Nawozy sztuczne wieloskładnikowe – czym są?

Mianem „nawozy wieloskładnikowe” określa się wszystkie preparaty nawozowe, które zawierają co najmniej dwa z trzech podstawowych składników odżywczych roślin, czyli azotu, fosforu i potasu. To kompleksowe nawozy, które zaspokoją wszystkie potrzeby pokarmowe roślin. Dodatkowo zawierają także inne mikroelementy, zwiększające plon lub poprawiające jakość, wielkość, kolor czy zimotrwałość roślin.

Najczęściej nawozy wieloskładnikowe zalicza się do uniwersalnych. Można stosować je na każdym rodzaju gleby i w zasadzie do każdego typu roślin. Nawozy sztuczne wieloskładnikowe są dedykowane dla warzyw i krzewów oraz drzew owocowych, zasila się nimi także rośliny ozdobne. Nadają się do zastosowania w domu, a balkonie i w ogrodzie. W przeciwieństwie do znacznej większości nawozów jednoskładnikowych, te nadają się do zastosowania przez amatorów. Ich skład jest idealnie wyważony, nie musisz wcześniej przeliczać zapotrzebowania na składniki odżywcze. Sprawdź także najlepsze porady na temat nawożenia roślin.

Rodzaje nawozów wieloskładnikowych – podział ze względu na skład

Najczęściej wykorzystywane preparaty wieloskładnikowe to nawozy NPK. Oznacza to, że zawierają związki azotu, potasu i fosforu. Są bardzo uniwersalne, nadają się do zastosowania niemal w każdej uprawie. Nawozy NPK dostarczają roślinom wszystko, czego mogą potrzebować, warto zainteresować się takimi z mikroelementami.

Bardzo często spotyka się nawozy wieloskładnikowe na bazie azotu i potasu z dodatkową miedzią (np. Azofoska). Są to preparaty stosowane przede wszystkim przed siewem, w formie granulatu. Dzięki nim plon jest o wiele bardziej obfity, a roślina jest bardziej odporna na zimno i choroby. Nawozy, których skład zawiera związki chemiczne azotu, fosforu i miedzi (np. Polifoska) stosuje się po to, by roślina była bujniejsza, intensywniej wybarwiona, a jakość plonu wysoka.

Spotyka się także nawozy z mikroelementami takimi jak wapń (Nitrofoska), siarka (Fructus) czy magnez (Florovit). Można je stosować w zasadzie do wszystkich typów roślin, warto jednak zwrócić uwagę, czy są to nawozy bezchlorkowe. Chlor może zaszkodzić wielu gatunkom, należy więc uważać.

Nawóz wieloskładnikowy to jeden z preparatów, które mają bardzo wiele składników potrzebnych roślinom do wzrostu. Nadaje się do roslin ozdobnych, warzywnych i sadowniczych.
Nawozy wieloskładnikowe - rodzaje, cena, zastosowanie do różnych roślin

Rodzaje nawozów wieloskładnikowych – podział we względu na formę

Wyróżnia się dwa rodzaje nawozów wieloskładnikowych. Zarówno nawozy NPK, jak i te wzmocnione dodatkowymi mikroelementami mogą występować w formie granulatu lub płynnej. Kompleksowe nawozy granulowane są przeznaczone do zastosowania posypowego. Najczęściej używa się ich przedsiewnie lub przed sadzeniem, w czasie przygotowywania podłoża. Niewielka część z nich jest rozpuszczalna w wodzie, można więc zrobić z nich opryski.

Nawozy płynne są łatwiejsze do zastosowania. Dawkuje się je do wody do podlewania lub rozprowadza bezpośrednio do roślin. Nawozy płynne stosuje się najczęściej w przypadku dorosłych roślin lub bylin, można je także wykorzystać do nawożenia roślin balkonowych i tarasowych. Nawozy płynne to najczęściej nawozy bezchlorkowe. Stosuje się je co najmniej dwa razy w ciągu sezonu, z reguły jednak znacznie częściej, nawet co 10-14 dni.

Nawozy wieloskładnikowe do zadań specjalnych

W sklepach ogrodniczych jest bardzo duży wybór nawozów wieloskładnikowych, które są dedykowane do konkretnych gatunków lub grup roślin. Są to nawozy specjalistyczne, których skład został przemyślany i zaprojektowany tak, by najlepiej odpowiadały wymaganiom różnych roślin. Znajdziesz na przykład nawozy do pomidorów, do trawnika, do roślin balkonowych, do azalii, roślin iglastych lub storczyków.

Możesz także znaleźć nawozy wieloskładnikowe do zadań specjalnych. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się nawozy przeciwko przerzedzaniu się trawnika lub żółknięcia źdźbeł. Można także znaleźć nawozy jesienne, utrzymujące rośliny w dobrej kondycji przez całą zimę, lub wiosenne – startowe, pomagające roślinom się ukorzenić. Nawozy do iglaków zawierają więcej miedzi, siarki i fosforu, dzięki czemu ich igły nie brązowieją i są zawsze błyszczące. Nawozy do roślin kwasolubnych pomagają utrzymać odpowiedni poziom pH gleby.

Cena nawozów wieloskładnikowych

Nawozy wieloskładnikowe można kupić w kilku rodzajach. Na rynku dostępne są różnego rodzaju pałeczki nawozowe lub niewielkie aplikatory o objętości 20 ml – działające przez dwa tygodnie. Ich cena nie jest szczególnie wysoka – sztuka kosztuje 3-4 zł.

Inne nawozy płynne także nie są szczególnie kosztowne. Butelka o objętości 250 ml kosztuje 5-7 zł, takie o objętości 1 l mogą kosztować koło 12-15 zł. Ceny nawozów wieloskładnikowych granulowanych także nie powinny być zbyt wysokie. Opakowanie o wadze 1 kg uniwersalnego nawozu (np. Polifoska lub Azofoska) kosztuje około 10 zł. Za nawóz dedykowany do konkretnego gatunku o tej samej objętości zapłacisz około 12-15 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej