Nawóz do kwiatów doniczkowych – podział

Naturalne nawozy

Organiczne, czyli naturalne nawozy do kwiatów doniczkowych działają bardzo wolno. Oznacza to, że ich podanie nie uratuje kwiatka, który już powoli zaczyna zamierać. Jeśli jednak będziesz je stosować regularnie, kiedy roślina jest w rozkwicie, dobrze się sprawdzą. Do najbardziej znanych naturalnych nawozów należy oczywiście hummus dżdżownic kalifornijskich, który występuje w formie płynnej. To uniwersalny preparat do roślin doniczkowych.

Możesz także stworzyć naturalne nawozy domowymi sposobami. Czym podlewać kwiaty doniczkowe, by były naturalnie wzmocnione? Sprawdza się woda z gotowania warzyw, papka z drożdży piekarskich czy w końcu kawa lub herbata. Fusy z kawy do kwiatów to świetne rozwiązanie. Drobinki zmieniają strukturę podłoża, zwiększają pojemność wodną i zawierają cenne składniki odżywcze. Fusy z kawy do kwiatów doniczkowych nie wszędzie się sprawdzają, bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest nawożenie herbatą. Musi to być jednak produkt bardzo dobrej jakości.

Nawóz do kwiatów doniczkowych zielonych, kwitnących czy ozdobnych z liści?

Najbardziej podstawowy podział sztucznych nawozów wieloskładnikowych dzieli je na te do kwiatów zielonych, kwitnących i ozdobnych z liści. W przypadku kwiatów zielonych można zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne lub takie o zwiększonej dawce azotu, który najlepiej zwiększa zieloną masę. Nawozy tego typu używa się także do kwiatów, które kwitną sporadycznie, jak zamiokulkas czy grudnik.

Nawóz do kwiatów kwitnących musi jednak mieć zupełnie inne składniki. Nie można ich przenawozić azotem, ale potrzebują dużej ilości fosforu i potasu. Te dwa składniki odpowiadają za kolor i wielkość liści, a także za ukorzenienie, dzięki czemu roślina jest w stanie utrzymać więcej kwiatów dłużej. Tego rodzaju preparaty stosuje się w przypadku roślin ozdobnych z kwiatów, które kwitną cały rok jak cyklamen, skrzydłokwiat czy anturium jak i tych sezonowych, jak kalanchoe czy azalia. Ten rodzaj nawozów stosuje się także do roślin balkonowych, jak pelargonie czy surfinie. Jeśli uprawiasz pelargonie, sprawdź także ten artykuł o najlepszych nawozach do pelargonii.

Natomiast gatunki ozdobne z liści, jak koleus, begonia królewska, aglaonema czy sansewieria gwinejska (wężownica) potrzebują innego nawozu. W ich przypadku ważny jest azot, by liście były duże i ładne, a także zwiększona dawka magnezu. Dzięki niej roślina będzie pięknie wybarwiona.

Nawóz do kwiatów doniczkowych – forma podania

Nawozy do kwiatów doniczkowych podzielić można także ze względu na formę podania. Wyróżnia się preparaty płynne lub w formie żelu i stałe – granulat, proszek, tabletki i pałeczki. W przypadku roślin ozdobnych w doniczkach najlepiej sprawdzają się preparaty płynne, ponieważ równomierne podsypanie niektórych roślin jest bardzo kłopotliwe.

W przypadku roślin, które wymagają precyzyjnej dawki nawozu, jak storczyki czy niektóre kaktusy, lepiej sprawdzają się pałeczki nawozowe lub aplikatory z nawozem. Dzięki temu nawożenie jest stopniowe, a rośliny otrzymują wszystko, czego potrzebują najbardziej.

Nawóz do kwiatów doniczkowych – płynne i sypkie

Wieloskładnikowe nawozy granulowane – zastosowanie

Nawożenie kwiatów doniczkowych preparatami granulowanymi poprzez wysiewanie nawozu sprawdza się gorzej niż w ogrodzie. Jednak większość nawozów granulowanych nadaje się do rozprowadzenia w wodzie. Tak powstaje nawóz, który podajesz roślinom podczas podlewania. Najczęściej są to nawozy wieloskładnikowe, o uniwersalnym działaniu, które sprawdzają się w przypadku większości roślin. Ich ogromną zaletą jest szybkość działania. Świetnie sprawdzają się do roślin, które potrzebują natychmiastowej dawki składników odżywczych. Nawozy granulowane można zastosować także do zwiększenia zasobności podłoża przed posadzeniem rośliny – wystarczy je wymieszać z ziemią.

Nawóz do kwiatów doniczkowych, czyli rodzaje sposoby oraz nawożenie kwiatów doniczkowych w domu krok po kroku
Nawóz do kwiatów doniczkowych - polecane preparaty, dawkowanie, porady

Na uwagę zasługuje zwłaszcza nawóz granulowany do roślin kwitnących Target. Zawiera mikroelementy, które pobudzają rośliny do wytwarzania nowych pąków. Cena za kilogram nie przekracza 12 zł. Do kwiatów balkonowych lepiej sprawdzi się Target Eksplozja kolorów, który dba o wybarwienie płatków. Dobrym rozwiązaniem jest także nawóz super długo działający Dom i Balkon marki Florovit, który zawiera bardzo wiele składników odżywczych i pozwala na zmniejszenie częstotliwości nawożenia. Jego cena nie przekracza 10 zł.

Płynny nawóz do kwiatów doniczkowych

O wiele większy wybór jest jednak w preparatach płynnych. Można je podzielić na dwa elementy – koncentrat do rozpuszczenia w wodzie lub gotowy do użycia nawóz w aplikatorze, butelce, żelu lub innej formie. Płynne nawozy do kwiatów doniczkowych są wygodniejsze w podawaniu. To najczęściej także szybkodziałające produkty, chociaż te w postaci żelowej mogą mieć opóźnione działanie.

Czym podlewać kwiaty doniczkowe w czasie nawożenia? Jeśli szukasz uniwersalnego preparatu, idealnie sprawdzi się nawóz do roślin doniczkowych Biopon – 500 ml kosztuje około 6-7 zł. Ta marka oferuje jednak bardzo wiele specjalistycznych nawozów – do juk i dracen, do zamiokulkasów, do pelargonii czy do paproci. Jeśli masz dużo roślin z jednego gatunku, warto to przemyśleć. Kosztują około 1-2 złote więcej niż uniwersalny produkt. Na uwagę zasługują jeszcze produkty dwóch firm – Agrecol i Florovit. Ceny nawozów nie są szczególnie wygórowane, koszt butelki 500 ml nie przekracza 10 złotych.

Ostatnio dużym powodzeniem cieszą się gotowe do użycia preparaty Zielony Dom. Są dostępne w butelkach z pompką, dzięki czemu dawkowanie nawozu jest bardzo łatwe. Uniwersalny produkt do roślin zielonych sprawdzi się do wszystkich domowych gatunków, jednak marka wypuściła także produkty specjalistyczne. Cena jednego opakowania oscyluje w okolicach 6 złotych.

Jak przeprowadzić nawożenie kwiatów doniczkowych

Zazwyczaj mówi się, że rośliny doniczkowe nawozi się tak jak ogrodowe – od marca do września. Jednakże warto pamiętać, że w domu są pewne wyjątki. Duża część roślin doniczkowych faktycznie potrzebuje okresu spoczynku na zimę. Wtedy czasami należy zmniejszyć także częstotliwość podlewania i często przenieść doniczkę w chłodniejsze miejsce. Jednak są takie gatunki, które zimą czują się najlepiej – to tak zwane rośliny krótkiego dnia, jak kalanchoe, azalie, cyklameny, fiołki afrykańskie czy część storczyków. Kwitną zimą lub niezależnie od pory roku, więc trzeba je ciągle nawozić – w okresie tworzenia kwiatów potrzebują najwięcej składników odżywczych.

Nawożenie kwiatów doniczkowych przeprowadza się na dwa sposoby – 2-3 razy w sezonie lub co 2 tygodnie. Zależy to nie tyle od gatunku, co raczej preparatu, na który się zdecydujesz. Najczęściej producent opisuje na pudełku sposób dawkowania i częstotliwość nawożenia.

ikona podziel się Przekaż dalej