Keramzyt budowlany – zalety keramzytu Leca

Keramzyt – jest kruszywem, otrzymywanym z gliny ilastej, poddanej działaniu wysokiej temperatury, około 1150 stopni Celsjusza. Wypalanie surowca w obrotowych piecach, pozwala uzyskać okrągłe porowate granule, pokryte ceramiczną warstwą.

Otrzymany keramzyt jest materiałem ognioodpornym, niepoddającym się działaniu wody i pleśni. Dla budownictwa ważną cechą jest dobra izolacja cieplna, co pozwala na zastosowanie keramzytu, między innymi, przy stawianiu ścian fundamentowych lub budowaniu stropów i posadzek.

Keramzyt budowlany LECA wyróżnia się wyjątkowymi cechami:

 • jest materiałem ognioodpornym,
 • należy do trwałego kruszywa, odpornego na działanie chemikaliów,
 • nie poddaje się działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych,
 • porowate granule wyróżniają się bardzo dobra izolacją cieplną oraz akustyczną,
 • ma niską gęstość nasypową,
 • jest wodoodporny, co ma także znaczenie dla zastosowania kruszywa w ogrodnictwie,
 • jako produkt wolny od substancji toksycznych, keramzyt jest nieszkodliwy dla środowiska,
 • kruszywo nadaje się do wielokrotnego zastosowania.

Keramzyt budowlany LECA znajduje zastosowanie w budownictwie, w rolnictwie, w ogrodnictwie oraz w hodowli roślin doniczkowych.

Keramzyt ogrodniczy – zastosowanie keramzytu

Zastosowanie keramzytu w ogrodzie

Poprawa jakości podłoża - Najważniejszą rolę w uprawie roślin ogrodowych odgrywa gleba. Ziemia, bogata w składniki odżywcze, przepuszczalna dla powietrza, stanowi najlepsze podłoże do uprawy roślin. Keramzyt pomoże nam poprawić strukturę gleby, poprzez jej spulchnienie. Jeśli wymieszamy zbitą i ciężką ziemię z drobnym keramzytem, korzenie roślin uprawnych będą lepiej napowietrzone, z łatwiejszym dostępem do wody i składników odżywczych w glebie.

Ściółka z keramzytu – Okrywa uprawnej ziemi warstwą ochronną, na którą składa się, między innymi, materia organiczna – kora drzewna, opadłe liście i skoszona trawa - jest sposobem na utrzymanie odpowiedniej wilgoci w glebie oraz zabezpieczenie roślin uprawnych przed zachwaszczeniem, chorobami i szkodnikami. W roli ściółki doskonale sprawdzi się keramzyt. Umieszczamy go w miejscu usuniętej warstwy podłoża – na głębokości około 10 cm. Ceramiczne granulki nie zakwaszą gleby, co jest niewskazane w przypadku wielu roślin. Ściółka keramzytowa zastąpi popularną ściółkę z kory, która wpływa na wysokie zakwaszenie ogrodowej gleby.

Drenaż – W czasie sadzenia oraz przesadzania drzew i krzewów ogrodowych, warto zadbać o dobry drenaż, dzięki któremu zapewnimy roślinom odpływ nadmiernej ilości wody. Na dno dołka, w którym przeprowadzimy sadzenie rośliny, wysypujemy, na przemian, keramzyt ogrodniczy, który utworzy warstwę drenażową oraz świeże podłoże, w którym umieścimy sadzonkę.

Podłoże dla drzew w chodniku – Z walorów keramzytu skorzystają właściciele drzew, które zostały obudowane płytami chodnikowymi. Możemy uratować rośliny, zapewniając im dostęp do wody i napowietrzenie gleby, poprzez zastosowanie specjalnych rękawów jutowych, wypełnionych granulami keramzytu i odpowiednio umieszczonymi wokół korzeni drzewa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nowatorskim sposobie uprawy, czyli hydroponice?

Dekoracja ogrodu

 • Estetycznymi brązowymi granulami keramzytu, można podsypać rośliny w ogrodzie.
 • Keramzyt nadaje się na podbudowę ogrodowych ścieżek. Ułożone na ubitym keramzycie płytki, pozostaną stabilne i nie będą ulegały podmakaniu.
 • Keramzyt sprawdzi się przy zakładaniu ogrodu skalnego. Wykorzystując kruszywo, zapewnimy roślinom skalnym odpowiednie podłoże. Keramzyt jest także dobrym materiałem budulcowym, nadającym się do zastosowania przy budowie murków lub kamiennych tarasów.

Keramzyt ogrodniczy do kwiatów doniczkowych

Rośliny doniczkowe wymagają ochrony przed stojącą wodą. Drenaż z keramzytu zabezpieczy otwory odpływowe w pojemnikach przed zatkaniem, poza tym granule keramzytu mają zdolność magazynowania wody i oddawania jej do otoczenia w czasie suszy. Warstwa drenażowa do roślin hodowanych w pojemnikach – w mieszkaniu, na balkonach i tarasach – powinna zajmować około 1/5 doniczki. W przypadku sukulentów możemy zastosować keramzyt do kwiatów w większej ilości, wysypując nim dolną część doniczki, nawet do 1/3 wysokości. W ten sposób dekoracyjne okazy zabezpieczymy przed przelaniem.

Sadzenie kwiatów z keramzytem
Jaki keramzyt ogrodniczy wybrać, czyli polecany keramzyt do kwiatów

Keramzyt do doniczek – układanie drenażu w czasie sadzenia i przesadzania roślin:

 1. Na dno doniczki (z otworami w dnie) sypiemy keramzyt do kwiatów, na wysokość około 10-15 cm.
 2. Roślinę wyjmujemy z dotychczasowego pojemnika, razem z ziemią.
 3. Kwiat ustawiamy na podłożu i równomiernie obsypujemy ziemią.
 4. Roślinę sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rosła dotychczas.
 5. Ziemię wokół nasadzenia dobrze ubijamy, uważając, by nie uszkodzić korzeni.

Keramzyt ogrodniczy bywa stosowany w uprawie hydroponicznej, polegającej na hodowli roślin w wodzie. Keramzyt do kwiatów nadaje się do wypełnienia wewnętrznej doniczki, w której rozwijają się korzenie roślin doniczkowych. Warstwa granul zapewnia kwiatom stabilność i odpowiednie napowietrzenie. Keramzyt do kwiatów doniczkowych powinien wypełnić cały wewnętrzny pojemnik. Przykładem kwiatów, które mogą być hodowane w ten sposób, są storczyki, które nie znoszą nadmiernej wilgoci w obrębie korzeni. Keramzyt do kwiatów doskonale spełni swoje zadanie, chroniąc korzenie storczyków przed gniciem i chorobami grzybowymi.

Keramzyt do doniczek – najlepsza cena kruszywa

Keramzyt ogrodniczy oferują liczne markety budowlane i ogrodnicze – stacjonarne oraz internetowe. Keramzyt oferuje, np. sklep budowlany CASTORAMA i sklep budowlano-ogrodniczy OBI. Atrakcyjna cena umożliwia zastosowanie kruszywa w uprawie domowych roślin oraz na dużych powierzchniach – w ogrodzie i w otoczeniu domu.

W OBI dostępny jest keramzyt ogrodniczy, w opakowaniach od 2 l do 40 l, zawierające brązowe kruszywo, o wymiarach granul od 8 mm do 16 mm:

 • opakowanie 2l oraz 4 l zakupimy już za około 4,50 zł – 10 zł/szt.,
 • cena keramzytu ogrodniczego w większych opakowaniach, zawierających 15 l oraz 40 l, wynosi około 21 zł oraz 40 zł/szt.

Zakupione internetowo produkty dostarczane są przez firmę kurierską. Sklep, oprócz zakupów tradycyjnych, umożliwia swoim klientom odbiór towarów, zamówionych drogą on-line. Na stronie OBI znajdziemy także opinie klientów, na temat zakupionych produktów.

W CASTORAMIE zakupimy keramzyt ogrodniczy w opakowaniach 5l oraz 16 l. Cena kruszywa wynosi odpowiednio 8 zł i 21 zł/szt. Sklep oferuje również keramzyt budowlany LECA – cena kruszywa: od około 30 zł za opakowanie 55 l do około 670 zł, za 2000 l. Klienci, korzystający z oferty marketów, cenią sobie fachowe porady, zamieszczone na stronie sklepu oraz możliwość wyrażenia swojej oceny o danym produkcie.

ikona podziel się Przekaż dalej