Nawożenie malin krok po kroku

Nawożenie malin a zasobność podłoża

Zanim rozpoczniesz nawożenie malin, warto wiedzieć, że te rośliny źle reagują na przenawożenie. Zwłaszcza, jeśli dasz im za dużo azotu, ponieważ wtedy przemarzają wczesną wiosną i późnią jesienią, ponieważ ich pędy nie zdążą zdrewnieć. Dlatego warto wykonać analizę składu i zasobności gleby, a jeśli to nie jest możliwe, obserwować maliny. Niektóre niedobory łatwo znaleźć.

Smaczne, soczyste ale bardzo małe owoce rodzą krzewy, które mają mniej wszystkich makroskładników. Żółknące liście i krótkie przyrosty to zazwyczaj znak niedoboru azotu, a wybujałe krzewy, które ciągle wołają o przycinanie – to symptom zbyt dużej ilości tego składnika. Żółte końcówki liści, czasami także opadanie zawiązków są oznaką, że roślina ma za mało potasu. Należy jednak dodać go ostrożnie, aby nie zaburzyć równowagi potasowo-magnezowej. Ten ostatni składnik odpowiada właśnie za zawiązki owoców i plenność, więc warto mieć go na względzie. Zasilanie fosforem w większości przypadków nie jest konieczne, chyba że prowadzisz uprawę na bardzo ubogim podłożu.

Uprawa malin – jak wykonać nawożenie

Jak wykonać nawożenie malin? Cóż, wszystko zależy od tego, z jakimi odmianami masz do czynienia. W przypadku odmian jesiennych, czyli owocujących na pędach tegorocznych, potrzebna jest zwiększona dawka azotu. Dlatego w tym wypadku często stosuje się obornik i naturalne nawozy, które należy wmieszać w glebę na głębokość około 20 cm, dobrze sprawdzi się także saletra amonowa. Dawka wynosi aż 70 kg na 1 ha malin! W drugiej dawce w przypadku odmian jesiennych stosuje się już nawóz typu NPK, w stosunku 1:1:1,5. Można wtedy zastosować nawóz mineralny i wmieszać go w glebę. Rzadziej podaje się odżywki dolistne.

Odmiany letnie, owocujące na pędach dwuletnich nie potrzebują tak wiele nawozu. W ich przypadku wystarczy 25 kg azotu, 20 kg fosforu i 30 kg potasu na hektar uprawy. W tym wypadku dobrze sprawdzają się nawozy mineralne, także te dedykowane do malin, które przy okazji pomogą utrzymać optymalne dla krzewów neutralne pH. Uprawa malin może zostać zaatakowana przez niechciane szkodniki i choroby. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu chorób i szkodników malin.

Nawóz do malin startowy i po posadzeniu

Nawóz do malin na początek

Jesienią jeszcze przed posadzeniem malin należy przygotować podłoże pod uprawę. W tym czasie można zastosować nawozy naturalne, jak i mineralne. Najlepiej sprawdzi się obornik, który należy głęboko przeorać. Można wybrać także nawozy zielone, czyli posiać przedplon (dobrze sprawdzą się rośliny bobowate). Obornik granulowany możesz kupić w sklepie ogrodniczym, będzie bardziej bezpieczny – po wysuszeniu w wysokiej temperaturze nie traci swoich właściwości, ale nie powoduje rozsiewania nasion chwastów. Obornik granulowany to koszt około 15 zł za 4 kg.

Dobrze sprawdzi się także saletra amonowa, która dobrze stymuluje rozwój roślin. Najlepiej sprawdzi się w przypadku odmian jesiennych i powtarzających owocowanie. 2 kg saletry kosztuje około 12 zł, więc warto w nią zainwestować.

Nawożenie malin po posadzeniu

Saletra amonowa nadaje się do stosowania w pierwszym roku uprawy. Dzięki temu maliny szybciej wzrosną, a jeśli dodasz do całości potas, będą bardziej plenne. Warto poszukać takich preparatów, ponieważ ryzyko przenawożenia azotem można zmniejszyć dodając większe dawki potasu. Jeśli będziesz stosować tego rodzaju preparaty, oprysk malin nie będzie konieczny – dobrze nawiezione maliny są mniej podatne na działanie patogenów grzybowych.

W pierwszym roku uprawy nawożenie można rozłożyć na trzy dawki i podawać je w odstępie 3-4 tygodni wiosną i latem.

Dojrzałe owoce malin, a także nawożenie malin i nawóz do malin, a także wiosenne nawożenie malin i oprysk malin
Nawożenie malin krok po kroku - jaki nawóz do malin wybrać?

Nawożenie malin w trakcie uprawy

Kiedy nawozić maliny

Kiedy rośliny zaczynają już regularnie owocować (od 3 roku uprawy), nawożenie powinno być bardziej regularne. Nawozy należy rozłożyć na trzy dawki – pierwszą podaje się wczesną wiosną, następną pod koniec maja lub na początku czerwca. Wiosenne nawożenie malin bazuje głównie na azocie, latem i jesienią należy z niego zrezygnować, by pędy mogły zdrewnieć przed zimą.

W czerwcu i sierpniu podaje się odżywki mineralne. Ich skład i zasobność warto ustalić dla krzewów osobno – one naprawdę dobrze sygnalizują co jest im potrzebne. Można wybrać także nawozy dedykowane, które zawierają wszystkie składniki potrzebne malinom. Najczęściej stosuje się je wiosną i latem, w dawkach około 1 kg na 8m2. Raz na 3-4 lata należy przeprowadzić wapnowanie podłoża, by utrzymać odpowiednie pH gleby. W tym wypadku dobrze sprawdzi się dolomit.

Rodzaje nawozów do malin owocujących

Uprawa malin na szeroką skalę z zastosowaniem środków dedykowanych nie jest najlepszym pomysłem – może to być dość drogie. Jeśli jednak masz na działce tylko kilka krzewów, możesz swobodnie zastosować któryś z gotowych preparatów. Są wygodniejsze i bardzo dobrze sprawdzają się dla początkujących ogrodników, którzy nie chcą samodzielnie przygotowywać mieszanki saletry, azofoski i preparatów potasowych.

Możesz wybrać dwa rodzaje nawozów wieloskładnikowych do malin – granulat do rozprowadzenia w glebie, który należy wmieszać na głębokość około 20 cm lub opryski dolistne. W tym drugim przypadku efekty są nieco mniejsze, a oprysk malin należy przeprowadzić za pomocą specjalnego oprskiwacza, dlatego preparaty granulowane są bardziej popularne.

Najlepszy nawóz do malin owocujących

Wiosenne nawożenie malin można przeprowadzić samym preparatem azotowym lub obornikiem, później warto zastosować któryś z proponowanych preparatów. Dobrze sprawdzi się Nawóz do poziomek, truskawek i malin z mikroskładnikami marki Target. Jego zaletą jest to, że jest niezwykle zasobny i dobrze sprawdza się na jałowych i ubogich podłożach. Kilogram to koszt około 10-12 zł.

Ziemowit proponuje nawóz do malin, porzeczki i agrestu – wieloskładnikowy preparat zawierający także elementy materii organicznej, który poprawia jakość podłoża. Kilogram kosztuje około 8 zł. Na uwagę zasługuje także nawóz do winorośli owocujących, truskawek i malin Flora. To nawóz wieloskładnikowy, stymulujący zawiązywanie i dojrzewanie owoców, którego cena także oscyluje w okolicach 8 zł za kilogram. Miłośnikom ekologii polecamy nawóz BIO Compo, Organiczny nawóz do truskawek i malin, który zawiera wyłącznie naturalne składniki, na przykład owczą wełnę. Cena opakowania 750 g to około 20 zł, ale jedno nawożenie wystarcza na cały sezon.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny