Wapna nawozowe — rodzaje, zastosowanie, działanie i ceny
Wielu rolników regularnie stosuje wapna nawozowe, których zadaniem jest odkwaszanie gleby. To niezwykle potrzebny zabieg stosowany, aby przygotować glebę do siewu warzyw. Zabieg ten wykonywany jesienią pozwala na uzyskanie lepszych plonów w następnym roku. Jednym z nich jest wapnowanie gleby.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nawożeniu roślin.
Zastosowanie wapna nawozowego w rolnictwie
Nie od dziś wiadomo, że rolnicy stosują wiele zabiegów mających na celu zapewnienie im lepszych plonów. Jednym z nich jest wapnowanie gleby. Trzeba sobie zdawać sprawę, że wykorzystane mogą być jedynie specjalne wapna nawozowe, które nadają się do tego celu. Błędem będzie stosowanie wapna budowlanego, którego działanie bezpowrotnie zniszczy uprawy ze względu na jego wysoką reaktywność.
Do bezpiecznego odkwaszania gleby używane powinny być wyłącznie wapna magnezowo-węglanowe lub wapno rolnicze bez zawartości magnezu. Rodzaj zawsze powinien być skrupulatnie dobrany do potrzeb gleby. Dobrze jest też przed zakupem zdecydować o tym, który rodzaj wapna wybrać, bo ma ono ogromny wpływ na sposób, w który powinno zostać wysiane w polu.
Rolnicy, którzy zajmują się dystrybucją jarzyn na szeroką skalę, posiadają specjalne maszyny, które pozwalają równomiernie rozprowadzić sypkie wapno rolnicze. Jednak osoby uprawiający ziemię na mniejszą skalę, mogą nie chcieć inwestować w specjalistyczny sprzęt i dla nich najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wapna granulowane, które rozprowadza się w niezwykle łatwy sposób, jest bezpieczniejsze, a do tego ma bardzo dobry skład.
Najpóźniej powinno się go wykonywać dwa tygodnie przed planowanym wysiewem roślin. Oczywiście wiele zależy od poziomu zakwaszenia gleby, a ilość stosowanego wapna nawozowego powinna być precyzyjnie dobrana do aktualnego jej stanu. Wielu rolników zdaje sobie sprawę, że duża część gleb w naszym kraju ma kwaśny odczyn, choć nie jest to torf kwaśny, jednak nie sprzyja on rozwojowi warzyw. Aby to zmienić, zmuszeni są do podjęcia szeregu działań na terenie swojego obszaru rolniczego.
Rodzaje wapna nawozowego
Wapna nawozowe charakteryzują się dużą różnorodnością, zaczynając od wielkości i sposobu pakowania, a kończąc na subtelnej różnicy, jaką jest cena. Najbardziej opłacalne w zakupie są workowane sypkie wapna do użytku rolniczego wybierane przez rolników, którzy mają do wapnowania duże obszary pól rolnych. Granulowane wapna węglanowe najczęściej wybierane są przez małych ogrodników, którzy uprawiają warzywa na swój własny użytek. Wapna granulowane różnią się od wapien sypkich nie tylko pod względem wyglądu, ale również ze względu na skład.
Biorąc pod uwagę skład chemiczny, wyróżniamy trzy rodzaje wapna: tlenkowe, węglanowe oraz dolomitowe.
Wapno tlenkowe to szybko działające wapno budowlane, którego nie powinno się stosować w rolnictwie. Choć bardzo szybko odkwasza glebę, to równie szybko stanie się przyczyną utraty upraw.
Najczęściej stosowane ze względu na cenę i bezpieczeństwo, jest wapno węglanowe inaczej wapno rolnicze lub polowe. Jest to tzw. mączka kredowa, która zdecydowanie wolniej rozpuszcza się w glebie i ma słabsze działanie niż wapno tlenkowe, jednak jest ono bezpieczniejsze dla roślin i wspomaga ich wzrost. Wapno tlenkowe bez magnezu najczęściej występuje w formie sypkiej, łatwej do rozprowadzenia w polu.
Wapno dolomitowe inaczej ogrodowe z zawartością magnezu, równie chętnie stosowane jest przez rolników mimo najsłabszego działania. Bardzo słabo rozpuszcza się w glebie, a efekt jego działania może być widoczny dopiero po kilku latach od zastosowania. Proces rozpuszczania na mniejszym obszarze, można wspomóc nawadnianiem. Do tego celu można wykorzystać zraszacz wahadłowy lub inne urządzenia tego typu. Głównym atutem tego wapna jest zawartość magnezu niezwykle potrzebna w glebie. Sprawdź także ten artykuł na temat nawozów wapniowych.
Gdzie kupić wapno nawozowe?
Wielu rolników zamawia ogromną ilość nawozów i nie tylko dlatego ważnym aspektem jest atrakcyjna cena. Sprzedaż prowadzona przez internet to spore udogodnienie z uwagi na ogromny wybór produktów i niższy koszt zakupu. Gdy w grę wchodzi cena i możliwość wyboru odpowiednich rzeczy w zaciszu domowym, zakupy w sklepie internetowym nie mają sobie równych. Sprzedaż stacjonarna oczywiście też ma wiele zalet, jak brak konieczności oczekiwania na dostarczenie przesyłki, jednak często okazuje się droższa. Niejednokrotnie jest jedyną możliwością, gdy w grę wchodzi czas.
Stacjonarnie wapno nawozowe zarówno to bez magnezu, jak i z jego zawartością, można kupić w marketach budowlano-ogrodniczych i w mniejszych sklepach ogrodniczych. Produkty różni zazwyczaj cena i producent, bo skład większości z nich jest bardzo podobny.
Jeśli ktoś stoi przed dylematem, gdzie kupić wapno ogrodowe, to odpowiedź powinna być jedna. Nie ma większego znaczenia, gdzie prowadzona jest cena, bo jakość pozostanie niezmieniona. Miejsce zakupu może mieć znaczenie jedynie dla kieszeni kupującego. Przed zakupem dobrze jest natomiast zasięgnąć opinii na odpowiednich grupach i forach internetowych, dotyczących produktów poszczególnych producentów i wybrać wapno polowe, które sprawdziło się u innych właścicieli ogrodów czy pól uprawnych.