Oprysk miedzianem krok po kroku - jak i kiedy pryskać miedzianem?
Jeśli w naszym ogrodzie lub na działce znajdują się rośliny, między innymi drzewa owocowe, wtedy z pewnością już wiemy, że wymagają one użycia środków ochrony roślin. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykonanie oprysków drzew owocowych miedzianem WP 50. Zanim jednak przejdziemy do wykonywania oprysków drzew miedzianem, dobrze jest wiedzieć, czym charakteryzuje się ten środek grzybobójczy, jakie jest dawkowanie miedzianu, a także, kiedy pryskamy czereśnie, kiedy pryskamy brzoskwinie, jak przebiega oprysk ogórków miedzianem czy dobry jest miedzian na truskawki i inne owoce.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o opryskach roślin.
Oprysk miedzianem - jakie cechy mają te środki ochrony roślin i kiedy zaczynamy je stosować
Podstawowe informacje o środku grzybobójczym
Miedzian WP 50 to środek grzybobójczy, który cieszy się dużą popularnością wśród profesjonalnych, ale i amatorskich ogrodników. Przeznaczony jest on do walki z chorobami bakteryjnymi, ale i grzybowymi, występującymi na drzewach oraz krzewach owocowych, a także na warzywach. Nie mając dużej wiedzy w zakresie ochrony roślin, ten specyfik będzie dla nas idealny.
Środki ochrony roślin, do których należy właśnie Miedzian WP 50, dostępne są w wielu sklepach ogrodniczych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Nie musimy specjalnie szukać specjalistycznego sklepu, aby zaopatrzyć się w ten preparat, co jest bardzo dogodne. Dodatkową zaletą Miedzianu jest też to, że jego cena nie jest wysoka, przez co nawet przy małym budżecie będziemy w stanie uratować swoje rośliny.
Jeśli chodzi natomiast o same choroby, które zwalcza ten środek grzybobójczy, są to choroby bardzo popularne, powszechnie znane i często występujące na roślinach. Do takich chorób należą między innymi antraknoza, zaraza ziemniaka na pomidorach, zaraza ogniowa, septorioza liści, kanciasta plamistość bakteryjna, a także bardzo popularna rdza. Te niebezpieczne choroby często spotykane są na naszych drzewach i krzewach owocowych, a także na warzywach, dlatego lepiej zaopatrzyć się już wcześniej w preparat, którym jest Miedzian. Zaraza ziemniaka, zaraza ogniowa i inne choroby nie mają szans z tym środkiem.
Oprysk miedzianem - objawy, które mówią nam, że jest konieczny
Miedzian na drzewa owocowe, ale także i krzewy owocowe oraz warzywa jest doskonałym preparatem, natomiast musimy też wiedzieć, kiedy należy rozpocząć opryski drzew miedzianem. Dlatego warto zapoznać się z pewnymi objawami, które sugerują nam, że jest to odpowiedni moment, by rozpocząć dawkowanie Miedzianu na nasze owoce i warzywa.
Zatem kiedy pryskać czereśnie, kiedy pryskać brzoskwinie, kiedy wykonać opryski ogórków miedzianem oraz kiedy wprowadzić miedzian na truskawki bądź wykorzystać go na oprysk na chwasty? Sami zobaczmy, kiedy jest odpowiedni czas na opryski drzew owocowych miedzianem.
Miedzian używamy wtedy, gdy na naszej roślinie zauważymy i zidentyfikujemy oznaki choroby. Można także używać go zapobiegawczo, ale tylko wtedy, gdy w poprzednich latach na roślinie występowała choroba. Opryski drzew miedzianem wykonuje się od III do X. Pamiętajmy przy tym jednak, że konkretny termin zależy od gatunku rośliny. Profilaktyczne opryski i opryski na roślinach zarażonych patogenem chorobotwórczym, wykonuje się od III do V, gdy dni są bezwietrzne, ale pochmurne. Dodatkowo musimy uwzględnić to, że temperatura powinna utrzymywać się powyżej 6oC. Zatem opryski wiosenne i nie tylko, nie mogą być wykonywane w deszczu, na słońcu i w temperaturach poniżej 0oC.
Jak przeprowadza się oprysk miedzianem
Najlepsze terminy na opryski drzew owocowych miedzianem
Kiedy pryskać czereśnie? Kiedy pryskać brzoskwinie? Kiedy użyć miedzian na truskawkę i ogórki? Pytania te bardzo często pojawiają się w naszej głowie. Natomiast by konkretnie określić datę, gdy musimy zastosować miedzian na drzewach owocowych i innych roślinach, powinniśmy odnieść się do konkretnego gatunku uprawianej przez nas rośliny.
Pierwsze użycie miedzianu w płynie jest już możliwe na przedwiośniu. I to właśnie od tego momentu, aż do jesieni można przeprowadzać oprysk miedzianem. Oprysk wiosenny w naszym ogrodzie wykonujemy w momencie, gdy zaczynają nabrzmiewać pąki liściowe u wiśni, czereśni, moreli i brzoskwini. Ten oprysk wiosenny służy przeciwdziałaniu bakteryjnemu rakowi. Do tego oprysku potrzebujemy odpowiedniego dawkowania miedzianu, a mianowicie na 5-7 l wody potrzebujemy 30 g środka grzybobójczego. Powstała ciecz starczy nam na około 100 m2.
Kiedy pąki zaczną pękać, przychodzi czas na oprysk przeciwko zarazie ogniowej na gruszach i jabłoniach, który wykonuje się profilaktycznie, jeśli w poprzednim roku zaobserwowana była zaraza na naszym lub sąsiadującym ogrodzie. To tego wykorzystujemy właśnie miedzian w płynie, którego 15 g rozcieńczamy w 5-7 l wody.
W momencie, gdy zaczną rosnąć pierwsze liście, pora na oprysk jabłoni i gruszy przeciw parchowi. W tym przypadku wykorzystywany miedzian w płynie podawany powinien być w takiej samej dawce jak we wcześniejszym oprysku. Już przed kwitnieniem drzew opryskuje się winorośl przeciwko bardzo groźnemu mączniakowi rzekomemu, co trzeba powtórzyć dodatkowo po kwitnieniu.
W trakcie kwitnienia należy opryskać czereśnie i wiśnie przeciwko rakowi bakteryjnemu w dawce takiej jak w poprzednim przypadku. Po zebraniu plonów z roślin powinniśmy wykonać oprysk miedzianem na agreście i porzeczkach, przez co zwalczymy białą plamistość porzeczki, opadzinę liściową porzeczki oraz rdzę wejmutkowo-porzeczkową. Natomiast po opadnięciu liści z brzoskwini, wykonujemy oprysk na kędzierzawość liści brzoskwini. W tym przypadku tworzymy roztwór, w którym na 1 l wody przypada 10 g preparatu. Jeśli interesuje cię nie tylko oprysk na kędzierzawość liści brzoskwini i szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o opryskach drzew owocowych krok po kroku.
Jak używa się miedzian na drzewa owocowe i nie tylko
Po zakupieniu Miedzianu, konieczne jest zapoznanie się z tym, w jaki sposób się go prawidłowo używa. Mowa tu o zachowaniu wszelkich środków ostrożności, ale także zachowaniu odpowiednich warunków do tego, by wykonać oprysk miedzianem. Istotnym czynnikiem jest tutaj pogoda.
W pierwszej kolejności po zakupie Miedzianu i zapoznaniu się z treścią ulotki przystępujemy do odmierzenia odpowiedniej dawki proszku i wymieszania go z małą ilością wody. Po wymieszaniu możemy już wlać Miedzian do spryskiwacza i dolać do zbiornika odpowiednią ilość wody. Całość mieszamy ze sobą raz jeszcze.
Rośliny, które wymagają oprysku, dokładnie spryskujemy mgiełką, pamiętając przy tym, że cała ich powierzchnia powinna być przykryta. Ważne jest jednak, by nie przesadzić z ilością preparatu, bo nie może on skapywać z roślin. Po zakończeniu oprysku musimy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu sprzętu, w którym znajdował się preparat.
Dlatego więc warto przepłukać zbiorniczek od spryskiwacza minimalnie 3 razy czystą wodą i wtedy odstawiamy go do wyschnięcia. Nie zapominajmy, że nie możemy zostawiać przygotowanego preparatu na później, bo wtedy środek ten traci swoje właściwości i może nawet spowodować, że poparzymy liście rośliny i jej pozostałe części. Dodatkowo dla bezpieczeństwa przechowujmy środek grzybobójczy w oryginalnym opakowaniu w temperaturze między -5oC a 30oC.
Co więcej, jedną z najistotniejszych rzeczy jest dbanie o bezpieczeństwo podczas pracy z takimi preparatami. W trakcie pracy powinniśmy mieć na sobie odzież ochronną w postaci rękawic i okularów. Dodatkowo nie możemy wykonywać oprysków w obecności dzieci, a także nie możemy przy tym palić papierosów i jeść.
Opryski ogórków miedzianem
Oprysk Miedzianem zapewnia ochronę różnym roślinom w naszym ogródku, a w tym również pomidorom i ogórkom. Chroni on te warzywa przed popularną zarazą ziemniaka na pomidorach i bakteryjną cętkowatością. Podczas uprawy tych gatunków warzyw, posiadanie Miedzianu jest niemal obowiązkiem.
Opryski ogórków i pomidorów miedzianem w trakcie jednego sezonu wegetacyjnego można wykonać 3 razy, pamiętając jednak o tym, by między kolejnymi opryskami była przerwa 7-10 dni bez oprysku. Możemy również dołączyć do tego opryski fungicydami, o ile mają one inny skład.
Podczas oprysku powinniśmy również zastosować odpowiednie dawkowanie, a mianowicie 2,5-3 g na 0,7 l wody. Taka ilość preparatu starcza nam na 10 m2 uprawy. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku innych warzyw, ilość środka ochrony roślin może być inna, np. w przypadku fasolki szparagowej wykorzystamy 3 g na 0,6-0,8 l wody i ilość ta starczy nam również na 10 m2. Wszystko więc zależy od konkretnej rośliny.