Ściółkowanie korą – jej zalety i sposób wykonania

Kora w ogrodzie - zalety

Na ściółkę do ogrodu nadaje się wiele surowców, ale najbardziej popularna jest kora drzewna. Pochodzi ona przede wszystkim z drzew iglastych. Najczęściej jest to kora sosnowa lub świerkowa.

Ściółkowanie korą często jest przeprowadzone ze względów ozdobnych. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to tylko jedna z pozytywnych funkcji jakie daje ściółkowanie korą. Kora w ogrodzie chroni glebę przed rozwojem różnego rodzaju chwastów. Może też zakwaszać glebę, co w niektórych przypadkach jest nawet bardzo pożądane dla wzrostu i rozwoju niektórych roślin.

Kora do ogrodu posiada szereg właściwości odżywczych. Dzięki temu w naturalny sposób nawozi rośliny. Podłoże z kory chroni glebę, a tym samym system korzeniowy rośliny przed dostępem szkodników i grzybów chorobotwórczych. Zatrzymuje też wilgoć w glebie, co przekłada się na rzadsze podlewanie. W okresie zimowym podłoże z kory chroni roślinę przed przemarzaniem, a latem przed suszą.

Kora do ogrodu może być zmieszana bezpośrednio z ziemią. Taki zabieg może polepszyć jej strukturę. W tym celu należy użyć kory już przekompostowanej. Jeśli dysponujesz działką o powierzchni około 8 arów, w tym artykule sprawdzisz koszty jej aranżacji.

Jak wykonywać poprawne ściółkowanie korą?

Ściółkowanie korą jest bardzo łatwym zadaniem. Tak naprawdę to nic innego jak rozkładanie jej na preferowanej powierzchni. Ściółkowanie korą powinno mieć odpowiednią warstwę. Przyjmuje się, że jej wysokość powinna mieć przynajmniej pięć centymetrów.

Warstwa kory nie powinna być jednak zbyt duża przy samych pniach roślin. Może to wywołać negatywne skutki w postaci chorób, jak np. zgniliznę.

Ściółkowanie korą można prowadzić na rabatach, które dopiero powstają, jak również na już istniejących.  Przed zabiegiem ściółkowania często na powierzchni ziemi rozkłada się agrowłókninę. Jeśli zdecydujemy się jej użyć, trzeba zwrócić uwagę na jej przepuszczalność dla wody. Może ona dodatkowo zapobiec wzrostowi chwastów, ale również nie miesza kory z ziemią. Wydłuża dzięki temu jej żywotność i częstotliwość wymiany.

Ściółkowanie korą może być przeprowadzone w dowolnym momencie. Jednak najodpowiedniejszą porą jest moment tworzenia rabaty. Wtedy sadzimy rośliny, przykrywamy ziemię agrowłókniną i wykonujemy ściółkowanie.

Kora świeża czy przekompostowana – jaką wybrać?

Kora świeża posiada lekko kwaśny odczyn pH. Dlatego idealnie sprawdza się w ściółkowaniu roślin kwasolubnych. Świeża kora w ogrodzie ma kolor jasny. Z tego względu wygląda bardziej dekoracyjnie. Wolniej też się rozkłada. Niestety może posiadać więcej szkodliwych związków, które mogą utrudniać wzrost roślinom. Co istotne, podczas rozkładu świeża kora w ogrodzie pozbawia ziemię sporej ilości azotu. Odpowiadają za to bakterie, które pobierają ten związek z gleby podczas rozkładania kory. Jeśli chcemy użyć surowej kory do ściółkowania warto glebę wzbogacać dodatkowo nawozami azotowymi.

Kora przekompostowana przybiera ciemniejszą barwę. Może być drobniejsza, co przekłada się na częstsze jej uzupełnianie. Natomiast jest bardziej zasobna w różne składniki pokarmowe. Lepiej magazynuje wodę oraz posiada mniejsze zakwaszenie. Dzięki temu pozwala na optymalny rozwój korzeni.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowej kory. Dzięki temu mamy pewność, że jest ona pozbawiona niekorzystnych związków. Sklepy oferują rozdrobnioną korę w wielu rodzajach i rozmiarach. Cena opakowania nie jest wysoka, więc warto skorzystać z takiego rozwiązania. A może zainteresują cię także krzewy ogrodowe?

Rodzaje kory najczęściej stosowane w ogrodzie – kora barwiona, kora sosnowa, kora drzewna z drzew liściastych

Kora barwiona

Kora ozdobna to najczęściej kora surowa drobno lub średnio mielona. Jest ona często barwiona na różne kolory. Dzięki temu taka kora na rabaty może być wspaniałą dekoracją każdego ogrodu. Daje również możliwość dopasowania odcienia kory do kwiatów lub dekoracji jaką posiadamy w ogrodzie. Najbardziej doceniana jest w okresie jesiennym lub zimowym, kiedy aura robi się ponura, a ogrody mniej kolorowe.

Świeża kora do ogrodu to sposób na ochronę roślin przed gorącem, brakiem wody i niskimi temperaturami. Na dodatek powstrzymują wzrost hwastów. Zastosowanie kory w ogrodzie jest także dekoracyjne
Kora do ogrodu – cena, rodzaje, zastosowanie, porady

Kora barwiona często nazywana jest zrębkiem dekoracyjnym. Najczęściej są to pozostałości z drzew iglastych, które są barwione naturalnymi barwnikami. Nie zagrażają one glebie ani środowisku. Kora barwiona jest też trwała, dzięki czemu posiada wysoką odporność na warunki atmosferyczne.

Kora barwiona ma jednak wyższą cenę niż kora naturalna, ponieważ proces barwienia wymaga jej dodatkowej obróbki. Poza tym jej parametry polepszające strukturę gleby nie są tak wysokie jak kory naturalnej. Główną funkcją kory ozdobnej jest ściółkowanie ziemi pod roślinami. Kora ozdobna poprawia nie tylko kondycję roślin, zakwaszając podłoże, ale również robią piękne wrażenia. Barwiona kora chroni podłoże przed nadmiernym parowaniem gleby. Zabezpiecza też rośliny przed niskimi temperaturami. Kora barwiona posiada dłuższą wytrzymałość niż kora organiczna. Kora barwiona nie płowieje pod wpływem warunków atmosferycznych. Podłoże z kory barwionej wspaniale ożywia i upiększa rabaty. Kora barwiona występuje w wielu kolorach. Na rynku dostępne są kolory pomarańczowe, czerwone lub żółte. Można nimi obsypywać krzewy ozdobne, ale również tworzyć unikatowe alejki.

Kora sosnowa

Kora, którą powszechnie stosujemy w ogrodzie jest tak naprawdę swojego rodzaju odpadem, który może pochodzić z rożnych procesów obróbki drewna. W zależności od grubości drzewa i rodzaju obróbki kora sosnowa może przybierać postać grubo, średnio i drobno mielonej. Kora ogrodowa sosnowa jest bodaj najpopularniesjza. Nic dziwnego, gdyż zazstosowanie kory sosnowej jest szerokie.

Gruba kora sosnowa świetnie sprawdzi się w miejscach otwartych i wietrznych. Gruba struktura uniemożliwia poderwanie jej przez wiatr. Gruba kora wolniej się rozkłada, dzięki czemu na dłużej zachowuje swoje właściwości. Bardzo dobrze sprawdza się pod większymi roślinami. Kora średnio mielona, to idealna kora pod kwiaty. Nadaje się do ściółkowania również innych roślin i rabat. Kora sosnowa drobno mielona idealnie sprawdzi się przy ściółkowaniu niskich roślin.

Kora sosnowa może pochodzić z obróbki bezpośredniej i jest to kora świeża. Wyróżniamy też korę sosnową przekompostowaną, która leżakuje przez około 2-3 lata. Sosnowa kora w ogrodzie bardzo dobrze zakwasza glebę i jest idealnym dodatkiem do podłoża, gdyż utrzymuje wilgoć i rozluźnia glebę. Posiada też różne związki mineralne jak fosfor, magnez, potas, a także celulozę. Warto też pamiętać, że kora sosnowa z czasem zanika. Ze względu na to, że jest to ściółka organiczna, ulega ona stopniowemu rozkładowi i trzeba ją uzupełniać.

Kora sosnowa idealni sprawdzi się do ściółkowania iglaków, wrzosów i roślin kwasolubnych. Można ją też zastosować pod krzewy i byliny, które lubią kwaśne podłoże. Informacje i porady na temat uprawy sosny znajdziesz w tym artykule.

Kora drzewna z drzew liściastych

Kora drzewna z drzew liściastych to kora do ogrodu, która jest rzadziej używana. Ma ona zwykle odczyn zasadowy. Z tego względu stosowana jest do roślin, który właśnie taki odczyn preferują.

Kora do ogrodu z drzew liściastych posiada mniej związków żywicowych. Niestety w swoim składzie zawiera spore ilości garbników, które nie zawsze są korzystne dla roślin.

Taka kora do ogrodu powinna być przekompostowana. Proces ten w trakcie rozkładu pozbawia ją szkodliwych substancji.

Kora na rabaty lub kora pod kwiaty sprawdzi się również idealnie jako ochrona przy okrywaniu roślin na zimę. Kora do ogrodu to idealny izolator, który zapewni roślinom ochronę przed mrozem. Jednak kora w ogrodzie może spełniać nie tylko funkcję ozdobną na rabatach, ale również znajdzie zastosowanie w takim miejscu jak oczko wodne, które często jest nieodzownym elementem architektury ogrodowej. Można nią obsypać oczko wodne wokół lub zastąpić ją korą kamienną, która wykazuje się dużym podobieństwem do kory naturalnej.

Podłoże z kory jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Dodaje uroku w każdym ogrodzie, a szereg korzystnych zalet, które dodatkowo wpływają na rośliny i glebę, przemawia za jej stosowaniem.

ikona podziel się Przekaż dalej