Fosfor w życiu roślin - kiedy roślinie brakuje fosforu? Jak poznać?

Fosfor w nawozach występuje w różnych postaciach, ale nawet przy 100% rozpuszczalności nawozu jest wchłaniany przez rośliny w około 30%.

Stosowanie superfosfatu jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa pozytywnie na syntezę białek i tłuszczów, na fotosyntezę oraz na szybki rozwój systemu korzeniowego. Zwiększa odporność na zmiany temperatury, brak wody i choroby grzybowe.

Najczęściej niedobory fosforu występują w glebach o niskiej żyzności i bardzo kwaśnym lub bardzo zasadowym odczynie. Nadmiar wapnia i nadmiar węglanów również znacząco wpływają na deficyt fosforu. Niedobór fosforu objawia się najczęściej ciemnozielonym kolorem liści, który zmienia kolor na czerwony i fioletowy. Zwykle wynika to nie tyle z braku fosforu, ile z niezdolności rośliny do przyswajania go z gleby z powodu zbyt niskich temperatur.

Na czym polega problem zasobności gleby w fosfor?

Dostępność fosforu w glebie uzależniona jest od wielu czynników glebowych oraz także od uprawianej rośliny.

Przyswajalność tego pierwiastka zależy między innymi od:

  • Odczynu gleby - powinien wynosić od 5,5 do 7,0 pH
  • Odpowiedniego oświetlenia
  • Ilości materii organicznej w glebie – im większa zawartość próchnicy, tym lepsza przyswajalność fosforu
  • Obecności jonów anionowych i magnezowych zwiększających przyswajalność fosforu

Superfosfat – definicja

Superfosfat jest nawozem fosforowym rozpuszczalnym w wodzie diwodorofosforanem wapnia Ca (H2PO)2. Najlepiej przyswajalny przez rośliny w postaci H2PO. Jednocześnie warto zaznaczyć, że forma ta jest bardziej podatna na wchłanianie w glebę, i przechodzi w nierozpuszczalne w wodzie sole glinu, żelaza i wapnia.

Otrzymywany jest głównie z fosforytów i apatytów poprzez obróbkę kwasami mineralnymi. Nawóz ten może być drobnoziarnisty (sproszkowany) lub granulowany (drobnoziarnisty o średnicy od 2 do 4 mm).

Rodzaje superfosfatu

1. Superfosfat zwyczajny (prosty):

Do jego uzyskania stosuje się kwas siarkowy, w rezultacie czego nawóz ten zawiera gips, który staje się balastem.

Wzór chemiczny superfosfatu prostego: Ca3(PO4)2 + 2H2SO4 → Ca(H2PO4)2 + 2CaSO4

Zestaw fosforu w superfosfacie prostym wynosi od 15 do 19 procent, w przeliczeniu na P2O5.

2. Superfosfat prosty granulowany P(CaS) 19-(25-32)

Nadaje się do nawożenia wszystkich roślin uprawnych.

  • Przeznaczenie - superfosfat prosty to uniwersalny nawóz, który nadaje się do wszystkich upraw i wszystkich gleb niezależnie od ich struktury. Daje również dobre efekty przy nawożeniu łąk i pastwisk oraz plantacji trwałych.
  • Właściwości – superfosfat prosty, granulowany zawiera 19 procent fosforu (P2O5), w formie fosforanu jednowapniowego. Ponadto zawiera 32 procent siarki przyswajalnej (S), która jest potrzebna roślinom do tworzenia białek, oraz zawiera również 25 procent wapnia (Ca). Ponadto nawóz ten zawiera występujące w fosforze mikroelementy.

To, że nawóz ma formę granulatu, pozwala na ograniczenie występowania w glebie niekorzystnych i trudno dostępnych dla roślin fosforanów glinowych i żelazowych. Dlatego też nawóz ten można stosować na glebach o różnym odczynie.

Nawóz ten stosowany jest przed siewem. Należy zmieszać go z glebą na głębokości od 15 do 20 cm. Na użytkach zielonych oraz plantacjach trwałych może pozostawać na powierzchni gleby bez przykrycia, a jego dobroczynne składniki zostają sukcesywnie przemieszczane w głąb ziemi poprzez wody opadowe.

Granulat nawozu Superfosfat na ziemi
Jakiego nawozu używać kiedy roślinom brakuje fosforu, jakie rośliny można nawozić Superfosfatem

Superfosfat prosty, granulowany może być mieszany z innymi nawozami potasowymi w dowolnym czasie, a z nawozami azotowymi na krótko przed rozsiewem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat nawozów fosforowych.

Dawkowanie superfosfatu prostego granulowanego w zależności od zawartości fosforu w glebie

  • Zboża jare – 250 -350 kg/ha
  • Zboża ozime – 250 -390 kg/ha
  • Rzepak - 300 – 400 kg/ha
  • Buraki – 350-450 kg/ha
  • Ziemniaki – 180 – 300 kg/ha
  • Kukurydza – 300 – 450 kg/ha
  • Strączkowe – 200 – 300 kg/ha
  • Motylkowe drobnonasienne – 200 – 350 kg/ha
  • Użytki zielone – 200 – 300 kg/ha

3. Superfosfat podwójny (potrójny)

Superfosfat potrójny (podwójny), powstaje w wyniku działania na fosforyty kwasem fosforowym. Posiada on znacznie więcej fosforu, aniżeli superfosfat prosty (zwykły) – 46 procent w przeliczeniu na P2O5.

Wzór chemiczny superfosfatu potrójnego: Ca3(PO4)2 + 4H3PO4 → 3Ca(H2PO4)2

Jest to uniwersalny nawóz o szerokim zastosowaniu. Zawiera bardzo dużo cennych dla roślin składników odżywczych. Poleca się go stosować dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Jest to nawóz posypowy. Jest to nawóz wzbogacony większą ilością fosforu.

  • Skład: Superfosfat aż w 40% składa się z tlenku fosforu. Używając go, dostarczamy jednak roślinom także związki wapnia i siarki (odpowiednio: 12% i 5%).
  • Zastosowanie – superfosfat potrójny nadaje się do nawożenia każdego gatunku roślin. Można używać go zarówno w ogrodzie z warzywami, w sadach owocowych, jak i nawet na rabatach z kwiatami. Ma wpływ na siłę wzrostu i plonowanie każdej nawożonej nim rośliny.
  • Sposób zastosowania – nawóz wysiewa się wiosną lub (i) jesienią, by później zmieszać go z glebą. Dawki nawozu uzależnione są od gatunku rośliny oraz od fazy jej wzrostu.

4. Superfosfat amoniakalny

Ten rodzaj nawozu powstaje w wyniku zobojętnienia nadmiaru kwasów pozostałych w nawozie po procesie produkcyjnym w wyniku działania amoniaku. Zawiera około 2 procent przyswajalnego azotu.

Formy superfosfatu

  • Superfosfat prosty pylisty – nawóz przedsiewny, który należy wymieszać z glebą. Nadaje się na użytki zielone.
  • Superfosfat prosty granulowany – trudniej się uwstecznia, aniżeli nawóz pylisty. Stosowany przedsiewnie, również wymaga wymieszania z glebą.
  • Superfosfat potrójny granulowany – bardzo łatwo przyswajalny, stosowany przedsiewnie, nadaje się na wszystkie gleby i pod wszystkie rośliny.
  • Superfosfat borowany – posiada podobne właściwości do superfosfatu potrójnego, granulowanego, stosuje się go pod rośliny uprawne, takie jak: buraki lub lucerna. Stosuje się w przypadku roślin, które są wrażliwe na niedobór boru.

W sprzedaży możemy również spotkać superfosfat magnezowy Pm 15 -4.

Cena superfosfatu

Cena superfosfatu zależy przede wszystkim od rodzaju nawozu oraz jego masy. I tak na przykład tona superfosfatu prostego na koniec października bieżącego roku kosztowała około 1300 złotych, natomiast superfosfat wzbogacony prawie 2 tysiące złotych za opakowanie o masie 500 kg. Możemy również kupić superfosfat w mniejszych opakowaniach, przeznaczonych do użytku w ogrodzie lub na działce kwiatowej – wtedy za opakowanie o pojemności 2 kg musimy zapłacić około 20 -30 złotych wraz z dostawą kurierską do domu.

Skład i zastosowanie superfosfatu oraz tego, czym jest i jak stosować wapno granulowane w uprawie roślin możemy poznać dzięki lekturze portali internetowych o tematyce ogrodniczej.

ikona podziel się Przekaż dalej