu mogą także poprawić kondycję roślin. Sprawiają, że korzenie stają się mocniejsze i głębsze, więc są bardziej odporne na choroby i szkodniki. Do tego odżywka z drożdży jest bardzo ekonomiczna. Kostka drożdży to koszt niższy niż 2 zł, więc przygotowanie domowego nawozu jest minimalny. Można stosować go w ogrodzie oraz w przypadku roślin doniczkowych.
Jak zrobić roztwór droższy?
Nawóz z drożdży można zrobić bardzo prosto. Należy użyć do tego świeżych, nie suszonych drożdży, ale mogą być także po okresie przydatności do spożycia. Na 10 litrów ciepłej wody używa się około 100 g drożdży piekarskich. Najprostszy nawóz robi się po prostu poprzez wymieszanie ciepłej wody z drożdżami i odstawieniu na godzinę. Podlewanie będzie jednak efektywniejsze, jeśli wykorzystasz fermentującą mieszaninę.
Nawóz fermentowany ma szersze zastosowanie. Potrzebujesz tylko 100 g drożdży, 10 litrów ciepłej wody i szklankę cukru. Drożdże należy rozrobić i zasypać cukrem. Można dodać do nich niewielką ilość wody. Dopiero po mniej więcej dwóch godzinach zalewa się wszystko letnią wodą. Nawóz odstawia się na około 7 dni, ale używa się go tylko w formie rozcieńczonej. Rośliny podlewa się mieszaniną z jednej szklanki na 10 litrów wody. Do przygotowania roztworu drożdżowego możesz wykorzystać deszczówkę, ponieważ jest bardziej miękka niż woda kranowa.
Jakie rośliny podlewać drożdżami?
Preparat drożdżowy świetnie sprawdza się do uprawy wielu różnych roślin. Pomidory, ogórki i inne warzywa są na szczycie całej listy. Odżywka drożdżowa wpływa na wzrost i plonowanie, więc warzywa, zwłaszcza te, które rozwijają się z kwiatów, jak pomidory, ogórki, cukinia czy fasola bardzo zyskują na ich stosowaniu. Drożdżami można zasilać także marchew, pietruszkę czy seler, chociaż tutaj efekty nie są aż tak spektakularne.
Odżywka na drożdżach stosowana jest także do kwiatów, i w ogrodzie, i w doniczkach. Rośliny lepiej kwitną, mają obfitsze i bardziej wybarwione kwiaty. Stosowanie drożdży jest bardzo skuteczne zwłaszcza w przypadku róż, zyskują na tym także petunie, pelargonie i inne rośliny balkonowe. Co dwa tygodnie można podlewać także rośliny na rabatach przez cały sezon. Sprawdź także ten artykuł: Nawóz do kwiatów doniczkowych - polecane preparaty, dawkowanie, porady.
Jakich roślin nie podlewać drożdżami?
Chociaż większość warzyw, jak chociażby pomidory i ogórki, uwielbiają podlewanie nawozem drożdżowym, jest kilka roślin, których nie powinno się traktować tym preparatem. Są to ziemniaki i cebule. Rośliny rosnące w glebie wchłaniają wodę z drożdżami, a te warzywa zmieniają smak. Lepiej więc tego unikać.
Jeśli chcesz używać naturalnych produktów, do ziemniaków i cebuli możesz zastosować nawóz organiczny, na przykład wysuszony obornik krowi lub kurzy. Stosowanie wysuszonych, przygotowanych nawozów jest bezpieczniejsze, masz bowiem pewność, że nie rozniosą się nasiona chwastów i traw. Możesz także wykorzystać tak zwaną gnojówkę z pokrzyw. Sprawdzi się także, jeśli zastanawiasz się, czym podlewać ogórki i czym podlewać sadzonki pomidorów w ogrodzie.