Wapno granulowane - opis, rodzaje, cena, zastosowanie, opinie
Wielu rolników i ogrodników, którzy uprawiają warzywa, wie, jak ważna jest odpowiednia gleba. W zbyt zakwaszonej glebie warzywa będą rozwijać się gorzej, dlatego wielu rolników jesienią odkwasza glebę, stosując wapno granulowane. Dzięki temu zabiegowi zyskują lepsze i większe plony w danym roku kalendarzowym. Choć w rolnictwie wykorzystanie wapna granulowanego jest największe, to popularne jest ono również wśród właścicieli ogrodów czy działek rekreacyjnych. Oczywiście wśród tych ostatnich wykorzystanie jest o wiele mniejsze, jednak zyskuje coraz większą popularność i zazwyczaj wybierają oni wapno z magnezem.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nawożeniu roślin.
Co to jest wapno granulowane?
Z pewnością niewiele osób wie, co to jest wapno węglanowe granulowane. A jest to nawóz reaktywny o zdolnościach odkwaszających. Wapno granulowane bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i stosowane jest najczęściej jesienią lub zimą w trakcie wegetacji roślin. Zaletą tego rodzaju wapna jest niski stopień pylenia i możliwość równomiernego rozprowadzenia go w polu uprawnym. W przypadku, gdy nie było wcześniej takiej możliwości, proces wapnowania warto przeprowadzić bardzo wczesną wiosną.
Pominięcie tej procedury może skutkować przekształceniem się glinu w bardzo szkodliwe i toksyczne formy dla roślin. Przez co część składników odżywczych nie będzie dla nich osiągalna. W takich miejscach w celu uratowania plonu konieczne jest pogłówne stosowanie wapnowania, do którego używa się węglanu wapnia. Wapno granulowane zadziała wolniej niż np. wapno tlenkowe, ale da pewność, że uprawy nie zostaną zniszczone.
Wapno powinno być systematycznie stosowane w celu uniknięcia degradacji gleby. Jego ilość zawsze powinna być dostosowana do poziomu zakwaszenia, który można sprawdzić jedynie w laboratorium. Wszelkiego rodzaju domowe sposoby sprawdzania poziomu zakwaszenie a gleby nie są w żadnym stopniu miarodajne i większość współczesnych rolników już dawno zrezygnowała z takich sposobów. Jakie są rodzaje wapna i które mają zastosowanie rolnicze?
Wyróżniamy trzy rodzaje wapna
Pierwsze z nich to wapno tlenkowe inaczej wapno palone lub budowlane, które jest najrzadziej stosowane w rolnictwie ze względu na wysoki stopień reaktywności i w wyniku użycia, którego istnieje realne ryzyko przewapnowania gleby i straty upraw. Jest ono niezwykle szybko działające, lecz efekt jego działania nie utrzymuje się długo.
Kolejne, to wapno dolomitowe, które jest drobnym i najmniej reaktywnym wapnem. A co za tym idzie, jego skuteczność w procesie odkwaszania jest znikoma. Jego ceny są wysokie, a nie wszyscy mają świadomość, że jego struktura zbliżona wyglądem do piasku nie jest rozpuszczalna w wodzie, przez co nie przedostaje się do gleby i nie wywołuje pożądanego działania.
Ostatnim rodzajem, jakie możemy spotkać jest, wapno węglanowe. Często można się spotkać z nazwami takimi jak mączka wapienna, wapno kredowe, kreda pastewna czy kreda jeziorna. Wapno kredowe uzyskuje się przez kruszenie skał wapiennych, jest również wydobywana jako kopalina w kopalniach odkrywkowych. W naturalnych warunkach można ją spotkać jako skały wapienne. Mimo iż jest to najlepsze wapno, które można wybrać jako nawóz, to przy zakupie rolnik musi zwrócić szczególną uwagę na skład chemiczny i wykluczyć ewentualne pojawienie się tam wody lub zanieczyszczeń. Takie wapno powinno być również drobno zmielone.
Zastosowanie wapna granulowanego w ogródkach i na działkach
Choć wapno granulowane jest najczęściej wykorzystywane przez rolników, to może mieć ono zastosowanie również w ogrodach miłośników roślin, którzy uprawę ziemi wiążą wyłącznie z pasją. Wielbiciele gęstych i pięknych trawników z pewnością bardzo chętnie kupują wapno węglanowo-magnezowe. Ciężko się dziwić, gdyż kuracja zastosowana wapnem niejednokrotnie przynosi wspaniałe efekty zagęszczające i wzmacniające trawnik. Sprawdź także ten artykuł na temat wapnowania trawnika krok po kroku.
Wapno granulowane: nawozowe oraz magnezowe
Wapno nawozowe reguluje kwasowość gleby, ma za zadanie poprawienie jej żyzności i zapewnia odpowiednia ilość składników mineralnych. Dzięki jego zastosowaniu rośliny lepiej przyswajają składniki mineralne zawarte w nawozach. Do rozrzucenia wapna po polu należy użyć siewnika, który zapewni jego równomierne rozprowadzenie.
Wapno węglanowo-magnezowe to inaczej nawóz wapniowo-magnezowy i można go stosować praktycznie do każdego rodzaju upraw. Może być stosowany w ogrodnictwie, warzywnictwie, rolnictwie i nadaje się do wszystkich rodzajów gleby niezależnie od ich składu. Jego atutem jest możliwość stosowania o każdej porze roku. Ważnym będzie dostosowanie ilości zastosowanego nawozu dla wrażliwszych roślin takich jak buraki czy kukurydza.
Cena za wapno nawozowe i magnezowe jest podobna. Najczęściej waha się zależnie od tego, co oferuje konkretny producent. Najczęściej właściciele ogrodów wybierają nawóz firmy POLCALC, który za 25 kg proponuje cenę około 25 zł. Cieszy się on uznaniem nie tylko w sklepach i aukcjach internetowych, ale również na forum i grupach związanych z ogrodnictwem. Sporym zainteresowaniem cieszą się również produkty firm: ZOT Dwikozy, Folvit, Kornicki, Siarkopol, Wokas, Greg Garden. Cena zazwyczaj waha się między 20 a 30 zł za 25 kg. Zdecydowanie droższe są mniejsze opakowania po 1 czy 3 kg i bardziej opłacalny będzie zakup większej ilość wapna granulowanego, które oferuje wybrany przez nas producent.
Wapno sypkie czy granulowane?
Decydujące na wybór odpowiedniego rodzaju wapna będzie zależna od tego, gdzie będzie ono stosowane. Z pewnością posiadające specjalne maszyny rolnicze do rozsiewania wapna na pole, będą mogły pozwolić sobie na wykorzystanie wapna sypkiego, natomiast ogrodnicy, którzy nie uprawiają ziemi w celach zarobkowych, wybiorą wygodne do rozsiewania wapno granulowane.
Różnica między wapnami, będzie widoczna również w zawartości, jednak jest ona na tyle minimalna, że dla ogrodników hobbystów nie będzie stanowiła większego problemu. Dlatego też osoby niezwiązane z przemysłem rolniczym, chętniej wybiorą łatwiejsze i bezpieczniejsze do zastosowania wapno granulowane z magnezem lub wapno nawozowe.
Wapno sypkie ma również szerokie zastosowanie w sadownictwie. Wykorzystywane jest do bielenia i zabezpieczania w ten sposób drzew. Sadownicy w grudniu lub na początku stycznia wybieraj się do swoich sadów z roztworem wapniowym i bielą pnie drzew zabezpieczając korę, przed pękaniem spowodowanym zmianami temperatur. Jeśli dochodzi do opadów deszczu, zabieg ten trzeba powtórzyć.
Zazwyczaj proces ogrzewania i zamarzania ma miejsce na przełomie lutego i marca, dlatego nie wystarczy jednorazowe pomalowanie pni. Najczęściej bielone są pnie jabłoni, które coraz częściej w naszym klimacie atakuje namiotnik, pnie śliw, grusz, wiśni, czereśni rzadziej orzechów włoskich. Coraz częściej bieli się również dolne części gałęzi krzewów owocowych, narażonych na bezpośredni kontakt z ogrzewającym je w ciągu dnia słońcem i szybkim wychłodzeniem i niejednokrotnie mrozem w nocy.