Nawóz z pokrzywy krok po kroku - wykonanie i stosowanie
Naturalne nawozy cieszą się dużą popularnością, ponieważ są bardzo skuteczne i nieszkodliwe dla roślin i otoczenia. Nawóz z pokrzywy jest jednym z nawozów naturalnych, które możemy przygotować w domu. Zobaczmy więc, jak stosować nawóz z pokrzyw, a także, jak przygotować oprysk z pokrzyw we własnym domu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nawożeniu roślin.
Pokrzywa - charakterystyka rośliny
Skąd pochodzi pokrzywa - co warto wiedzieć
Pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica, jest gatunkiem roślin, które zaliczane są do rodziny pokrzywowatych - Urticaceae. Warto wiedzieć, że pokrzywa zwyczajna spotykania jest naturalnie na obszarach Azji, Europy, Ameryki Północnej, a także północnej części Afryki. Co więcej, została ona zawleczona na inne terytoria i kontynenty.
W samej Polsce roślina jest pospolita na niżu, ale również w dość niskich położeniach górskich, do wysokości 1700 m n.p.m. Z kolei w Hiszpanii może ona rosnąć nawet na wysokości do 2500 m n.p.m. Rośliny te rosną z reguły w wilgotnych lasach czy zaroślach, ale spotkać je możemy także na żyznych ruderalnych siedliskach.
Powinniśmy wiedzieć o tym, że pokrzywa jest niewiarygodnie pożyteczną rośliną, wykorzystywaną na wiele sposobów. Pokrzywa to roślina lecznicza i kosmetyczna. Jest ona jadalna, wykorzystywana przy produkcji pasz i w branży ogrodniczej, między innymi jako nawóz naturalny. Jednak nie zapominajmy o tym, że jej kłujące i parzące włoski, wywołują podrażnienia na skórze zwierząt i ludzi, dlatego, jeśli chcemy zrobić z niej naturalny nawóz do pomidorów, musimy zachować ostrożność.
Pokrzywa - charakterystyka
Pokrzywa jest bardzo zmiennym pod względem kształtu liści, kwiatostanów, wielkości, a także stopnia owłosienia gatunkiem. To, jak wygląda roślina, zależy od tego, w jakim miejscu ona rośnie, ponieważ w bardziej nasłonecznionych stanowiskach, rośliny są bardziej pokryte owłosieniem.
Łodyga pokrzywy jest z reguły pojedyncza i dorasta do około 1-1,5 m wysokości. Zdarza się jednak, że jej wysokość może dochodzić nawet do 3 m, natomiast nie jest to tak częste. Czterokanciasta łodyga pokryta jest szczeciniastymi włoskami, które dzielą się na parzące i nieparzące.
Ogonki liściowe tak samo, jak i łodyga, pokryte są włoskami parzącymi. Jeśli chodzi natomiast o blaszkę liściową, jest ona zmienna i może być od wąskolancetowatej do szerokojajowatej. Brzegi blaszki liściowej są grubo piłkowane, a ich koniec jest zaostrzony. Co więcej, na górnej stronie blaszki liściowej możemy zauważyć parzące włoski, natomiast na spodniej stronie jest ich niewiele.
Pokrzywa to roślina dwupienna, wytwarzająca zielone niepozorne kwiaty, które zebrane są w gęste, ale luźne groniaste kwiatostany. Poza kwiatami pokrzywy wydają także jednonasienne owoce, które mogą być wąskoeliptyczne lub jajowate. Orzeszki te otoczone są listkami okwiatu. Sprawdź także ten artykuł o przygotowaniu gnojówki z pokrzywy.
Właściwości pokrzywy - w czym może pomóc pokrzywa do podlewania
Pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica, to bardzo wyjątkowa roślina o niesamowitych właściwościach. Musimy wiedzieć, że pokrzywa ma właściwości moczopędne, przez co bardzo często stosowana jest, by łagodzić lekki przerost gruczołu krokowego. Dzięki temu zmniejszają się dolegliwości bólowe, które są niechciane przy oddawaniu moczu. Co więcej, roślina ta jest używana przy stanach zapalnych układu moczowego, obrzękach oraz kamicy nerkowej.
Warto też wiedzieć, że pokrzywy obniżają poziom cukru we krwi, dlatego też zalecane są przy cukrzycy. Roślina ta wspomaga też walkę z cholesterolem, przyczynia się do łagodzenia bólu reumatycznego i działa antyalergicznie. Niewiele osób wie, że pokrzywy zmniejszają pojawienie się chorób nowotworowych, czy anemii. Wzmacniają także odporność, wspomagają odchudzanie i pomagają przy problemach żołądkowych.
Jednak lecznicze właściwości pokrzywy, które mogą pomóc w naszym organizmie to nie wszystko. Warto wiedzieć, że pokrzywy stosowane są także w ogrodnictwie. Z nich tworzona jest gnojówka z pokrzyw, znana jako gnojowica z pokrzyw, która może być doskonałym naturalnym nawozem do pomidorów. Nawóz z pokrzywy doskonale działa na rośliny w naszym ogrodzie, przez co warto dowiedzieć się, jak można samemu wykonać ten naturalny nawóz, a także jak przeprowadzić oprysk z pokrzywy.
Gnojowica z pokrzywy - jak ją przygotować i stosować
Gnojówka z pokrzyw - jak zrobić naturalny nawóz
Jeśli poszukujemy idealnego nawozu, a równocześnie środka ochrony roślin, powinniśmy zdecydować się na gnojówkę z pokrzywy. Pamiętajmy jednak, że naturalne nawozy nie będą miały aż takiej skuteczności, jak chemiczne środki ochrony roślin oraz nawozy, ale miejmy na uwadze to, że używając gnojowicy z pokrzyw, nie przyczyniamy się do szkodzenia środowisku.
Przejdźmy więc do tego, jak przygotowuje się gnojówkę z pokrzyw. Tutaj musimy wiedzieć, że by przygotować 10 litrów tego naturalnego nawozu, będziemy potrzebowali 1 kg świeżo ściętej pokrzywy. Musimy też pamiętać, aby zbierać najlepiej młode liście, jeszcze przed kwitnieniem pokrzyw.
Ściętą pokrzywę tniemy na mniejsze kawałki i układamy na dnie odpowiedniej wielkości plastikowego naczynia. Doskonale do tego nada się np. beczka. W następnej kolejności zalewamy naszą pokrzywę 10 l odstanej deszczówki, o ile mamy taką możliwość. Taki pojemnik nakrywa się siatką lub gazą. Ważne jest jednak to, by nie zasłaniać go szczelnie. Beczkę ustawiamy na dwa tygodnie w lekko zacienione miejsce. Dodatkowo musimy codziennie mieszać nasz nawóz.
Nawóz z pokrzywy - jak powinno się stosować nawóz naturalny
Gnojówka z pokrzyw to doskonały naturalny nawóz do pomidorów, ogórków, czy innych roślin ogrodowych. Stosuje się ją także na rośliny owocowe i wszystkie rośliny ozdobne. Co więcej, stosowana jest ona na mszyce, przędziorki, miseczniki, a także choroby grzybowe, takie jak szara pleśń i mączniak.
Podczas stosowania tego naturalnego nawozu, musimy pamiętać o tym, że wymaga on rozcieńczania z wodą. Stopień rozcieńczenia zależy od tego, czy gnojówka posłuży nam do podlewania, czy wykonujemy oprysk z pokrzywy. Przy oprysku rozcieńczamy gnojówkę w stosunku 1:20, natomiast przy podlewaniu, stosunek wynosi 1:10.
Oprysk z pokrzyw wykorzystywany jest jako środek ochrony roślin, który stosuje się do zwalczania chorób grzybowych, a także w celu zwalczania szkodników. Co więcej, może być stosowany w celu uzupełnienia niedoborów pierwiastków. Jako nawóz stosuje się gnojówkę do podlewania roślin.