Nawozy azotowe – zastosowanie

Dla rozwoju większości roślin największe znaczenie ma azot. Duża część z nich pobiera go z gleby w ogromnych ilościach i gorzej się rozwija, jeśli nie jest nim zasilana. Dotyczy to zarówno roślin ozdobnych, jak i ogrodowych. Nawożenie azotem przekłada się bezpośrednio na wzrost i bujność roślin – zwiększają masę zieloną i znacznie powiększają plon nasion.

Jednak nawozy azotowe powinny być stosowane z wielką ostrożnością. W przypadku niektórych roślin zmniejszą jakość handlową i technologiczną plonów – zmniejszają słodycz w burakach, zmniejszają zimotrwałość czy zmniejszają ilość tłuszczu w nasionach słonecznika czy rzepaku. Na dodatek poprzez bujną nać niektórych roślin znacznie utrudniają zbiór. Dlatego w wielu przypadkach najlepiej stosować nawóz mineralny, których skład jest zrównoważony.

Sztuczny nawóz azotowy świetnie sprawdza się w przypadku roślin ozdobnych, zwłaszcza tych o dekoracyjnych liściach. Dobrze sprawdza się także w przypadku roślin owocowych, jednak trzeba zastosować je w odpowiednim czasie. Nawozy azotowe podaje się wiosną, najpóźniej do lipca, ponieważ później może zagrażać trwałości roślin w czasie zimowania. Sztuczny nawóz azotowy może być podawany zarówno doglebowo, jak i dolistnie. A może zainteresuje cię także zastosowanie saletry amonowej?

Nawozy azotowe – rodzaje

Nawozy azotowe można podzielić ze względu na formę azotu, które w nich występują. Na tej podstawie wyróżnia się:

  • nawozy amonowe,
  • nawozy saletrzane,
  • nawozy saletrzano-amonowe,
  • nawozy amidowe (mocznik nawozowy).

Nawozy amonowe, czyli zbudowane na bazie siarczanu amonu, mają silne działanie zakwaszające, dlatego stosuje się je wyłącznie na glebach zasadowych lub neutralnych. Bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, wobec czego nadają się do dokarmiania dolistnego.

Nawozy saletrzane także nadają się do nawożenia pogłównego. Saletra występuje w wielu różnych rodzajach – kryterium podziału jest tutaj skład, ponieważ może być łączona z różnymi składnikami mineralnymi, które dodatkowo wzmocnią rośliny. Bardzo często pojawia się saletra wapniowa, która zwiększa pH kwaśnego podłoża. Saletra potasowa dobrze wpływa na owocowanie i kwitnienie roślin.

Nawozy saletrzano-amonowe, czyli saletrzak lub saletra amonowa, są najbardziej popularne. Cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwość stosowania i szybkość rozpuszczania się w wodzie. Najczęściej nimi wzmacnia się glebę przed siewem lub sadzeniem. Saletrzak ma lekko kwaśny odczyn, dlatego też może nieco wpływać na poziom pH podłoża.

Mocznik nawozowy, czyli nawóz amidowy, zawiera aż 46% azotu. Bardzo silnie dokarmia rośliny, jednakże nie na każdym rodzaju gleb przynosi oczekiwane rezultaty. Nie będzie działał ani a glebach bardzo kwaśnych, ani na zasadowych. Dodatkowo także może być nieskuteczny na zbyt mokrym i ciężkim podłożu – nawóz wchodzi w reakcję z wodą i jest kompletnie nieużyteczny dla roślin. Może być stosowany dolistnie – dobrze się wchłania.

Nawóz azotowy jest bardzo uniwersalny. Ceny nie są wysokie, a na dodatek nawóz azotowy ma bardzo szerokie zastosowanie w uprawie różnych roślin.
Nawozy azotowe - rodzaje, ceny, zastosowanie do różnych roślin

Stosowanie nawozów azotowych

Ponieważ nawozy azotowe przedłużają aktywność roślin, nie podaje się ich jesienią – mogłoby to sprawić, że rośliny nie zdrewnieją i nie zahamują wegetacji przed mrozami. Warto wiedzieć także, że nawóz azotowy pod wpływem obfitych opadów może rozkładać się w glebie i zostać wypłukany do głębokich warstw gleby. Pod wpływem zachodzących tam reakcji chemicznych zmienić się w związki, które są nieprzyswajalne dla rośliny. Z tego względu dawkę nawozu rozkłada się na kilka etapów – zabieg nawożenia przeprowadza się kilka razy wiosną i latem.

Sztuczne nawozy azotowe podaje się posypowo i dolistnie, w formie płynnego oprysku. Przed siewem lub sadzeniem roślin granulki nawozu powinny zostać dobrze wymieszane z wierzchnią warstwą podłoża. W ten sposób rośliny będą mogły najefektywniej skorzystać z dokarmiania.

Ceny nawozów azotowych

Nawozy azotowe do standardowego, ogrodowego użytku można kupić w 2- lub 5-kilogramowych workach. Oczywiście większe objętości wychodzą korzystniej pod względem finansowym, jednak taka ilość nawozu może być zbyt duża do małego ogródka – wystarczy kilkaset gramów na ar. Warto także wiedzieć, że nawozy azotowe dość szybko się tracą ważność i wtedy nie można ich stosować – zmieniają swój skład, a powstałe związki chemiczne mogą być toksyczne i dla roślin, i dla ciebie.

Dwukilogramowy worek saletrzaka kosztuje około 10 zł, a już pięciokilogramowy to wydatek rzędu 20 zł. Bardzo popularna saletra amonowa kosztuje odpowiednio 12 i 20-25 zł. Dość tani jest także mocznik – za dwa kilogramy zapłacisz około 9 zł, za 5 – 18-19 zł.

Stosowanie nawozów azotowych jest koniecznością w przypadku bardzo wielu roślin. Trawnik, krzewy ozdobne i owocowe, a przede wszystkim warzywa i rośliny rolnicze – w tym przypadku tego rodzaju nawozy sprawdzają się najlepiej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny