Pielęgnacja i nawożenie hortensji

Jak sadzić i jak pielęgnować hortensje? Hortensje sadzimy na stanowiskach osłoniętych przed wiatrem, nie narażonych na pełne nasłonecznienie. Rośliny najlepiej rosną w lekkim zacienieniu, kiedy nie dochodzi do wysuszenia podłoża, bowiem ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna, próchniczna i lekka. Hortensje preferują gleby kwaśne i lekko kwaśne, o pH 4,5 – 5,5. Od kwasowości podłoża uzależnione jest wybarwienie kwiatów. Niebieski kolor przybiorą rośliny na glebie kwaśnej, o pH 4,5 – 5, natomiast różowe kwiaty pojawią się na krzewach rosnących na glebach bardziej zasadowych, powyżej pH 5. Nie ulegają przebarwieniom hortensje białe. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy hortensji ogrodowej.

Duże znaczenie w uprawie hortensji ma odpowiednie podlewanie. Dbałość o wilgotne podłoże zapobiegnie więdnięciu i zwijaniu się liści. Czym podlewać hortensje w ogrodzie? Najlepiej wodą deszczową lub z pobliskiego stawu. Miękka woda nie spowoduje odkwaszenia podłoża.

Hortensje wymagają zasilania w czasie wegetacji. Nawóz do hortensji odpowiednio zakwasi ziemię. Zasilamy rośliny na wiosnę i przez cały okres kwitnienia. Najczęściej wstrzymujemy nawożenie z początkiem sierpnia, kiedy rozpoczyna się okres spoczynku roślin. Nie wykonujemy wówczas cięcia pędów, by na hortensji bezpiecznie zawiązały się nowe pąki. A może zainteresuje cię także uprawa hortensji bukietowej?

Nawóz do hortensji w formie granulek podaje się bezpośrednio pod krzew i przysypuje się ziemią. Nawożenie hortensji jest konieczne, by krzewy były rozwinięte.
Nawóz do hortensji - co wybrać, jak stosować, jak zasilić hortensję?

Nawóz do hortensji – czym zasilać rośliny?

Na rynku dostępne są gotowe preparaty, przeznaczone do zasilania hortensji. Zanim zdecydujemy, czym nawozić rośliny, warto poznać właściwości oferowanych środków:

  • płynny koncentrat nawozów mineralnych – umożliwi dostarczenie substancji odżywczych wszystkim uprawianym hortensjom. Co dwa tygodnie należy podlać hortensje odpowiednio przygotowanym roztworem: do 1 litra wody wlewamy 10 ml nawozu i dokładnie mieszamy. Tak przygotowanym środkiem podlewamy hortensje na wiosnę i przez cały okres kwitnienia, do października. Nawóz do hortensji zapewni roślinom piękny kolor kwiatów oraz długi okres kwitnienia. Sprawdź także porady na temat uprawy hortensji pnącej.
  • mineralny granulowany nawóz do hortensji – polecany do stosowania przy wszystkich odmianach hortensji. Jeśli nie wiecie, czym zasilać rośliny, zdecydujcie się na nawóz posypowy, który szybko i bezproblemowo dostarczy krzewom ozdobnym potrzebnych składników pokarmowych. Na wspaniały wygląd hortensji i powstawanie licznych pąków mają wpływ takie pierwiastki, jak 20% potasu (K2O), 12% azotu (N) oraz 6% fosforu (P2O2). Nawóz zakwasza glebę,co dodatkowo wpływa na korzystne warunki rozwoju roślin. Nawóz wysypuje się co 1-2 miesiące, w okolicach korzenia, mieszając go z wierzchnią warstwą gleby. Pod wpływem wilgoci, do gleby zostają uwolnione składniki odżywcze. Dobroczynne działanie nawozu trwa przez około 6 tygodni. Rozpoczynamy nawożenie hortensji wiosną, w marcu. Na początku sierpnia należy zaprzestać zasilania. Sprawdź także nasze inspiracje na popularne rośliny ozdobne do ogrodu.
  • nawóz do hortensji w żelu – ułatwia aplikowanie i nawożenie hortensji wiosną, przez cały okres wegetacyjny. Zastosowanie żelu jest znacznie wydajniejsze, w porównaniu z innymi nawozami - w 300 l wody do podlewania można rozpuścić 1 l żelu. Hortensje zasilamy raz na dwa tygodnie w czasie kwitnienia, potem raz w miesiącu. Regularne stosowanie nawozu w żelu zapewnia wytworzenie się licznych i mocno wybarwionych kwiatów. W uprawie hortensji niezbędne mogą okazać się także środki ochrony roślin.
ikona podziel się Przekaż dalej