Nawozy azotowe – zastosowanie

Dla rozwoju większości roślin największe znaczenie ma azot. Duża część z nich pobiera go z gleby w ogromnych ilościach i gorzej się rozwija, jeśli nie jest nim zasilana. Dotyczy to zarówno roślin ozdobnych, jak i ogrodowych. Nawożenie azotem przekłada się bezpośrednio na wzrost i bujność roślin – zwiększają masę zieloną i znacznie powiększają plon nasion.

Jednak nawozy azotowe powinny być stosowane z wielką ostrożnością. W przypadku niektórych roślin zmniejszą jakość handlową i technologiczną plonów – zmniejszają słodycz w burakach, zmniejszają zimotrwałość czy zmniejszają ilość tłuszczu w nasionach słonecznika czy rzepaku. Na dodatek poprzez bujną nać niektórych roślin znacznie utrudniają zbiór. Dlatego w wielu przypadkach najlepiej stosować nawóz mineralny, których skład jest zrównoważony.

Sztuczny nawóz azotowy świetnie sprawdza się w przypadku roślin ozdobnych, zwłaszcza tych o dekoracyjnych liściach. Dobrze sprawdza się także w przypadku roślin owocowych, jednak trzeba zastosować je w odpowiednim czasie. Nawozy azotowe podaje się wiosną, najpóźniej do lipca, ponieważ później może zagrażać trwałości roślin w czasie zimowania. Sztuczny nawóz azotowy może być podawany zarówno doglebowo, jak i dolistnie. A może zainteresuje cię także zastosowanie saletry amonowej?

Nawozy azotowe – rodzaje


Nawozy azotowe można podzielić ze względu na formę azotu, które w nich występują. Na tej podstawie wyróżnia się:

  • nawozy amonowe,
  • nawozy saletrzane,
  • nawozy saletrzano-amonowe,
  • nawozy amidowe (mocznik nawozowy).

Nawozy amonowe, czyli zbudowane na bazie siarczanu amonu, mają silne działanie zakwaszające, dlatego stosuje się je wyłącznie na glebach zasadowych lub neutralnych. Bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, wobec czego nadają się do dokarmiania dolistnego.

Nawozy saletrzane także nadają się do nawożenia pogłównego. Saletra występuje w wielu różnych rodzajach – kryterium podziału jest tutaj skład, ponieważ może być łączona z różnymi składnikami mineralnymi, które dodatkowo wzmocnią rośliny. Bardzo często pojawia się saletra wapniowa, która zwiększa pH kwaśnego podłoża. Saletra potasowa dobrze wpływa na owocowanie i kwitnienie roślin.

Nawozy saletrzano-amonowe, czyli saletrzak lub saletra amonowa, są najbardziej popularne. Cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwość stosowania i szybkość rozpuszczania się w wodzie. Najczęściej nimi wzmacnia się glebę przed siewem lub sadzeniem. Saletrzak ma lekko kwaśny odczyn, dlatego też może nieco wpływać na poziom pH podłoża.

Sprawdź polecane nawozy w dobrych cenach

Mocznik nawozowy, czyli nawóz amidowy, zawiera aż 46% azotu. Bardzo silnie dokarmia rośliny, jednakże nie na każdym rodzaju gleb przynosi oczekiwane rezultaty. Nie będzie działał ani a glebach bardzo kwaśnych, ani na zasadowych. Dodatkowo także może być nieskuteczny na zbyt mokrym i ciężkim podłożu – nawóz wchodzi w reakcję z wodą i jest kompletnie nieużyteczny dla roślin. Może być stosowany dolistnie – dobrze się wchłania.

Nawóz azotowy jest bardzo uniwersalny. Ceny nie są wysokie, a na dodatek nawóz azotowy ma bardzo szerokie zastosowanie w uprawie różnych roślin.
Nawozy azotowe - rodzaje, ceny, zastosowanie do różnych roślin

Stosowanie nawozów azotowych

Ponieważ nawozy azotowe przedłużają aktywność roślin, nie podaje się ich jesienią – mogłoby to sprawić, że rośliny nie zdrewnieją i nie zahamują wegetacji przed mrozami. Warto wiedzieć także, że nawóz azotowy pod wpływem obfitych opadów może rozkładać się w glebie i zostać wypłukany do głębokich warstw gleby. Pod wpływem zachodzących tam reakcji chemicznych zmienić się w związki, które są nieprzyswajalne dla rośliny. Z tego względu dawkę nawozu rozkłada się na kilka etapów – zabieg nawożenia przeprowadza się kilka razy wiosną i latem.

Sztuczne nawozy azotowe podaje się posypowo i dolistnie, w formie płynnego oprysku. Przed siewem lub sadzeniem roślin granulki nawozu powinny zostać dobrze wymieszane z wierzchnią warstwą podłoża. W ten sposób rośliny będą mogły najefektywniej skorzystać z dokarmiania.

Ceny nawozów azotowych

Nawozy azotowe do standardowego, ogrodowego użytku można kupić w 2- lub 5-kilogramowych workach. Oczywiście większe objętości wychodzą korzystniej pod względem finansowym, jednak taka ilość nawozu może być zbyt duża do małego ogródka – wystarczy kilkaset gramów na ar. Warto także wiedzieć, że nawozy azotowe dość szybko się tracą ważność i wtedy nie można ich stosować – zmieniają swój skład, a powstałe związki chemiczne mogą być toksyczne i dla roślin, i dla ciebie.

Dwukilogramowy worek saletrzaka kosztuje około 10 zł, a już pięciokilogramowy to wydatek rzędu 20 zł. Bardzo popularna saletra amonowa kosztuje odpowiednio 12 i 20-25 zł. Dość tani jest także mocznik – za dwa kilogramy zapłacisz około 9 zł, za 5 – 18-19 zł.

Stosowanie nawozów azotowych jest koniecznością w przypadku bardzo wielu roślin. Trawnik, krzewy ozdobne i owocowe, a przede wszystkim warzywa i rośliny rolnicze – w tym przypadku tego rodzaju nawozy sprawdzają się najlepiej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny