Nawozy z magnezem – konieczne czy nie?

Magnez spełnia bardzo ważne funkcje w każdej roślinie. Ma niebagatelny wpływ na jakość plonów, a okazuje się, że w wielu rejonach kraju jest problem z niską zasobnością gleb w ten składnik. Jeśli w podłożu jest niewiele materii organicznej, magnez jest po prostu wypłukiwany w głąb profilu glebowego i rośliny nie mają do nich dostępu.

A jest dla nich bardzo ważny – wchodzi w skład cząsteczki chlorofilu, odpowiada za zielone zabarwienie liści, co zwiększa zdolność do fotosyntezy. Na dodatek niedobór magnezu powoduje spadek jakości plonu (zmniejsza ilość skrobi w bulwach ziemniaka czy sacharozy w truskawkach). Więcej – może sprawić, że rośliny zahamują rozwój, ich korzenie się zmniejszą i wysuszą. Nawozy z magnezem są więc konieczne, i to u wszystkich roślin uprawnych. Najważniejsze jednak jest to w truskawkach, ziemniakach, kukurydzy, zbożach, rzepaku i roślinach strączkowych.

Nawozy magnezowe – rodzaje

Zaopatrywać rośliny w magnez można na kilka sposobów. Nawozy magnezowe dzielą się na kilka rodzajów, czy raczej ten pierwiastek można spotkać w nawozach różnego typu. Bardzo dobrym źródłem magnezu jest obornik. Można jednakże także stosować nawozy mineralne, zarówno w formie dolistnych nawozów płynnych, jak i doglebowych, często w formie granulatu.

Warto wiedzieć, że rośliny pobierają magnez zarówno przez system korzeniowy, jak i przez magnez. Dlatego właśnie w momencie krytycznego niedoboru magnezu warto podawać nawozy dolistne. W tym wypadku najlepiej przyjmuje się siarczan magnezu. To związek, który wspomaga także przyjmowanie pierwiastka z gleby, przez korzenie. Siarczan magnezu można kupić w podstawowej formie, jest jednak często także składnikiem niektórych dedykowanych środków nawozowych do roślin. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o nawozach mineralnych i mineralno-organicznych.

Nawozy magnezowe – dawkowanie

Dawkowanie nawozów magnezowych powinno być obliczone na podstawie zasobności gleby. Na dodatek ważny jest odczyn gleby. Jeśli jest on uregulowany można stosować środki dedykowane do konkretnych roślin z magnezem lub granulowany nawóz uniwersalny. Jeśli jednak stan zasobności w magnez jest na bardzo niskim poziomie, należy uzupełnić go systematycznie.

Dozwolone dawki są dość małe. Nie powinny przekraczać jednorazowo 20 kg magnezu na hektar. Rocznie jednak należy uzupełnić około 50-100 kg tlenku magnezu na hektar powierzchni. Dlatego zabieg należy rozłożyć na kilka części. Na początku, przed rozpoczęciem uprawy, warto wypróbować działanie obornika – to zasobne źródło magnezu, więc świetnie sprawdza się jako pierwszy krok. Na glebach bardzo zakwaszonych podaje się tylko 1/3 przeliczonej dawki magnezu. W tym wypadku można zastosować nawóz wapniowo-magnezowy, który unormuje poziom pH podłoża, na przykład Dolomit czy Wapno węglanowo-magnezowe.

Nawozy magnezowe – cena i propozycje produktów

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że niektóre substancje zawierające magnez, na przykład siarczan magnezu czy dolomit możesz kupić w niewielkich opakowaniach same. Są o wiele tańsze niż wieloskładnikowe nawozy, zwłaszcza te dedykowane do konkretnych roślin (na przykład do oprysku dolistnego w truskawkach).

Cena siarczanu magnezu w opakowaniu 2-kilogramowym to mniej więcej 10 zł. Jest to granulowany nawóz rozpuszczalny w wodzie do oprysku dolistnego. Sam dolomit, czyli wapno magnezowe możesz kupić jeszcze taniej. W tym wypadku 20 kg kosztuje około 20 zł.

Wieloskładnikowe nawozy z magnezem

Inną opcją jest zakup wieloskładnikowych nawozów zawierających w swoim składzie między innymi magnez. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących ogrodników, którzy nie chcą zastanawiać się ile poszczególnych składników potrzebują ich grządki na małej działce. Na dodatek za jednym razem możesz zasilić glebę we wszystkie potrzebne składniki.

Magnez znajduje się między innymi w wielu znanych produktach Polifoska – Polifoska 4, 5 czy 21. Dziesięciokilowe opakowanie tego uniwersalnego, kompleksowego nawozu to koszt około 40-45 zł. Innym nawozem mineralnym, który zasługuje na uwagę jest MacroSpeed Green Caldena – to nawóz zawierający tlenek magnezu i trójtlenek siarki rozpuszczalny w wodzie. Ceny są mniej więcej podobne.

Magnez znajdziesz także we wszystkich nawozach, których celem jest utrzymanie dużej ilości kwiatów i ładnego wybarwienia liści czy igieł roślin ozdobnych. To ważny składnik w jesiennych nawozach do iglaków przeciwko brązowieniu igieł (na przykład Substral, 1 kg około 12 zł). Można znaleźć go także w nawozach dedykowanych do owoców jagodowych i kwiatów (na przykład nawóz do truskawek, malin i poziomek Target, 1 kg około 10 zł).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny