Spulchnianie gleby w ogrodzie

Jeśli chcesz wyhodować piękne owoce i warzywa, smaczne i pełne składników odżywczych i witamin, musisz dobrze przygotować podłoże przed rozpoczęciem uprawy. Spulchnianie gleby to najważniejszy element czynności przygotowawczych.

Zabieg pozwala na rozluźnienie struktury podłoża. Z jednej strony jest to potrzebne korzeniom, aby mogły się swobodnie rozprzestrzeniać – inaczej będzie im trudno się rozwinąć. Z drugiej strony rozpulchnianie gleby ma na celu dostarczenie roślinom większej ilości powietrza. Spulchnianie jest konieczne w przypadku ciężkiej, gliniastej gleby, ale nie można o tym zapomnieć także na luźniejszych podłożach. W trakcie wykonywania spulchniania możesz dodatkowo nawieźć glebę, dostarczyć jej zielonego nawozu lub zasilić ją granulowanym nawozem mineralnym.

Ręczne narzędzia do spulchniania gleby

Małe ogrody można spulchniać samodzielnie. Ręczne narzędzia do spulchniania gleby pozwalają na wstrząśnienie ziemi i przygotowanie jej do upraw domowych. Co prawda zajmuje to mnóstwo czasu i wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, ale jest koniecznością. W zasadzie wystarczy tylko przekopywanie łopatą. Nie można jednak przekopywać zbyt głęboko. Ciężką i gliniastą glebę przekopuje się na głębokości 15-20 cm z warstwą piasku, mielonej kory i kompostu. Dzięki temu zapewnisz roślinom najlepsze warunki rozwoju.

Możesz jednakże także kupić aerator lub mały spulchniacz z rączką, który jest wyposażony w kolce. Ich zadaniem jest naruszanie podłoża na dość dużej powierzchni bez większego wysiłku. W ogrodach ekologicznych proces spulchniania gleby polega na delikatny naruszeniu wierzchniej warstwy. Wykorzystuje się do tego widły amerykańskie. To narzędzie do spulchniania gleby wykorzystuje się po prostu do wbicia zębów w podłoże i poruszania nimi w obie strony. Ręczne narzędzia ogrodnicze nie są szczególnie drogie – cena sięga maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Skoro planujesz prace przygotowawcze w ogrodzie, sprawdź także ten artykuł o użyźnianiu gleby krok po kroku.

Maszyna do spulchniania gleby

W większych ogrodach lub na większych powierzchniach uprawowych czy po prostu trawnikach, ręczne narzędzia ogrodnicze nie zawsze dobrze się sprawdzają. Są po prostu zbyt uciążliwe i cały zabieg trwa za długo. Dlatego stosuje się tutaj profesjonalne, większe narzędzia. Podstawowym jest brona do spulchniania gleby. Jest to narzędzie przeznaczone do poruszania gleby, które wygląda jak wielowarstwowe, ogromne grabie, które podpina się pod traktor. Brona do spulchniania gleby jest konieczna w uprawie polowej.

Inna maszyna przydatna do spulchniania gleby to glebogryzarka. Jest to sprzęt do spulchniania i wyrównania podłoża, także dużych powierzchni. Napowietrza glebę i dokładnie ją odchwaszcza. Wykorzystuje się je co roku do przygotowania gleby pod uprawę roślin warzywnych i owocowych. Można je zastosować także do prac sezonowych, na przykład przy zakładaniu trawnika. To elektryczne narzędzie do spulchniania gleby kosztuje od 200 do 500 zł. Można je także wypożyczać w składach ogrodniczych lub u profesjonalnych ogrodników.

Spulchnianie gleby maszyną oraz narzędzie do spulchniania gleby
Spulchnianie gleby krok po kroku oraz narzędznia ogrodnicze do spulchniania gleby

Jaką metodę wybrać?

Jeśli jesteś właścicielem małej działki lub niewielkiego ogródka, chyba pozostaje ci zastosować widły amerykańskie lub szpadel. Na przechowywanie większych urządzeń, jak na przykład glebogryzarka, nie ma za bardzo miejsca, brony wymagają podłączenia do traktora lub innego tego rodzaju urządzenia.

Jeśli jednak masz duży ogród albo planujesz uprawę warzyw, przemyśl zakup glebogryzarki. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, zupełnie tak samo jak kosiarka. Jest jednak tak samo jak kosiarka duża, więc musisz znaleźć dla niej miejsce w szopce na narzędzia czy garażu. Weź pod uwagę moc silnika. Im większy ogród, tym wyższa powinna być. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe nakładki i elementy. Dzięki nim możesz zastosować jedno narzędzie do wielu prac ogrodniczych. Część glebogryzarek pracuje z aeratorami, pługami czy kultywatorami.

Spulchnianie gleby w ogrodach ekologicznych

Można także postarać się o takie prowadzenie ogrodu, by coroczne spulchnianie nie było konieczne. Ten rodzaj działania jest konieczny w ogrodach ekologicznych, ponieważ stosowanie spalinowych lub elektrycznych narzędzi to źródło spalin i dwutlenku węgla. Na dodatek mocna ingerencja w podłoże nie jest najlepszym pomysłem według zasad uprawy ekologicznej. Jeśli ci na tym zależy możesz sadzić takie rośliny, zwłaszcza poplon, żeby podłoże miało odpowiednią strukturę.

Najważniejszym elementem jest zadbanie o zawartość materii organicznej i próchnicy. To one sprawiają, że podłoże ma dobrą strukturę, jest przepuszczalne i ma dużą objętość powietrzno-wodną. Aby uzyskać taki efekt, koniecznie stosuj zielony nawóz na poplon. Ponadto nie można zapomnieć o wprowadzaniu niewielkiej warstwy drenażu z keramzytu i drobnych kamyczków. Jej zadaniem jest nie tylko stworzenie warstwy odprowadzającej wodę, lecz także rozluźnienie podłoża, by zawierało więcej tlenu.

ikona podziel się Przekaż dalej