Ukorzeniacz do roślin - co warto wiedzieć

Do czego służy ukorzeniacz do roślin?

Ukorzeniacz do roślin to kompozycja makro- i mikroelementów, koenzymów stymulujących rozwój korzeni, pożytecznych mikroorganizmów i witamin, które ułatwiają ukorzenienie się sadzonek. Dzięki temu sadzonka otrzymuje potrzebne składniki pokarmowe do wytworzenia systemu korzeniowego. Ukorzeniacze nie tylko wspomagają roślinę, lecz także rozwiązują problem nawożenia startowego.

Ukorzeniacz do roślin - skład

Głównym składnikiem ukorzeniaczy są syntetyczne hormony roślinne, czyli auksyny, które sprzyjają wytwarzaniu korzeni przybyszowych. Skład ukorzeniaczy z reguły obejmuje kwas u-indolilooctowy (IAA), α-naftylooctowy (NAA), u-indolilomasłowy (IBA). Ponadto skład ukorzeniaczy wzbogacony jest o środki grzybobójcze, witaminy i mikroelementy jak potas, fosfor, miedź, bor, żelazo, mangan, cynk i molibden.

Cena ukorzeniacza do roślin

Ukorzeniacz do roślin nie stanowi dużej inwestycji, gdyż cena za opakowanie waha się w granicach 4-13 zł za małe opakowanie do użytku domowego. Dla przykładu na Allegro cena ukorzeniacza zaczyna się od 4,50 zł za opakowanie. Ukorzeniacz do roślin zielonych Korzonek Z zakupimy w Castoramie za 12,48 zł za opakowanie 30 ml. Znajdziemy również Korzonek Z w sklepach internetowych w cenie 9,37 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rozmnażaniu pelargonii?

Ukorzeniacz - bezpieczeństwo

Warto pamiętać, że ukorzeniacz zawiera substancje chemiczne, które są dla ludzi drażniące i niekorzystne dla zdrowia. Dlatego też stosując ukorzeniacz, warto zachować środki ostrożności, aby pył z ukorzeniacza nie dostał się do oczu lub dróg oddechowych. Szczególnie ostrożnie należy stosować ukorzeniacz w proszku, tak aby nie doszło do rozpylenia go na przykład wskutek podmuchu wiatru lub dmuchnięcia. Prace z ukorzeniaczem należy wykonywać w rękawiczkach.

Naturalny ukorzeniacz

Wielu ogrodników stara się wykonać własnoręcznie naturalny ukorzeniacz, aby nie stosować chemii w swoim ogrodzie. Ponadto obecnie w ukorzeniaczach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej nie stosuje się auksyn, przez co ich moc jest mniejsza.

Ukorzeniacz można zrobić samodzielnie z gałązek wierzby. Pocięte na kawałki gałązki wierzby należy zalać wodą i podgrzewać przez 2 godziny nie dopuszczając do zagotowania. Następnie należy odstawić preparat na 12 godzin. W płynie tym moczymy sadzonki zdrewniałe, na przykład klonów, przez około 12-24 godziny. Należy w tym celu zrobić wieczko z dziurkami, przez które wkładamy końcówki sadzonek.

Jako uniwersalny naturalny ukorzeniacz stosuje się również cynamon, który nie tylko ułatwia wzrost systemu korzeniowego, lecz także zapobiega rozmnażaniu się grzybów. Wystarczy wysypać cynamon na papierowy ręcznik i obtoczyć w nim końcówki roślin. Inny sposób to wykonanie ukorzeniacza w płynie z łyżki cynamonu i 2 rozgniecionych tabletek aspiryny, które zalewamy pół litra wody odstawiamy na 12 godzin. Po odcedzeniu moczymy w takim ukorzeniaczu sadzonki przez dwie godziny. Sprawdź także ten artykuł o rozmnażaniu wegetatywnym roślin.

W sklepach ogrodniczych można również zakupić naturalny ukorzeniacz. Dla przykładu w OBI dostępny jest naturalny ukorzeniacz Starter EKO w cenie 9.99 zł. Ten naturalny ukorzeniacz został wyprodukowany na bazie biohumusu i jest bardzo skuteczny dla wzrostu systemu korzeniowego. Jest on przyjazny naturze, organizmom wodnym i człowiekowi i nadaje się dla rolnictwa ekologicznego.

Jak stosować ukorzeniacz do roślin w płynie lub w proszku?

Stosowanie ukorzeniaczy jest bardzo proste i nawet początkujący ogrodnik nie będzie miał żadnych kłopotów. W handlu dostępne są ukorzeniacze w płynie lub w proszku.

Aby zastosować ukorzeniacz w proszku, wystarczy końcówkę sadzonki zanurzyć w proszku. Aby proszek dokładnie oblepił podstawę sadzonki można ją wcześniej zwilżyć. Następnie sadzonkę umieszczamy w ziemi w doniczce lub w gruncie. Warto najpierw zrobić w ziemi odpowiedni dołek, aby wciskając sadzonkę do ziemi nie obsypać ukorzeniacza.

W przypadku ukorzeniaczy w płynie lub w żelu zanurzamy końcówkę sadzonki w ukorzeniaczu, a następnie sadzimy w ziemi. Ukorzeniacz stosujemy również w czasie przesadzania roślin. W tym przypadku mieszamy 2-5 g ukorzeniacza z nowym podłożem.

Rodzaje ukorzeniaczy do roślin

Jaki ukorzeniacz zastosować do poszczególnych roślin?

W zależności do rodzaju roślin, jakie chcemy rozmnożyć, sklepy ogrodnicze oferują różne rodzaje ukorzeniaczy:

Sadzonka roślin oraz ukorzeniacz do roślin, w tym polecane ukorzeniacze do roślin zdrewniałych lub do iglaków
Ukorzeniacze do roślin - przegląd oferty na rynku, popularne marki, porady

Wyróżniamy 4 typy ukorzeniaczy:

  • A do sadzonek zielnych i półzdrewniałych - stosuje się go do ukorzeniania drzew i krzewów na przykład róż, tui, jałowców, cyprysików, azalii i różaneczników,
  • B do sadzonek zielnych doniczkowych i szklarniowych, który stosuje się do roślin pokojowych i balkonowych oraz szklarniowych na przykład pelargonii, geranium, dalii, chryzantem itp,
  • AB do trudno ukorzeniających się sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych jak na przykład berberysy, winorośle, różaneczniki, świerki, cyprysiki, magnolie,
  • B2 o zastosowaniu uniwersalnym stosowany do sadzonek zielnych i półzdrewniałych różnych roślin zielonych.

Na rynku dostępne są preparaty takich firm, jak: Agrekol, Bros, Target, Substral i inne. Wybór preparatu zależy od rodzaju roślin jakie chcemy ukorzenić.

Ukorzeniacz do roślin zielonych i roślin zdrewniałych

Najpopularniejszym preparatem do ukorzeniania roślin zielonych jest Korzonek Z firmy Target. Jego cena oscyluje w granicach 9-10 zł za opakowanie. Jest to preparat w płynie, który należy stosować w rozcieńczeniu 15% (15 ml roztworu + 85 ml wody). Końcówki sadzonek moczymy około 5 - 10 sekund a następnie umieszczamy w podłożu. Target oferuje również ukorzeniacz do roślin zielonych Korzonek Z w proszku. Cena za opakowanie 20 g wynosi około 8 zł.

Ogrodnicy zastanawiają się jaki ukorzeniacz wybrać do truskawek. Do truskawek nadaje się ukorzeniacz do roślin zielonych, na przykład Korzonek Z. Wiele osób uprawiających truskawki nie stosuje jednak ukorzeniacza do truskawek.

Jako ukorzeniacze do roślin zdrewniałych stosuje się takie preparaty, jak: Target Korzonek D, Ukorzeniacz AB aqua Himal i Bros do sadzonek zdrewniałych. Preparat Target Korzonek D sprawdza się jako ukorzeniacz do tui.

Ukorzeniacz do sadzonek półzdrewniałych i zdrewniałych

Do żywopłotu stosujemy ukorzeniacz do sadzonek półzdrewniałych i zdrewniałych. Rośliny do żywopłotu rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe lub półzdrewniałe. Przydatny będzie tu Korzonek D firmy Target do sadzonek zdrewniałych, jak również Korzonek Pz do sadzonek półzdrewniałych.

w zależności od tego jakie rośliny potrzebujemy do żywopłotu. Sprawdź także ten artykuł o rozmnażaniu i cięciu glicynii.

Jak wybrać ukorzeniacz do iglaków i tui?

Iglaki należą do roślin trudno ukorzeniających się. Dlatego też ukorzeniacz do iglaków musi zawierać wyższe stężenie auksyn. Jednym z preparatów wykorzystywanych jako ukorzeniacz do iglaków jest Rhizopon AA.

Tuje rozmnażamy przez sadzonki półzdrewniałe lub zielone. Preparaty typu A sprawdzają się jako ukorzeniacz do tui. Jednak zdaniem wielu znawców najlepiej jako ukorzeniacz do tui zastosować preparat typy AB przeznaczony do sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych. Jako ukorzeniacz do tui stosuje się również Korzonek D firmy Target do sadzonek zdrewniałych oraz Korzonek Pz do sadzonek półzdrewniałych.

ikona podziel się Przekaż dalej