Nawozy wapniowe – stosowanie

Wskaźnikiem do zastosowania nawozów wapniowych jest niski odczyn gleby w stosunku do roślin, które uprawiasz. A ponieważ zdecydowana większość z nich woli podłoże zasadowe lub neutralne, koniecznie trzeba pilnować odpowiednie pH. Z biegiem lat staje się ono coraz niższe, dlatego wapnowanie gleby przeprowadza się średnio co 4 lata.

Dlaczego trzeba o tym pamiętać? Rośliny, które są uprawiane w nieodpowiednim odczynie od razu zaczynają chorować. Dzieje się tak, ponieważ mają problem z pobieraniem wody i składników pokarmowych z podłoża. Ponadto liczy się także wapń sam w sobie. To składnik, który reguluje procesy fizjologiczne roślin. Jeśli się to zaniedba, będą rozwijały się słabiej, mogą nie kwitnąć i przestać wydawać owoce.

Nawozy wapienne – rodzaje


Nawozy dostarczające roślinom wapnia dzielą się na dwa rodzaje – nawozy wapniowe tlenkowe i wapniowe węglanowe. Te pierwsze stosuje się rzadziej, ponieważ można je użyć wyłącznie na gleby bardzo ciężkie. Powstają w wyniku prażenia kamienia wapiennego i wyróżniają się szybkością działania. Nawozy wapniowe tlenkowe stosuje się także na glebach skażonych metalami ciężkimi, ponieważ neutralizują ich jony. Mają większe zastosowanie w uprawach profesjonalnych.

Nawóz wapniowy węglanowy (zawierający CaCO3) to lepsze rozwiązanie do przydomowego ogródka. Stosuje się go tam, gdzie gwałtowna zmiana odczynu podłoża nie jest konieczna. Działa wolno, ale nie ma w tym nic złego – rośliny z reguły nie potrzebują naprawdę szybkiej interwencji. Na dodatek dają długotrwały efekt. Nawóz wapniowy węglanowy można pozyskać na kilka sposobów. Można zastosować tak zwany wapniak rolniczy mielony, kredę posodową, mączkę posodową lub wapno dolomitowe. Wapniak i kreda są bardziej powszechne. Nawóz wapienny nie jest tym, którego szukasz? Sprawdź także ten artykuł o nawozach potasowych i ich zastosowaniu.

Dawkowanie nawozów wapniowych

Nawozy wapienne mają z reguły postać mączki (proszku) lub są granulowane. Najczęściej przekopuje się je wraz z podłożem. Mają dość dużą pylistość, więc powinno się je stosować przy bezwietrznej pogodzie, ale gleba nie może być mokra. Dawkowanie powinno się przeliczać bezpośrednio na zasobność danego podłoża, ale w ogrodzie raczej się tego nie sprawdza w laboratorium. Można przyjąć, że podłoże piaszczyste nawozi się 1,5 kg nawozu, a ciężkie 2,5 kg nawozu na każde 10 metrów kwadratowych.

Początkującym ogrodnikom i osobom, które nie mają za wielkiej działki, proponujemy stosowanie nawozów granulowanych. Są wygodniejsze i łatwiejsze w zastosowaniu, ich sposób rozprowadzenia i dawkowanie są wyraźnie rozpisane przez producentów. Na dużych obszarach raczej się nie sprawdzą – są znacznie droższe niż standardowe nawozy, które w istocie są tylko czystym produktem ubocznym przetwarzania kamieni wapiennych lub produkcji papieru czy flotacji siarki.

Sprawdź polecane nawozy w dobrych cenach

Nawozy wapniowe rozprowadza się jesienią, po zakończeniu wegetacji i przeprowadzeniu zbiorów. Warto wiedzieć, że w tym czasie raczej nie powinno się stosować innych nawozów przez co najmniej kilka tygodnia. Zdarza się bowiem, że zachodzi między nimi reakcja, która sprawia, że składniki się blokują i żaden zabieg nie będzie skuteczny. Jedyną różnicą są nawozy magnezowe, które często zawierają także wapń. Ich dolistne lub doglebowe stosowanie to świetny pomysł zwłaszcza w uprawach spożywczych, ponieważ magnez jest odpowiedzialny w dużej mierze za plenność. Pamiętaj by po wapnowaniu zwiększyć dawkę azotu nawozy wapniowe powodują straty tego składnika w glebie.

Nawozy wapienne – cena i propozycje

Rynek nawozów wapniowych jest bardzo duży. Wykorzystuje się do tego zarówno wapno, jak i odpady przy obróbce, wydobywaniu i wykorzystaniu wapnia, na przykład wapno posodowe. Te produkty w swojej ofercie mają różni producenci. Część z nich możesz znaleźć pod nazwą na przykład granulowane wapno ogrodowe, jak oferuje Florovit (13 zł za 5 kg), inne na przykład w formie samego jednego rodzaju wapnia, jak Dolomit PPHU (5 zł za 10 kg) lub Target (9 zł za 10 kg). Cena nawozów wapiennych nie jest wysoka, ale ponieważ ich zużycie jest dość duże i tak należy liczyć się ze sporą inwestycją.

Na uwagę zasługuje także nawóz wapniowy WE Hortiwap Mix, oferowany przez Calfert, którego opakowanie o wadze 20 kg kosztuje około 25 zł. Ciekawym rozwiązaniem są nawozy dolistne, które można stosować podczas trwania uprawy. Jednym z nich jest Calio – wapniowy nawóz dolistny wykonany ze skorupek ślimaków przez markę Agrecol. Jest to środek, który szybko działa i nadaje się do stosowania interwencyjnego, gdy okaże się, że poziom pH podłoża jest za niski, a rośliny cierpią na choroby fizjologiczne. Preparat zawiera także chlorki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny