Fosfor w życiu roślin - kiedy roślinie brakuje fosforu? Jak poznać?

Fosfor w nawozach występuje w różnych postaciach, ale nawet przy 100% rozpuszczalności nawozu jest wchłaniany przez rośliny w około 30%.

Stosowanie superfosfatu jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa pozytywnie na syntezę białek i tłuszczów, na fotosyntezę oraz na szybki rozwój systemu korzeniowego. Zwiększa odporność na zmiany temperatury, brak wody i choroby grzybowe.

Najczęściej niedobory fosforu występują w glebach o niskiej żyzności i bardzo kwaśnym lub bardzo zasadowym odczynie. Nadmiar wapnia i nadmiar węglanów również znacząco wpływają na deficyt fosforu. Niedobór fosforu objawia się najczęściej ciemnozielonym kolorem liści, który zmienia kolor na czerwony i fioletowy. Zwykle wynika to nie tyle z braku fosforu, ile z niezdolności rośliny do przyswajania go z gleby z powodu zbyt niskich temperatur.

Na czym polega problem zasobności gleby w fosfor?

Dostępność fosforu w glebie uzależniona jest od wielu czynników glebowych oraz także od uprawianej rośliny.

Przyswajalność tego pierwiastka zależy między innymi od:

 • Odczynu gleby - powinien wynosić od 5,5 do 7,0 pH
 • Odpowiedniego oświetlenia
 • Ilości materii organicznej w glebie – im większa zawartość próchnicy, tym lepsza przyswajalność fosforu
 • Obecności jonów anionowych i magnezowych zwiększających przyswajalność fosforu

Superfosfat – definicja

Superfosfat jest nawozem fosforowym rozpuszczalnym w wodzie diwodorofosforanem wapnia Ca (H2PO)2. Najlepiej przyswajalny przez rośliny w postaci H2PO. Jednocześnie warto zaznaczyć, że forma ta jest bardziej podatna na wchłanianie w glebę, i przechodzi w nierozpuszczalne w wodzie sole glinu, żelaza i wapnia.

Otrzymywany jest głównie z fosforytów i apatytów poprzez obróbkę kwasami mineralnymi. Nawóz ten może być drobnoziarnisty (sproszkowany) lub granulowany (drobnoziarnisty o średnicy od 2 do 4 mm).

Rodzaje superfosfatu

1. Superfosfat zwyczajny (prosty):

Do jego uzyskania stosuje się kwas siarkowy, w rezultacie czego nawóz ten zawiera gips, który staje się balastem.

Wzór chemiczny superfosfatu prostego: Ca3(PO4)2 + 2H2SO4 → Ca(H2PO4)2 + 2CaSO4

Zestaw fosforu w superfosfacie prostym wynosi od 15 do 19 procent, w przeliczeniu na P2O5.

2. Superfosfat prosty granulowany P(CaS) 19-(25-32)

Nadaje się do nawożenia wszystkich roślin uprawnych.

 • Przeznaczenie - superfosfat prosty to uniwersalny nawóz, który nadaje się do wszystkich upraw i wszystkich gleb niezależnie od ich struktury. Daje również dobre efekty przy nawożeniu łąk i pastwisk oraz plantacji trwałych.
 • Właściwości – superfosfat prosty, granulowany zawiera 19 procent fosforu (P2O5), w formie fosforanu jednowapniowego. Ponadto zawiera 32 procent siarki przyswajalnej (S), która jest potrzebna roślinom do tworzenia białek, oraz zawiera również 25 procent wapnia (Ca). Ponadto nawóz ten zawiera występujące w fosforze mikroelementy.

To, że nawóz ma formę granulatu, pozwala na ograniczenie występowania w glebie niekorzystnych i trudno dostępnych dla roślin fosforanów glinowych i żelazowych. Dlatego też nawóz ten można stosować na glebach o różnym odczynie.

Nawóz ten stosowany jest przed siewem. Należy zmieszać go z glebą na głębokości od 15 do 20 cm. Na użytkach zielonych oraz plantacjach trwałych może pozostawać na powierzchni gleby bez przykrycia, a jego dobroczynne składniki zostają sukcesywnie przemieszczane w głąb ziemi poprzez wody opadowe.

Granulat nawozu Superfosfat, kiedy najlepiej stosować granulat Superfosfat, czy Superfosfat jest szkodliwy dla środowiska naturalnego
Jakiego nawozu używać kiedy roślinom brakuje fosforu, jakie rośliny można nawozić Superfosfatem

Superfosfat prosty, granulowany może być mieszany z innymi nawozami potasowymi w dowolnym czasie, a z nawozami azotowymi na krótko przed rozsiewem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat nawozów fosforowych.

Dawkowanie superfosfatu prostego granulowanego w zależności od zawartości fosforu w glebie

 • Zboża jare – 250 -350 kg/ha
 • Zboża ozime – 250 -390 kg/ha
 • Rzepak - 300 – 400 kg/ha
 • Buraki – 350-450 kg/ha
 • Ziemniaki – 180 – 300 kg/ha
 • Kukurydza – 300 – 450 kg/ha
 • Strączkowe – 200 – 300 kg/ha
 • Motylkowe drobnonasienne – 200 – 350 kg/ha
 • Użytki zielone – 200 – 300 kg/ha

3. Superfosfat podwójny (potrójny)

Superfosfat potrójny (podwójny), powstaje w wyniku działania na fosforyty kwasem fosforowym. Posiada on znacznie więcej fosforu, aniżeli superfosfat prosty (zwykły) – 46 procent w przeliczeniu na P2O5.

Wzór chemiczny superfosfatu potrójnego: Ca3(PO4)2 + 4H3PO4 → 3Ca(H2PO4)2

Jest to uniwersalny nawóz o szerokim zastosowaniu. Zawiera bardzo dużo cennych dla roślin składników odżywczych. Poleca się go stosować dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Jest to nawóz posypowy. Jest to nawóz wzbogacony większą ilością fosforu.

 • Skład: Superfosfat aż w 40% składa się z tlenku fosforu. Używając go, dostarczamy jednak roślinom także związki wapnia i siarki (odpowiednio: 12% i 5%).
 • Zastosowanie – superfosfat potrójny nadaje się do nawożenia każdego gatunku roślin. Można używać go zarówno w ogrodzie z warzywami, w sadach owocowych, jak i nawet na rabatach z kwiatami. Ma wpływ na siłę wzrostu i plonowanie każdej nawożonej nim rośliny.
 • Sposób zastosowania – nawóz wysiewa się wiosną lub (i) jesienią, by później zmieszać go z glebą. Dawki nawozu uzależnione są od gatunku rośliny oraz od fazy jej wzrostu.

4. Superfosfat amoniakalny

Ten rodzaj nawozu powstaje w wyniku zobojętnienia nadmiaru kwasów pozostałych w nawozie po procesie produkcyjnym w wyniku działania amoniaku. Zawiera około 2 procent przyswajalnego azotu.

Formy superfosfatu

 • Superfosfat prosty pylisty – nawóz przedsiewny, który należy wymieszać z glebą. Nadaje się na użytki zielone.
 • Superfosfat prosty granulowany – trudniej się uwstecznia, aniżeli nawóz pylisty. Stosowany przedsiewnie, również wymaga wymieszania z glebą.
 • Superfosfat potrójny granulowany – bardzo łatwo przyswajalny, stosowany przedsiewnie, nadaje się na wszystkie gleby i pod wszystkie rośliny.
 • Superfosfat borowany – posiada podobne właściwości do superfosfatu potrójnego, granulowanego, stosuje się go pod rośliny uprawne, takie jak: buraki lub lucerna. Stosuje się w przypadku roślin, które są wrażliwe na niedobór boru.

W sprzedaży możemy również spotkać superfosfat magnezowy Pm 15 -4.

Cena superfosfatu

Cena superfosfatu zależy przede wszystkim od rodzaju nawozu oraz jego masy. I tak na przykład tona superfosfatu prostego na koniec października bieżącego roku kosztowała około 1300 złotych, natomiast superfosfat wzbogacony prawie 2 tysiące złotych za opakowanie o masie 500 kg. Możemy również kupić superfosfat w mniejszych opakowaniach, przeznaczonych do użytku w ogrodzie lub na działce kwiatowej – wtedy za opakowanie o pojemności 2 kg musimy zapłacić około 20 -30 złotych wraz z dostawą kurierską do domu.

Skład i zastosowanie superfosfatu oraz tego, czym jest i jak stosować wapno granulowane w uprawie roślin możemy poznać dzięki lekturze portali internetowych o tematyce ogrodniczej.

ikona podziel się Przekaż dalej