Kiedy stosować POLYVERSUM? - typowe objawy chorób grzybowych roślin

Nowoczesnym ekologicznym biopreparatem, wykorzystywanym do walki z chorobami grzybowymi roślin – fitomykozami - jest POLYVERSUM WP, firmy Target. Ekologiczny preparat możemy stosować, gdy na roślinach zauważymy objawy chorób grzybowych:

Szary nalot oraz ciemne plamy na łodygach – rośliny zostały zaatakowane przez szarą pleśń, chorobę wywołaną przez gronkowca szarego. Na porażenie narażone są owoce i warzywa, szczególnie pomidory, truskawki, maliny, borówka amerykańska, fasola, papryka, kapusta, czarna porzeczka, drzewa owocowe, a także winorośl, rośliny ozdobne, np. anthurium oraz trawniki. Choroba bardzo szybko rozwija się w czasie ciepłej i deszczowej pogody.

Na liściach pojawiają się plamy, od ogonka do wierzchołka liści – choroba grzybowa fytoftoroza stopniowo poraża korzenie rośliny, która przestaje pobierać z gleby wodę i szybko obumiera.  Roślinami żywicielskimi dla grzyba, wywołującego chorobę, są krzewy liściaste oraz iglaste, a także ozdobne różaneczniki i azalie.

Na roślinie widoczny jest biały pylący nalot – to znak, że została porażona przez mączniaka prawdziwego – chorobę grzybową, upośledzającą rozwój rośliny. Choroba grzybowa atakuje drzewa owocowe, krzewy, warzywa, kwiaty i inne rośliny ogrodowe. Mączniakiem mogą zostać porażone rośliny porastające brzegi oczka wodnego, takie jak, np. żabieniec babka wodna lub żabieniec lancetowaty.

Sklep ogrodniczy oferuje biologiczny fungicyd ochrony roślin - POLYVERSUM, w większych i mniejszych opakowaniach:

  • cena za 50 g preparatu wynosi od około 100 zł do 120 zł/szt. (Dawkowanie: na 100 l wody)
  • cena za 5 g wynosi około 32 zł – 39 zł/szt. (Dawkowanie: na 10 l wody)
  • cena za 2 g preparatu to około 20 zł/szt. (Dawkowanie: na 4 l wody)

POLYVERSUM WP – etykieta preparatu grzybobójczego

Skład i działanie biopreparatu

Biologiczny środek ochrony roślin POLYVERSUM WP zawiera komórki przetrwalnikowe grzyba Pythium oligandrum, który  pasożytuje na chorobotwórczych grzybach, odpowiedzialnych za rozwój chorób grzybowych roślin, między innymi, szarej pleśni, fytoftorozy, czy mączniaka prawdziwego. W zetknięciu z mykopatogenami, Pythium oligandrumi rozkłada strzępki ich grzybni, co prowadzi do eliminacji grzybów chorobotwórczych. Niepatogeniczny grzyb stymuluje rozwój rośliny oraz chroni jej korzenie i części naziemne przed chorobami grzybowymi.

Sklep ogrodniczy oferuje biopreparat POLYVERSUM WP w postaci białawego proszku, o charakterystycznym grzybowym zapachu. Dodany do wody, tworzy zawiesinę. Warto podkreślić, że użycie środka jest bezpieczne dla środowiska, nie zagraża pszczołom, innym owadom zapylającym oraz zwierzętom – lądowym i wodnym. Zalecany jest w uprawach ekologicznych. Można stosować opryski POLYVERSUM kilkakrotnie, nie zachowując przy tym okresu karencji. Opryski roślin przeprowadzamy przy użyciu specjalnych opryskiwaczy - polowych lub sadowniczych. Sprawdź także ten artykuł na temat oprysków drzew owocowych w ogrodzie.

Dawkowanie preparatu - jak stosować POLYVERSUM?

POLYVERSUM WP jest uniwersalnym biopreparatem, stosowanym na choroby grzybowe owoców, ozdobnych roślin oraz trawników. Zawiesina może być wykorzystywana do moczenia roślin, podlewania i opryskiwania. Ulotka ekologicznego preparatu dostarcza informacji, w jaki sposób powinien zostać przygotowany do podlewania lub oprysków, w jakim terminie użyty oraz kiedy pryskać drzewka owocowe i jak wygląda dawkowanie środka ochrony dla poszczególnych upraw, np.:

Opryskiwanie krzewów pomidorów polyversum oraz działanie środka przeciwgrzybicznego, zastosowanie i cena preparatu
Polyversum, skuteczny środek na opryski do pomidorów oraz innych warzyw i owoców, jego zastosowanie oraz opinie użytkowników
  • pomidory -  oraz inne warzywa podlewamy w czasie uprawy pod osłonami, jako rozsadę, stosując 2 l wody/m2 – rozsadę podlewamy co 10 – 20 dni. Po wysadzeniu na stałe stanowisko używamy 100 ml preparatu pod każdą roślinę. W podobny sposób postępujemy przy uprawie sałaty oraz ogórków. Biopreparat skutecznie eliminuje patogeny glebowe, wywołujące choroby grzybowe,
  • truskawki – POLYVERSUM WP pomaga w eliminacji szarej pleśni. Ulotka informacyjna zaleca użycie 300 – 500 l wody/ha uprawy. Biopreparat dostarczamy przy pomocy opryskiwaczy sadowniczych – wczesną wiosną oraz w fazie kwitnienia truskawek – co tydzień,
  • kiedy pryskać drzewka owocowe i winorośl? Opryskiwanie roślin biopreparatem, bezpiecznym dla środowiska, można stosować przez cały okres wegetacji, dzięki czemu zebrane owoce będą zdrowe. Szara pleśń oraz mączniak atakują rośliny w czasie ciepłej i wilgotnej aury. Oprysk POLYVERSUM na owoce śliwy, brzoskwini i gruszy możliwy jest w przechowalniach owoców, z dbałością o zachowanie odstępów między skrzyniami, aby umożliwić dobrą cyrkulację powietrza,
  • anturium – dekoracyjnaroślina doniczkowa, której oryginalny kwiatek nie więdnie przez cały rok, może zostać porażona przez szarą pleśń.  Uniwersalny środek ochronny POLYVERSUM WP może zostać użyty do podlewania oraz zraszania liści, przy pomocy ręcznego opryskiwacza. Najlepiej użyć biopreparatu rano lub wieczorem. Dawkowanie: 100 ml roztworu do podlania jednej rośliny.

Uwaga: Proszek POLYVERSUM, zmieszany z wodą, powinien aktywować się przez 1 – 10 godzin przed zastosowaniem.

Opinie na temat POLYVERSUM – forum ogrodnicze

Opinie użytkowników biopreparatu POLIVERSUM WP, zamieszczone na forum ogrodniczym, wskazują na duże zainteresowanie ekologicznym preparatem, dzięki któremu rośliny uodparniają się na choroby grzybowe, a ich liście i owoce stają się zdrowsze. Ogrodnicy podkreślają wydajność preparatu i bardzo dobrą skuteczność.

Dobre oceny uzyskuje również etykieta produktu. Dostarcza wyczerpujących informacji na temat działania preparatu, zezwoleń na stosowanie biofungicydu w różnego rodzaju uprawach małoobszarowych oraz uwagi o zachowaniu koniecznych środków ostrożności. Podany został dokładny opis przygotowania zawiesiny oraz jej użycia.

Niektóre osoby, wypowiadające się na forum, zwracały jedynie uwagę na dość wysokie ceny preparatu. Przeważają jednak korzyści, płynące z zastosowania uniwersalnego środka ochrony, bezpiecznego dla środowiska, w którym przebywają ludzie i zwierzęta. Na podkreślenie zasługuje również bezproblemowe stosowanie preparatu – do podlewania, do moczenia i opryskiwania roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny