Nawozy fosforowe – opis i zastosowanie

Nawozy fosforowe należą do grupy nawozów mineralnych, które są zbudowane na bazie łatwo przyswajalnych przez rośliny związkach fosforu. Ten składnik pełni bardzo dużą rolę w procesie rozwoju rośliny – jest składnikiem budulcowym liści, kwiatów i owoców. Nie jest dostępny w formie naturalnej, dlatego stosuje się wyłącznie nawóz sztuczny. Na żyznych i urodzajnych glebach o dobrej strukturze nie potrzeba go wiele. Jednak w przypadku ciężkich, gliniastych i mokrych podłoży nawożenie jest znacznie ważniejsze, ponieważ naturalnie występujące w nich związki fosforu nie są przyswajane przez rośliny.

Tego rodzaju nawozy mają ogromny wpływ na jakość plonu, nie na jego ilość czy wielkość. Jednak odpowiednio duża dawka fosforu zwiększa stopień wchłaniania się azotu, co znów przekłada się na bujność rośliny. Nawóz fosforowy odpowiada za kolor i wielkość kwiatów. Dzięki niemu owoce są bardziej kształtne i lepiej wybarwione. Ma także wpływ na proces ukorzeniania się rośliny. Sprawdź także najlepsze porady na temat nawożenia roślin.

Nawozy fosforowe – rodzaje

Ze względów ekologicznych produkcja nawozów fosforowych w ostatnim czasie mocno spadła. Na rynku dostępne są jedynie produkty bezpieczne dla gleby i mikroorganizmów, które nie powodują zwiększonej produkcji CO2. Dlatego najbardziej znany do tej pory nawóz fosforowy – superfosforant potrójny granulowany, mączka fosforytowa i tomasyna przestały pojawiać się na rynku. Superfosforant potrójny granulowany może być dostępny jeszcze w niewielkich składach ogrodniczych, ponieważ jego produkcja jest ograniczana stopniowo.

Obecnie na rynku spotyka się dwa rodzaje nawozu fosforowego – trudno rozpuszczalne w wodzie superfosfaty o wolnym działaniu i szybko działające, ale łatwiej rozpuszczalne w wodzie fosforany (amonu, mocznika i monopotasowy). Superfosfat to nawóz sztuczny, który może być wzbogacony innymi składnikami mineralnymi. Bardzo często łączy się go z magnezem lub borem.

Skład fosforanów jest nieco bardziej skomplikowany. Są połączone z amonem, mocznikiem lub innymi źródłami przyswajalnego azotu. Na uwagę zasługuje także nawóz fosforowo-potasowy, kompleksowo odżywiający rośliny każdego rodzaju.

Nawozy fosforowe można podzielić także ze względu na formę podana. Wyróżnia się doglebowe (posypowe) i dolistne nawozy fosforowe. Te rozpuszczalne w wodzie można stosować zarówno w jednej, jak i drugiej formie. Te granulowane stosuje się wyłącznie doglebowo. W przypadku nawożenia roślin w czasie kwitnienia lub takich o wrażliwych liściach, lepiej zdecydować się na zasilanie ich doglebowo. Dolistne nawozy fosforowe działają jednak nieco szybciej. Można także spotkać się z mączkami fosforytowymi, które nie rozpuszczają się w wodzie, jednak ze względu na duży stopień rozdrobnienia, działają dość szybko. Bardzo długo utrzymują się w glebie, nie podlegając procesowi rozkładu, więc pozwalają na rzadsze nawożenie.

Najlepszym momentem na stosowanie nawozów fosforowych jest jesień. Można zrobić to na dwa sposoby. Nawóz fosforowy podaje się raz w roku w dużych ilościach.
Nawozy fosforowe - rodzaje, ceny, zastosowanie do różnych roślin

Nawozy fosforowe – stosowanie

 na kilka lat lub raz w roku, w dużo mniejszej porcji. Uważa się, że takie rozwiązanie jest o wiele bardziej korzystne i sprawia, że jest bardziej wydajne. Składniki, które długo zalegają w ziemi mogą z biegiem czasu zacząć się rozkładać i uwalniać składniki mineralne, przez co po upływie kilku sezonów nawóz może po prostu nie działać.

Nawozy granulowane należy rozkładać po zbiorowo, już po usunięciu resztek roślin jednorocznych. Miesza się je z podłożem na głębokości 20 cm. W przypadku roślin, które mają głębiej umiejscowione korzenie, na przykład drzewa owocowe, należy wmieszać granulki niżej, na głębokości około 50 cm. Nawozy tego rodzaju używa się także w inspektach i w uprawie pod osłonami.

W przypadku krzewów kwitnących i kwiatów, lepiej zastosować dolistne nawozy fosforowe, rozpuszczalne w wodzie. Zabieg także robi się jesienią, rozprowadzając nawóz w formie oprysku. Należy uważać, by nie zniszczyć kwiatów – dlatego opryskiwanie przeprowadza się dopiero po zakończeniu kwitnienia.

Aby poprawić strukturę i jakość gleb ciężkich, mokrych i kwaśnych, warto zastosować mączkę fosforytową. Rozdrobniona formuła sprawia, że mogą dość długo utrzymywać się w glebie nie podlegając procesowi rozkładu, więc ich działanie jest długofalowe.

Nawozy fosforowe – ceny

Ceny nawozów fosforowych nie są duże. Wszystko zależy od tego, jak wygląda skład. Te wzmocnione o dodatkowe składniki mogą być nieco droższe. Cena dwukilogramowego opakowania nawozu fosforowego jednoskładnikowego wynosi 12-15 zł. Za takiej samej objętości worek nawozu fosforowo-potasowego lub fosforowo-siarkowego zapłacisz już około 20 zł. Możesz kupić także 5 kg nawozu tego rodzaju, co wyniesie cię około 40-45 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny