Nawożenie róż – jak nawozić róże

Konieczne nawożenie róż

Aby róże pięknie i długo kwitły, potrzebują dużej dawki składników odżywczych. Oczywiście zasobne i dobrze przygotowane do uprawy podłoże może się dobrze sprawdzić, jednak prawdziwie obfite kwitnienie można uzyskać wyłącznie dzięki regularnemu zasilaniu.

Niektóre gatunki, zwłaszcza róże angielskie i niektóre odmiany róż pnących mają bardzo duży przyrost zielonej masy, dlatego potrzebują azotu i potasu. Aby pąki kwiatowe się utrzymywały, konieczny jest magnez, a za obfite kwitnienie i ładny kolor odpowiada fosfor. Warto także wiedzieć, że róże bywają narażone na działanie patogenów grzybowych, a odpowiednie nawożenie pozwoli je dłużej utrzymać w dobrej kondycji. Jest to lepsze rozwiązanie niż stosowanie silnych prewencyjnych środków ochrony roślin.

Nawóz do róż – rodzaje

Naturalny nawóz do róż jest strzałem w dziesiątkę. Zarówno kompost, jak i dobrze przefermentowany obornik idealnie się sprawdzają do tych kwiatów, ponieważ poprawiają strukturę podłoża i pomagają utrzymać poziom mikroorganizmów w glebie i stały poziom próchnicy. Dzięki temu róże mają lepsze warunki do rozwoju i dostają mnóstwo azotu. To dobre rozwiązanie do róż pnących – wtedy silniej idą w górę. Zasilanie obornikiem lub kompostem ma jednak wady – często powoduje większy wysyp chwastów, nad którymi trudniej zapanować.

Jednakże, aby zapewnić im odpowiednią dawkę składników odżywczych, warto stosować jeszcze preparaty mineralne, wieloskładnikowe. Masz dwa wyjścia – sięgnąć po gotowy do użycia preparat wzmacniający róże lub granulat do roślin ogrodowych i kwitnących. W tym wypadku najlepiej sięgnąć po środek dedykowany, ponieważ róże to dość kapryśny gatunek. Stosunek azotu do fosforu i potasu powinien wynosić 2:1:3, w przypadku uniwersalnych środków jest różnie.

Wśród nawozów mineralnych znajdziesz te długodziałające, które stosuje się rzadko i te do regularnego używania przy podlewaniu. W obu przypadkach należy ściśle przestrzegać przykazów producenta – przenawożenie róż jest równie niebezpieczne, jak niedobór składników odżywczych. Wciąż zastanawiasz się nad uprawą tych pięknych kwiatów w ogrodzie? Sprawdź także ten artykuł o tym, jak i kiedy sadzić róże.

Kiedy zasilać róże?

Nawożenie róż wiosną

Pierwsze nawożenie róż należy wykonać wiosną. Jeśli zastosujesz preparaty długodziałające lub ekstra powoli uwalniające składniki odżywcze, wystarczy jednorazowe nawożenie w połowie marca. Wtedy także należy zacząć stosować wszystkie inne nawozy. Pierwsza, wiosenna dawka ma pobudzić wegetację i wspomóc rozwój pąków kwiatowych. Wiosną także nawozimy rośliny obornikiem. Zabieg wystarczy zrobić raz na trzy lata.

Nawożenie róż wiosną czasami trzeba powtórzyć. Większość nawozów podaje się właśnie w marcu, następnie na przełomie maja i czerwca. Ostatnią dawkę należy podać do połowy lipca. Po tej dacie stosuje się czasami jesienny nawóz do róż.

Róże na płocie oraz nawóz do róż, czyli nawożenie róż i porady, czym nawozić, a także najlepsze terminy nawożenia róż
Nawożenie róż krok po kroku - jaki nawóz do róż wybrać i jak go użyć?

Nawóz jesienny do róż

Od sierpnia do września także warto nawozić róże, ale w zupełnie innym stylu. Nawóz jesienny powinien zawierać wyłącznie potas i fosfor oraz część mikroskładników. Jego celem nie jest pobudzenie do wzrostu, a przyspieszenie procesu drewnienia.

Zdrewniałe gałązki o wiele lepiej radzą sobie z chłodną pogodą i zimową aurą. Dlatego nawóz jesienny warto stosować w przypadku odmian szlachetnych, które są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych. Na dodatek jest to nawóz o powolnym działaniu, część dawki pozostaje w ziemi i ułatwia wegetację roślin. Także w tym wypadku należy bardzo ściśle przestrzegać zaleceń producenta, ponieważ przenawożenie jest możliwe także jesienią.

Nawóz do róż – czym nawozić?

Naturalny nawóz

Naturalne nawozy, jak kompost czy obornik można pozyskiwać z własnego gospodarstwa. Możesz jednak je także kupić w formie wysuszonego granulatu. To bezpieczne rozwiązanie, ponieważ granulki nie zawierają nasion chwastów. W tym wypadku dobrze sprawdzi się zarówno nawóz kurzy granulowany, jak i cielęcy. Jest to stosunkowo tania opcja, ponieważ czterokilogramowy worek suszonego obornika kosztuje około 15 zł, a z pewnością wystarczy do zasilenia kwiatów w średniej wielkości ogrodzie.

Naturalne nawozy, które dobrze sprawdzają się do róż to także humus dżdżownic kalifornijskich. To środek zasobny w próchnicę, który poprawia strukturę podłoża i sprawia, że róże mają lepszy dostęp do powietrza i wody. Na dodatek zawiera wiele składników odżywczych. Dobrze się sprawdza, więc jeśli stawiasz na nawożenie naturalne, możesz wykorzystać właśnie go. Biohumus marki Target to koszt około 10 zł za litr.

Wieloskładnikowy mineralny nawóz do róż

Granulowany, wieloskładnikowy nawóz mineralny to także dobre rozwiązanie. Wśród najbardziej popularnych jest Azofoska marki Inco. Azofoska to bogaty nawóz uniwersalny do wielu najbardziej wymagających roślin, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku róż.

Warto jednakże zainteresować się także ofertą produktów dedykowanych do tych roślin. W przypadku róż krzewiastych świetnie sprawdzi się Biopon do róż, który pobudza intensywny wzrost krzewów. Biopon jest jedną z tańszych marek – 1 kg preparatu kosztuje około 10 zł. Podobne działanie ma Target Nawóz do róż z mikroskładnikami (kosztuje około 12 zł za 1 kg granulatu). Ciekawą ofertę ma także Agrecol, ich nawóz do róż możesz kupić w formie granulatu w opakowaniach 1,2 kg (około 13 zł), jak i w formie płynnego koncentratu do rozrobienia w wodzie (około 7 zł za litr).

Z nawozów o przedłużonym działaniu można polecić Florovit do roślin kwitnących. Jak zapewnia producent – to środek o super długim działaniu, który można stosować tylko raz w roku. Opakowanie kosztuje około 14 zł, podobnie jak kilogram nawozu 100-dniowego Target do róż i innych roślin kwitnących.

ikona podziel się Przekaż dalej