Uprawa brzoskwini – wymagania uprawowe i pielęgnacyjne drzew owocowych

Brzoskwinie wymagają ciepła, zwłaszcza w okresie wegetacyjnym. Niezwykle wrażliwe na spadek temperatury są kwiaty, zeszłoroczne pędy, żywe tkanki drewna oraz korzenie. Niekorzystny wpływ na rozwój brzoskwiń mają wiosenne wahania temperatur. Sprzyjająca pogoda, w czasie kwitnienia drzew, sprzyja obfitemu owocowaniu. Drzewka sadzimy na słonecznym stanowisku, osłoniętym przed porywami wiatru.

Na właściwy rozwój brzoskwiń duży wpływ ma światło. Jego niedostateczna ilość niekorzystnie odbije się na plenności i jakości owoców. Drzewa nie powinny być sadzone zbyt gęsto, a po wejściu w stan owocowania – silnie prześwietlone. Cięcie przeprowadzamy przed kwitnieniem, gdy są wyraźnie zaznaczone pędy z pąkami kwiatowymi. W czerwcu możliwe jest cięcie odnawiające drzew chorych oraz zaniedbanych. Odpowiednie dla drzew są ciepłe, próchniczne i przepuszczalne gleby, o odczynie pH 6-7. Właściwe nawożenie brzoskwiń skutkuje ich dobrym owocowaniem. Wskazane jest organiczne nawożenie brzoskwiń - kompostem lub obornikiem. Jeśli zaobserwujemy na liściach zmiany, będące wynikiem niedoboru składników odżywczych, należy zastosować zasilanie dolistne. Na trwałość owoców duży wpływ ma oprysk brzoskwini roztworem wapnia.

Choroby i szkodniki brzoskwiń – kiedy pryskać brzoskwinie?

Kędzierzawość liści brzoskwini – objawem choroby są zniekształcone liście. Rozwijające się liście, stają się kędzierzawe i stopniowo zmieniają kolor z zielonego na czerwonawy. Blaszki liści grubieją i stają się kruche. Na ich powierzchni pojawia się biały nalot, który tworzą worki grzybowe, wypełnione zarodnikami. Kędzierzawość liści brzoskwini wywołuje grzyb Taphrina deformans. Jego rozwojowi sprzyja temperatura 10 – 21 stopni Celsjusza, a także duża wilgotność powietrza, w czasie nabrzmiewania pąków i na początku pojawiania się liści. Porażone przez chorobę liście, zaczynają brunatnieć i opadać. Wiosenne opryski drzew Miedzianem 50 (0,1 %) umożliwią zwalczanie tej niebezpiecznej choroby brzoskwini. Odpowiednim preparatem jest także Silit (0,5%). Porażone liście należy zbierać i niszczyć, a chore drzewa wczesną wiosną - zasilać.

Parch brzoskwini – choroba pojawia się w czasie deszczowej pogody, sprzyjającej jej rozwojowi, przy temperaturze około 16-24 stopni Celsjusza. Atakuje brzoskwinie i morele. Grzybem odpowiedzialnym za tę dolegliwość jest Cladosporium carpophilum. Objawami schorzenia są zielonkawe, ciemniejące z czasem, plamy. Tworząca się warstwa korkowa jest przyczyną pękania skórki i dalszego zakażania i gnicia owoców brzoskwini. Parch brzoskwini atakuje również pędy, na których uwidaczniają się rany. Zarodniki grzybów zimują na porażonych pędach. Walka z chorobą grzybową polega na zbieraniu i niszczeniu opadłych liści oraz przerzedzanie korony drzewa, aby swobodny ruch powietrza przyspieszył wysychanie liści. Preparaty, niszczące grzyby, sporządzane są na bazie składników niechemicznych. Zalecany jest oprysk brzoskwini roztworem mocznika (5%). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie brzoskwini w ogrodzie.

Do szkodników najczęściej atakujących brzoskwinie należą:

  • mszyce brzoskwini – szkodniki zimują na pędach drzew, w postaci błyszczących czarnych jaj. Wiosną, wylegające się z nich larwy, wysysają sok z młodych pąków i liści, które przestają rosnąć. Szkodniki szybko rozmnażają się, a uskrzydlone osobniki, przenoszą się na inne drzewa. Mszyce przenoszą także choroby wirusowe. Zwalczamy szkodniki, poprzez oprysk brzoskwini zimą i latem, stosując odpowiednie preparaty chemiczne ochrony roślin,
  • zwójki na brzoskwini – gatunki zwójek, atakujące brzoskwinię, uszkadzają pnie, gałęzie i owoce. Objawem ich występowania jest charakterystyczne zwijanie się liście, w efekcie żerowania gąsienic, wyróżniających się zielonym ciałem i czarną głową. Motyle zimują pod postacią jaj i małych gąsienic, które żerują od wczesnej wiosny, na pąkach i młodych liściach. Do zwalczania szkodników stosowane są preparaty do zwalczania mszyc i szkodników warzyw, owoców i roślin ozdobnych.

Kiedy opryskiwać brzoskwinie – zabiegi ochronne

Ochrona drzew brzoskwini jest skuteczna wówczas, gdy zastosujemy właściwe opryskiwanie, w odpowiednich terminach. Należy unikać opryskiwania roślin na tzw. wszelki wypadek oraz stosowanie zbyt dużych stężeń stosowanych preparatów. Niewłaściwe postępowanie może skutkować uodpornieniem się szkodników na stosowane środki ochrony i doprowadzić do zachwiania równowagi biologicznej w ogrodzie lub w sadzie.

Mężczyzna wykonujący oprysk brzoskwini w ogrodzie, czyli jak kiedy opryskiwać brzoskwinie
Jak i kiedy opryskiwać brzoskwinie, czyli oprysk brzoskwini krok po kroku, w tym opryski wiosenne

Kiedy pryskać brzoskwinie?

Zabiegi ochronne przeprowadzamy w kilku etapach:

  • opryski wiosenne – tuż przed pękaniem pąków, zapobiegające kędzierzawości liści brzoskwini,
  • opryski w czasie kwitnienia drzew – przeciwko parchowi brzoskwini,
  • opryski po zakończonym kwitnieniu – przeciwko mączniakowi prawdziwemu brzoskwini.

Popularne środki ochrony roślin:

Miedzian 50 WP – to środek ochrony roślin, dostępny w formie proszku, do sporządzenia roztworu wodnego.

Miedzian Extra 350 SC – płynnyśrodek ochrony roślin.

Miedzianem opryskujemy drzewa w pierwszej fazie rozwoju – od chwili pękania pąków aż do opadnięcia płatków kwiatów. Oprysk brzoskwini dokonuje się co 10 dni. Preparaty z udziałem miedzi skutecznie zapobiegają rozwojowi chorób grzybowych i szkodników, przy jednoczesnym niskim zagrożeniu dla pszczół. Użycie Miedzianu należy poprzedzić dokładnym zapoznaniem się z instrukcją na etykiecie.

Silit – SYLLIT 65 WP – jest grzybobójczym preparatem,przeznaczonym do sporządzania wodnej zawiesiny. Zalecane są opryski wiosenne, na kędzierzawość liści brzoskwini, 24-88 godzin – po zaobserwowaniu chorobowych zmian. Przed zastosowaniem, należy zapoznać się z ulotką informacyjną.

Opryski roślin wykonujemy w czasie bezwietrznej i bezdeszczowej pogody, by zbyt silne podmuchy wiatru nie zmieniły strumienia zastosowanego preparatu, a deszcz nie zmył ich z powierzchni liści.

ikona podziel się Przekaż dalej