Obornik granulowany - podstawowe informacje

Naturalny obornik granulowany - co powinniśmy o nim wiedzieć

Obornik przez wielu nazywany jako gnój, to nawóz wykorzystywany od dawna. Kiedyś był to praktycznie jedyny nawóz, który stosowało się na polach uprawnych. Obecnie te nawozy organiczne stosowane są zamiennie z innymi nawozami, w szczególności z nawozami mineralnymi. Nawozy mineralne mają bardzo dobre opinie, ponieważ są one bardzo skrupulatnie dopasowywane pod względem składu do danego rodzaju lub grupy roślin. Do takich nawozów zalicza się saletrzak, salmag i saletra wapniowa.

Zanim przejdziemy do tego, jakie rodzaje nawozów organicznych wyróżniamy, powinniśmy wiedzieć, co to tak właściwie jest obornik. Otóż obornikiem nazywamy naturalne nawozy organiczne, które powstają na bazie zwierzęcych odchodów zwierząt gospodarskich oraz ściółki. Musimy pamiętać, że w naturalnych obornikach często pojawiają się wydalone i nieprzetrawione nasiona wielu gatunków roślin. Takie nasiona mogą być przyczyna zachwaszczania upraw.

Dlatego też, by przeciwdziałać temu zjawisku, stworzono obornik w postaci granulek. Taki nawóz naturalny granulowany jest pewnego rodzaju koncentratem, wykorzystywanym do nawożenia rozmaitych roślin, w tym także roślin doniczkowych. Korzysta się z niego także w rolnictwie integrowanym, ekologicznym i w uprawach na działce. Co ciekawe, obornik granulowany charakteryzuje się takimi samymi właściwościami, jak obornik naturalny, ale ma od niego znacznie mniejszy ciężar, a także objętość.

Jakie korzyści przynosi nawożenie obornikiem w granulkach

Nawozy naturalne granulowane, tak jak i saletrzaki, salmagi i saletry wapniowe, niosą za sobą wiele korzyści. Jednak nie zapominajmy o tym, że saletrzak, salmag i saletra wapniowa to nawozy mineralne, które są pieczołowicie przygotowywane pod względem składu. Jednak obornik granulowany jest nawozem naturalnym, który pozwala uzupełnić składniki mineralne w glebie, które są bardzo potrzebne roślinom.

Musimy wiedzieć, że skład naturalnych nawozów organicznych jest bardzo bogaty w masę organiczną. Dzięki temu w naszej glebie zachodzą reakcje, dzięki którym poprawia się żyzność i struktura gleby. Co więcej, używanie obornika jest ważne przy wyniszczonej naturalnej florze bakteryjnej gleb, a także przy glebach zniszczonych nieumiejętną uprawą.

Ogromną zaletą jest to, że obornik granulowany zawiera duże ilości wapnia, magnezu, boru, żelaza, a także najważniejszych dla roślin elementów, jakimi są azot, fosfor i potas. Nie zapominajmy o tym, że azot odpowiada za przyrost masy zielonej, dzięki czemu rośliny wyrastają bardzo bujne i silne.

Ważne jest to, że obornik granulowany jest już gotowym do użycia nawozem, który jest w pełni bezpieczny dla naszych roślin. W przeciwieństwie do naturalnego obornika obornik granulowany nie ma nieprzyjemnego zapachu. Co więcej, w jego składzie nie ma patogenów grzybowych i nasion zachwaszczających uprawę, ponieważ te w procesie suszenia i podgrzewania są unieszkodliwiane. Obornik granulowany jest lepszy od obornika naturalnego również dlatego, że ma długi okres przydatności do użycia, bo zachowuje swoje właściwości nawet przez 3 lata. Dodatkowo się on nie zbryla. Sprawdź także ten artykuł z informacjami na temat zastosowania obornika.

Nawozy naturalne granulowane - rodzaje i sposób użycia

Rodzaje nawozu w postaci granulatu

Bardzo często w sklepach ogrodniczych i nie tylko, spotkamy się z kurzym, świńskim, końskim i krowim, czyli bydlęcym gnojem. Warto wiedzieć, że te rodzaje obornika różnią się między sobą nie tylko składem, stopniem przefermentowania i sposobem, w jaki przebiega kompostowanie, ale także tym, jakie jest przeznaczenie danego nawozu.

Krowi, czyli bydlęcy gnój, pojawia się zdecydowanie najczęściej i jest najchętniej kupowany. Krowi obornik granulowany możemy zastosować do nawożenia roślin ozdobnych, a także do roślin uprawnych, między innymi do warzyw. Nawóz bydlęcy ma bardzo duże ilości azotu, potasu i fosforu, ale zawiera również mikroskładniki, jakimi są między innymi żelazo, magnez, wapń i bor. Dodatkowo znajdziemy w nim masę organiczną, która pomaga w tworzeniu się dobroczynnej próchnicy.

Nawóz świński jest jednym z najrzadziej kupowanych nawozów. Nadaje się on szczególnie na suche podłoża, ponieważ tam reguluje ich strukturę. Zdecydowanie większym zainteresowaniem od nawozu świńskiego, cieszy się nawóz kurzy i koński. Nawóz koński możemy stosować na lekkie i ciężkie gleby, jednak nie można go używać do nawożenia wielu roślin, ponieważ wpływa on na podwyższenie temperatury gleby. Natomiast nawóz kurzy jest bogaty w azot i zaleca się go do używania na roślinach wytwarzających dużo masy zielonej.

Jak prawidłowo wykorzystać granulat - nawożenie

Bez względu na to, jakie nawóz będziemy stosować, a także czy będzie on od firmy Agrecol, czy też innej, powinniśmy wiedzieć, że sposób nawożenia, a także odpowiednie dawki zależą od wymagań nawozowych konkretnego gatunku, a nawet i odmiany roślin. Jest to bardzo istotne, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar nawozu niesie za sobą negatywne skutki.

Jeśli mowa o stosowaniu obornika granulowanego, powinniśmy wiedzieć, że możemy go stosować zarówno punktowo, jak i posypowo. Co więcej, może być z niego przygotowany roztwór wodny. Daje to więc dużo większe pole działania niż stosowanie obornika w formie naturalnej.

Roztwór wodny przygotowuje się bardzo prosto. Wystarczy, że zalejemy obornik granulowany zimną wodą i zostawimy go na około 14 dni. W tym czasie z naszego obornika stworzy się charakterystyczna zawiesina, którą podlewamy rośliny. Nie zapominajmy jednak o tym, że roztwór wodny z obornika przed użyciem należy wymieszać.

Nawożenie obornikiem granulowanym jest bardzo łatwe. Nawóz rozprowadzamy ręcznie. Warto zaznaczyć, że obornik granulowany nie wymaga wykorzystywania rozrzutnika, w przeciwieństwie do naturalnego obornika. Jednak warto wspomnieć o tym, że nawóz ten nie powinien być stosowany na zalaną lub też zamarzniętą glebę. Nie zaleca się też stosowania go przy kąpieliskach oraz ujściach pitnej wody. Obornik granulowany to doskonały nawóz na warzywa, rośliny ozdobne i rośliny uprawne.

Cena i producenci - jak wybrać dobry granulat

Na rynku ogrodniczym spotkamy się z wieloma nawozami o różnych przeznaczeniach i składzie. Dodatkowo zaobserwować możemy różnorodność wśród producentów. Jedną z bardziej popularnych firm zajmujących się sprzedażą nawozów jest firma Agrecol. Agrecol cieszy się bardzo dobrymi opiniami i znany jest już od wielu lat.

Firma Agrecol również znana jest z produkowania nawozów w postaci granulowanych oborników. Oczywiście ceny za takie nawozy zależą od tego, jaka jest ich pojemność. Przykładowo cena za około 5 l obornika granulowanego tej firmy wynosi około 15 zł, a za 10 l zapłacimy około 30 zł.

Jak widać obornik granulowany to świetny nawóz dla wszystkich roślin. Z powodzeniem może być stosowany na uprawach rolnych, jak i do nawożenia roślin ozdobnych w naszym ogrodzie lub też na tarasie i balkonie. Jego cena nie jest wysoka, przez co dostępny jest on dla każdego.

ikona podziel się Przekaż dalej