Opryskiwanie drzew mocznikiem – właściwości nawozu

Oprysk mocznikiem drzew owocowych

Mocznik (diamid kwasu węglowego (NH2)2CO) - to uniwersalny nawóz dolistny i doglebowy. Działa wolniej niż saletry i sole amonowe, bowiem amid ulega w glebie przemianom do postaci amonowej i azotanowej. Dzięki zastosowaniu mocznika, rośliny lepiej się rozwijają i stają się odporniejsze na choroby grzybowe. Na rynku dostępny jest mocznik granulowany 46% (N). Pryskanie drzew owocowych roztworem wodnym, wymaga zastosowania stężenia, odpowiedniego dla fazy rozwojowej drzewa.

Azot jest pierwiastkiem, stanowiącym podstawowy materiał do budowy cząsteczek białka. Rośliny najszybciej reagują na jego brak. Niedobór azotu widoczny jest na liściach drzew owocowych – są małe, cienkie, jasnozielone lub żółtawe. Latem przybierają czerwonawą lub brązową barwę i już w sierpniu zaczynają masowo opadać. Chociaż drzewa owocowe obficie kwitną, owoców jest niewiele, są niewielkie i twarde. Opryskiwanie drzew mocznikiem przywraca liściom normalne zielone wybarwienie.

Przy nadmiarze azotu liście są duże, soczyście zielone, a przyrosty długie i grube. Roślina bywa częściej atakowana przez choroby i szkodniki. Zbyt wiele azotu opóźnia wejście drzew owocowych w fazę owocowania. Owoce są duże, ale mniej smaczne i gorzej się przechowują. Nie należy stosować nawożenia azotem w czasie lata oraz wczesną wiosną.

Dolistny oprysk drzew owocowych – na parcha jabłoni

Wspólną najniebezpieczniejszą chorobą grzybową dla drzew ziarnkowych jest parch jabłoni i parch gruszy. Chorobę wywołują grzyby (Venturia inaequalis i Venturia prina). Do objawów chorobowych parcha jabłoni należą liczne plamy na liściach i owocach, pojawiające się już w maju. Plamy stają się coraz większe, obejmując całą powierzchnię liści. Czarnozielone plamki na owocach stają się coraz większe i przybierają kolor czarny. Powstałe spękania, pokrywa tkanka korkowa.

Parch jabłoni atakuje drzewa na wiosnę, przy wilgotnej i ciepłej pogodzie. Wraz w podmuchami wiatru, zarodniki grzybów przenoszone są na duże odległości. W czasie kwitnienia drzew obserwuje się najwięcej uwalnianych chorobotwórczych zarodników. Najgroźniejsze dla jabłoni jest porażenie zawiązków owoców.

Dolistny wiosenny oprysk środkami chemicznymi uniemożliwi uwalnianie zarodników, tworząc jednocześnie ochronną powierzchnię na chronionych częściach rośliny. Oprysk mocznikiem jest najlepszym sposobem, dzięki któremu ochronimy drzewa przed chorobą. Najważniejsze jest jesienny oprysk mocznikiem, umożliwiający pozbycie się około 90% grzybowych zarodników. Wiosenny oprysk jest mniej skuteczny, jednak niezbędny, jeśli parch jabłoni atakuje szczególnie intensywnie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o oprysku miedzianem krok po kroku?

Jesienny oprysk mocznikiem – dawkowanie i zastosowanie preparatu

Jesienne pryskanie drzew owocowych mocznikiem należy przeprowadzić, gdy na drzewach są jeszcze liście:

  • na początku opadania liści – oprysk jest najskuteczniejszy. Nawóz dolistny, wchłonięty przez liście, może doprowadzić do eliminacji około 90% zarodników grzybowych,
  • w późniejszym terminie, po opadnięciu liści – oprysk jest nieco mniej skuteczny i skutkuje likwidacją około 50 % zarodników grzybowych.

Drzewa opryskujemy roztworem (5%) – na 10 litrów wody przeznaczamy ½ kg mocznika. Zabieg przeprowadzamy w październiku, gdy zaczynają opadać liście. Wszystkie części rośliny pokrywamy dokładnie roztworem. Musimy opryskać również liście opadłe, co znacznie zabezpieczy drzewa przed wiosenna infekcją. Oprysk stosowany jest na drzewa jabłoni, grusz i wiśni.

Opryskiwanie drzew owocowych mocznikiem
Kiedy przeprowadzić opryskiwanie drzew mocznikiem, czyli oprysk mocznikiem krok po kroku

Na przedwiośniu, w lutym, opryskujemy mocznikiem glebę i liście wokół drzew owocowych, dzięki czemu znacznie ograniczymy majowy rozwój grzybów chorobotwórczych. Pryskanie drzew na wiosnę można przeprowadzić przy temperaturze powietrza około 10 stopni Celsjusza.

Oprysk mocznikiem przeprowadzamy w sposób bezpieczny – w okularach ochronnych i w rękawicach. Najlepiej przystąpić do zabiegu w czasie bezdeszczowej pochmurnej pogody. Mocznik działa wzmacniająco na inne środki ochrony roślin, więc dawkowanie preparatów powinno zostać odpowiednio zmniejszone.

Dawkowanie mocznika – pod maliny

Uprawa malin wymaga właściwego nawożenia roślin azotem, który ma decydujący wpływ na jakość i wysokość plonów. Rośliny opryskujemy na wiosnę trzy razy – przed i po kwitnieniu oraz dwa tygodnie po zakończonym kwitnieniu. Nie wolno pryskać malin w trakcie kwitnienia. Maliny na dwuletnich pędach należy pryskać również po zakończonym owocowaniu. Najlepiej przystąpić do oprysków interwencyjnych, zanim pojawią się oznaki chorobowe.

Należy ściśle przestrzegać dawkowania, bowiem zbyt duża ilość nawozu pod maliny wpłynie niekorzystnie na ich jakość. Roztwór przygotowujemy tuż przed zastosowaniem, wg dawkowania zalecanego przez producenta. Nawożenie dolistne wskazane jest przy niedoborach azotu. W celu skutecznej regeneracji malin należy zastosować mocznik (5%N), wraz z siarczanem magnezu (0,5%) i połową zalecanej dawki chylatu żelaza. Jednorazowe zbyt duże dawkowanie nawozami azotowymi, zwiększa zagrożenie wystąpienia na malinach szarej pleśni.

Przygotowanie właściwego roztworu wymaga uwzględnienia zapotrzebowania rośliny na składniki odżywcze. Najlepiej pryskać maliny wieczorem, po zachodzie słońca, o temperaturze roztworu zbliżonym do temperatury otoczenia, aby najefektywniej korzystały z dostarczanych składników pokarmowych. Jesienią pryskamy maliny i pozostałe rośliny jagodowe roztworem mocznika (5%), co wywołuje szybkie opadanie liści. Taki zabieg przyspiesza rozkładanie się liści i jest sposobem na eliminację chorób grzybowych. Opryskiwanie można również przeprowadzić po opadnięciu liści, co także podniesie odporność roślin na działanie szkodliwych patogenów.

ikona podziel się Przekaż dalej