Nawozy mineralne i organiczno-mineralne - ceny, rodzaje, zastosowanie
Nawożenie mineralne jest konieczne niemal we wszystkich rodzajach gleby. Nawet te najbardziej zasobne z biegiem czasu jałowieją i potrzebują zasilenia. Wieloskładnikowe nawozy mineralne i organiczno-mineralne są najbardziej rozpowszechnione, ponieważ są także najbardziej uniwersalne. Podpowiadamy, jaki rodzaj nawozów wybrać do ogrodu.
Sprawdź także najlepsze porady na temat nawożenia roślin.
Nawozy mineralne – przeznaczenie i działanie
Nawozy mineralne to nawozy wieloskładnikowe. Dlatego ich zastosowanie jest bardzo wygodne w ogrodzie – nadają się niemal do każdego rodzaju gleby i do każdego rodzaju rośliny. Obecnie na rynku pojawiają się nawozy mineralne dedykowane dla konkretnej rośliny lub grupy roślin, zawierające odpowiednią proporcję składników odżywczych. Idealnie odpowiadają na potrzeby konkretnego gatunku. Ich zaletą są stosunkowo niewielkie ceny. Kilogramowe opakowanie to koszt kilkunastu złotych.
Stosuje się je po to, by uzupełnić niedobory składników mineralnych, zwłaszcza azotu, potasu i fosforu, ale nie tylko. Skład może być bardzo zróżnicowany i jest zależny od gatunku rośliny, do którego jest przeznaczony nawóz mineralny. Bardzo często spotyka się nawozy mineralne z magnezem, siarką lub bromem. Preparaty podaje się nie tylko po to, by zaobserwować przyrost zielonej masy – to jest mniej ważny efekt. Ich celem jest zwiększenie plonowania, poprawa jakości owoców, zwiększenie kwiatów i intensywniejsze wybarwienie płatków i liści. Sprawdź także, jaki nawóz do hortensji wybrać.
Rodzaje nawozów mineralnych
Nawozy mineralne dzielą się na grupy ze względu na główny składnik, który w nich występuje. Zatem możemy wyróżnić nawozy mineralne azotowe, które są przeznaczane do zasilania roślin wymagających zakwaszenia, warzyw i zbóż. Wyróżnia się także nawozy mineralne potasowe i fosforowe. Oczywiście wszystkie trzy mogą zawierać także dodatkowe składniki, szczególnie często spotyka się nawozy z magnezem i siarką. W równych proporcjach można znaleźć podstawowe składniki odżywcze roślin w nawozach NPK. To nawozy wieloskładnikowe, nazywane także kompleksowymi. Ich skład może być różny, jest to zależne od producenta.
Nawozy mineralne można podzielić także ze względu na formę. Wyróżnia się nawozy granulowane, do stosowania przedsiewnego lub przed sadzeniem. W niektórych przypadkach można używać je pogłównie, jednak nie wszystkie rośliny dobrze to tolerują. Są wygodne w użyciu, do ich rozprowadzenia możesz używać rozsiewacz nawozów. Do drugiej grupy należą nawozy płynne, idealne do zasilania roślin ozdobnych, warzyw, krzewów owocowych i wszystkich gatunków wieloletnich.
Rodzaje nawozów mineralnych wyróżnia się także ze względu na przeznaczenie. Bardzo wiele z nich jest dedykowanych dla konkretnej grupy roślin, a nawet do konkretnych gatunków. Skład nawozów tego rodzaju jest dopasowany do ich potrzeb – te do iglaków będą miały więcej fosforu, który pozwoli utrzymać odpowiedni kolor igieł, te do azalii - więcej azotu. Można znaleźć także nawóz mineralny jesienny, który pomaga roślinom przetrwać zimę lub nawóz mineralny startowy, idealny do przygotowania siewek. A może zainteresuje cię także nawożenie tui?
Nawozy organiczno-minerale – przeznaczenie i działanie
Nawozy organiczno-mineralne łączą w sobie wszystkie najważniejsze zalety nawozów organicznych i mineralnych. Dostarczają roślinie odpowiednich składników mineralnych, a jednocześnie wzmacniają glebę o substancję organiczną. Jest to bardziej ekologiczny sposób na nawożenie mineralne. Nawozy organiczne, takie jak granulowany obornik czy biohumus świetnie wpływają na rozwój roślin, jednak zawierają mało składników mineralnych, które bardzo powoli się uwalniają. Dlatego te wzmocnione związkami mineralnymi przyswajalnymi dla roślin są bardziej skuteczne.
To wygodniejsze rozwiązanie niż zasilanie gleby i kompostem lub biohumusem, i nawozem sztucznym. Za sprawą jednego specyfiku możesz kompleksowo zadbać o rośliny – dostarczyć im wszystkich składników, a także zwiększyć poziom próchnicy, poprawić strukturę gleby. Nawozy organiczno-mineralne także są dedykowane dla konkretnych grup roślin. Na sklepowych półkach znajdziesz zarówno nawozy do warzyw, jak i krzewów i drzewek owocowych czy innych roślin ozdobnych – osobny preparat dla kwitnących, osobny dla ozdobnych z liści.
Ceny nawozów organiczno-mineralnych są nieco wyższe, niż tych mineralnych. Należy pamiętać, że składniki pochodzą wyłącznie z ekologicznych upraw i hodowli. Za butelkę o objętości 5 l zapłacisz około 30 zł, za worek o objętości 1,5 kg przyjdzie Ci zapłacić około 20 zł.
Nawozy mineralne i organiczno-mineralne – dawki i zastosowanie
W zasadzie dawkowanie nawozów jest zależne od producenta. Na opakowaniu każdego nawozu znajdują się szczegółowe informacje na ten temat. Dawki powinny być ściśle przestrzegane – bardzo wiele roślin źle reaguje na przenawożenie, inne znów marnieją, kiedy poziom nawozu jest zbyt niski.
Dawkowanie i częstotliwość nawożenia należy dopasować także do rodzaju gleby. Na słabszych, wyjałowionych lub zniszczonych przez przemysł może być potrzebne silniejsze nawożenie. W tym wypadku warto jeszcze przed posadzeniem roślin intensywnie zasilić glebę, stosując rozsiewacz nawozów granulowanych. Znacznie niższe dawki należy stosować w przypadku roślin doniczkowych.