Uprawa truskawki - po co to robimy oraz który nawóz do truskawek wybrać

Nawożenie truskawek - dlaczego jest tak ważne

Uprawa truskawek wielokrotnie nie jest tak łatwa, jakby się wydawało. Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniej gleby i stopnia nasłonecznienia, ale również zapewnienie wszystkich niezbędnych procesów pielęgnacyjnych, w tym podlewania, ale i właśnie nawożenia truskawek.

Na prawidłowy rozwój truskawek ma wpływ nawożenie ich. Nawożenie truskawek ma wpływ na wiele aspektów, między innymi smak owoców, ich wielkość, proces wzrostu oraz to, jak obficie będą plonowały nasze rośliny. Warto jednak pamiętać o tym, że truskawki nie mają bardzo wysokich wymagań nawozowych i właśnie dlatego powinniśmy nawozić je w stopniu umiarkowanym.

Dodatkowo musimy wiedzieć, kiedy zasilamy truskawki nawozami. To kiedy sypać nawóz w postaci np. obornika granulowanego, kiedy powinno wykonać się dolistne nawożenie, kiedy nawozimy obornikiem i azotem, jest bardzo istotne, ponieważ tylko prawidłowy dobór terminu jest jednoznaczny z lepszym rozwojem truskawek. Jeśli natomiast nawieziemy truskawki jesienią nawozem, który powinien być podany w okresie wiosny i jeśli nawieziemy truskawki wiosną nawozem, który podany powinien być w okresie jesieni, popełnimy ogromny błąd, a nasze truskawki nie będą miały zapewnionych odpowiednich składników pokarmowych.

Dlatego też nawożenie truskawek jest bardzo dobre dla ich wzrostu, jednak gdy jest źle przeprowadzone, wtedy musimy pamiętać o negatywnych skutkach, które to za sobą niesie. Zobaczmy więc, jakie nawozy do truskawek wybrać, kiedy podać obornik granulowany, kiedy wykonuje się dolistne nawożenie, a także, kiedy nawozić obornikiem i azotem. Jeśli planujesz uprawę truskawek, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać sadzonki truskawek.

Nawozy do truskawek - który nawóz do truskawek wybrać

Nawozów do truskawek jest wiele. Jedne służą do dolistnego nawożenia, inne dostępne są w formie granulatów. Dodatkowo skład nawozów różni się między sobą. Istnieją nawozy, w których głównym składnikiem jest nawóz, ale również takie, w których nawóz jest tylko mało istotnym dodatkiem. Poznajmy więc nawozy, które często wykorzystywane są do nawożenia truskawek.

Pierwszym z nawozów jest obornik w formie standardowej, ale i obornik granulowany. Jest to bardzo znany i powszechnie stosowany nawóz, który znany jest niemal przez wszystkich. Dodatkową zaletą jest to, że nawóz ten możemy wyprodukować samemu, co obniży koszty nawożenia.

Nawozy zielne stosowane są jako przedplon i mają za zadanie odpowiednie przygotowanie gleby pod uprawę truskawek. Sprzyjają w poprawie struktury gleby, zapobiegają wyrastaniu chwastów i wzbogacają glebę w składniki pokarmowe. Jako nawozy zielne stosuje się między innymi łubin, gorczycę, rzepak ozimy, wykę i mieszankę żyta z wyką.

Mączka ziemniaczana jest kolejnym bardzo dobrym nawozem pochodzenia naturalnego i mineralnego, który stosuje się przed sadzeniem truskawek, ale również w trakcie uprawy. W mączce ziemniaczanej znajdziemy duże ilości krzemionki, a także mikro- i makroelementów. Stosując ten nawóz, wzmacniamy swoje truskawki i zapobiegamy pojawieniu się na nich chorób. Pamiętajmy jednak o tym, że w nawozie tym nie ma azotu.

Kiedy zasilać truskawki - nawożenie truskawek przed sadzeniem

Nawożenie truskawek przebiega w różnych terminach. Pierwszym z nich jest nawożenie, kiedy jeszcze truskawki nie są posadzone. Ma to wpływ na późniejszy rozwój truskawek. Warto wiedzieć, że uprawa truskawek trwa nawet 5 lat na jednym miejscu, a w kolejnych latach uprawy rośliny nie owocują tak obficie.

Jeśli więc chcemy, by uprawa truskawek trwała jak najdłużej, musimy pamiętać, by odpowiednio przygotować glebę pod ich uprawę. W tym celu wykorzystuje się nawozy organiczne. Jednym z najlepszych rozwiązań jest kompost, który w większości produkuje się w swoim ogrodzie.

Uprawa i nawożenie truskawek, a także nawóz do truskawek i porady, kiedy zasilać truskawki w uprawie gruntowej
Nawożenie truskawek krok po kroku - poradnik praktyczny

Innym rozwiązaniem jest użycie obornika, natomiast w tym przypadku nie możemy stosować go bezpośrednio przed sadzeniem, ale jako przedplon. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia i musimy użyć przekompostowanego obornika 5-6 tygodni przed sadzeniem. Niedotrzymanie terminów wpłynie źle na rozwój truskawek.

Kiedy sypać nawóz w innych terminach

Nawożenie truskawek wiosną

Polecaną przez wiele osób firmą, która zajmuje się produkcją nawozów jest yara, która zyskała bardzo dobre opinie ze względu na wysoką jakość nawozów. Wracając jednak do tematu, do nawożenia wiosennego możemy wykorzystać naturalny biohumus lub nawóz mineralny przeznaczony pod truskawki.

Jeśli chodzi o wieloskładnikowe nawozy mineralne do truskawek, powinniśmy wiedzieć, by unikać tych, w których składzie są bardzo duże ilości azotu. Do takich nawozów należą Polifoska i Azofoska. Za to bardzo dobrze sprawdzą się Biopon, Agrecol, Florovit i Fructus. Przy podawaniu nawozu mamy 2 możliwości: podanie jednej dawki wiosną lub rozdzielenie dawki na 2 części i podanie wiosną oraz po zbiorze owoców.

Jako naturalny biohumus, który jest płynnym nawozem do rozcieńczenia, wielokrotnie używa się granulek guano. Takie granulki rozsypuje się przy roślinach na wiosnę, a następnie delikatnie spulchnia się glebę. Dodatkowo możemy też zastosować ekologiczny nawóz, który opiera się na składnikach naturalnych i zasobny jest w substancje organiczne.

Nawożenie truskawek po zebraniu plonu

Dodatkowym nawożeniem truskawek jest nawożenie po zakończeniu sezonu wegetacyjnego, kiedy to truskawki wydadzą swój plon, a my go zbierzemy. Z reguły termin takiego nawożenia truskawek przypada na lato. Jednak dlaczego tak właściwie nawozimy truskawki, gdy już nie wydają plonu?

Takie nawożenie przebiega wtedy, gdy do nawożenia wiosennego zastosowana była za mała dawka nawozu. Co więcej, uzupełniamy takim nawożeniem ilość azotu, potasu, magnezu, fosforu i wapnia. Dzięki takiemu nawożeniu rośliny o wiele łatwiej będą się rozwijały i owocowały.

Do takich nawożeń wykorzystywany jest biohumus, guano, kompost, a także nawozy mineralne. Z powodzeniem w tym przypadku możemy skorzystać z właściwości Azofoski i Polifoski. Pamiętajmy jednak o tym, że nawożenie truskawek po zbiorze plonów musi być wykonane do połowy VIII.

ikona podziel się Przekaż dalej