Nawozy potasowe – zastosowanie

Potas ma ogromne znaczenie dla rozwoju roślin na wielu poziomach. Nawóz potasowy to sprawia, że rośliny mają lepszą gospodarkę wodną, łatwiej przystosowują się do suszy. Potas wchłania się w tkanki, sprawiając, że stają się mocniejsze i mniej podatne na działanie szkodników i grzybowych patogenów. Dzięki temu rośliny lepiej absorbują dwutlenek węgla i efektywniej wykorzystują światło, są także bardziej odporne na mróz.

To nie wpływa może na wielkość roślin, jednak znacznie zwiększa ich trwałość i odporność. Ma wpływ także na wygląd, dlatego nawozi się nim zwłaszcza rośliny ozdobne. Jest to także niezbędny składnik w nawożeniu upraw warzyw. Potas ma właściwości zwiększające poziom witaminy C. Wpływa na trwałość nie tylko w czasie wzrostu, lecz także w trakcie przechowywania plonów. Nawożone potasem rośliny są lepiej przechowywane.

Nawozy potasowe – rodzaje

Podział nawozów potasowych można przeprowadzić według kilku klasyfikacji. Najczęściej spotykaną jest rozdział na nawozy chlorkowe (np. kainit), czyli takie, które zawierają chlorek potasu. Niestety, nie nadają się do zastosowania w przypadku wszystkich roślin – większa część z nich jest nadwrażliwa na chlor. W tym przypadku potrzebny jest nawóz bezchlorkowy, czyli siarczanowy (np. saletra potasowa). Ten nawóz zawiera siarczan potasu i jest najbardziej uniwersalnym rodzajem. Sprawdź także najlepsze porady na temat nawożenia roślin.

Nawozy potasowe można podzielić także ze względu na sposób podania. Wyróżnia się nawozy dolistne, czyli w płynie lub rozpuszczalne w wodzie, które stosuje się pogłównie, na wyrośnięte rośliny. Nawozy granulowane stosuje się przed siewem lub sadzeniem, albo rozsypuje się je wokół roślin, dla liści których może nawozy dolistne mogą być szkodliwe.

Nawozy potasowe do zadań specjalnych

Nawozy potasowe to rzadko nawozy jednoskładnikowe. Najczęściej są to nawozy wieloskładnikowe, zbudowane na bazie związków potasu, a dodatkowo zawierają inne składniki minerale. Do najbardziej powszechnych należą nawozy fosforowo-potasowe, które kompleksowo zadbają o rozwój, wygląd i plonowanie roślin. Nawozy fosforowo-potasowe często są dedykowane dla konkretnych roślin, na przykład do pomidorów lub roślin ozdobnych. Zawierają wtedy nie tylko potas, lecz także dodatkowe składniki mineralne.

Zastosowanie nawozów potasowych jest bardzo uniwersalne. Nawozy potasowe nadają się do nawożenia krzewów, kwiatów, warzyw i drzewek owocowych.
Nawozy potasowe - rodzaje, cena, zastosowanie do różnych roślin

Nie tylko nawozy fosforowo-potasowe pojawiają się na sklepowych półkach. Często stosowany jest także nawóz azotowo-potasowy (np. saletra potasowa, czyli azotan potasu), albo potasowo-magnezowe. Bezchlorkowy nawóz azotowo-potasowy stosuje się zwłaszcza w przypadku roślin warzywnych (zwłaszcza do pomidorów, cukinii i innych roślin o dużych wymaganiach), zbóż oraz krzewów oraz drzewek ozdobnych – poprawia i wielkość, i jakość plonu. Nawozy potasowo-magnezowy także stosuje się do roślin warzywnych i owocowych, jest także potrzebny roślinom ozdobnym.

Nawozy potasowe posypowe i w płynie

Sposób dawkowania i podawania nawozów potasowych zależy i od rodzaju rośliny, i od formy nawozu. Najczęściej nawozy potasowe stosuje się przedsiewnie, w czasie przygotowywania podłoża dla nowych roślin. Wtedy sprawdzają się te w formie granulatu, które należy wmieszać w glebę na głębokości 20 cm. Potas jest sorbowany i może być wykorzystany przez rośliny nawet przez kilka lat. Jednak nie poleca się nawożenia tak rzadko, lepiej rozłożyć to na mniejsze dawki i co roku zasilać rośliny.

Robi się to wiosną, warto jednak pamiętać, że na glebach ciężkich i mokrych lepiej sprawdza się nawożenie jesienią. W przypadku roślin ozdobnych jednorocznych i doniczkowych stosuje się raczej nawozy potasowo-fosforowe w płynie. Dostępne na rynku preparaty są już gotowe do użytku i w odpowiedniej proporcji. Najczęściej są w butelce ze spryskiwaczem. Stosuje się je w regularnych odstępach przez cały sezon. W okresie kwitnienia należy zachować ostrożność, ponieważ nawóz może spowodować pojawianie się ciemnych i niezbyt estetycznych plam na płatkach.

Ceny nawozów potasowych

Do użytku ogrodowego nie potrzebujesz zbyt dużo nawozu potasowego – dawkowanie jest raczej niewielkie. Z tego względu koszt, jaki poniesiesz w związku z kupowaniem nawozów, jest niewielki. Ceny nawozów potasowych wahają się w granicach od 10 do 20 zł za 2 kg opakowanie. Cena jest zależna przede wszystkim od składu. Preparaty wzbogacone dodatkowym składnikiem, na przykład nawozy potasowo-fosforowe lub potasowo-magnezowe są nieco droższe od jednoskładnikowych.

Łatwo przyswajalne związki potasu możesz znaleźć także w nawozach organiczno-mineralnych. Są to preparaty BIO, pozyskiwane w ekologiczny sposób, dlatego ich cena może być wyższa. Za butelkę o objętości 1 l przyjdzie ci zapłacić kilkanaście złotych.

ikona podziel się Przekaż dalej