Oprysk na chwasty w ogrodzie

Opryskiwanie chwastów – konieczność?

Likwidacja chwastów to bardzo ważny element każdej pielęgnacji. I nie chodzi tylko o to, że szybko rosnące i żarłoczne chwasty zabierają wodę i składniki pokarmowe roślinom uprawnym. To jest duży problem, ponieważ chwasty potrafią skutecznie zagłuszyć roślinę, zmniejszyć jej kwitnienie i plonowanie. Jednak największym problemem są możliwe zakażenia.

Rośliny uznawane za chwasty są bardzo plenne i wytrzymałe, ale niestety dość często padają łupek szkodników i patogenów grzybowych. To z nich najczęściej grzybnia roznosi się na rośliny uprawne. To z nich często przenoszą się larwy lub inne szkodniki. Kolejnym problemem jest znaczne zanieczyszczenie materiału siewnego. Jeśli nie usuniesz chwastów przed koszeniem czy zbiorem, jest duże prawdopodobieństwo, że w kolejnym roku znów się rozsieją, a raczej zrobisz to sam używając swoich, zanieczyszczonych nasion.

Środki chemiczne czy sposoby mechaniczne?

Ekologiczny sposób uprawy roślin zawsze będzie najlepszy. Jednak tak naprawdę jedyna likwidacja chwastów, jaka jest polecana przy uprawach ekologicznych, to usuwanie mechaniczne, czyli pielenie. A takie rozwiązanie ma mnóstwo wad. Przede wszystkim wymaga mnóstwo wysiłku. Po drugie wiele roślin szybko odrasta z korzenia (na przykład mniszek), a jego usunięcie z ziemi bez uszkodzenia robić obok jest niemożliwe. Na dodatek pielenie musi być przede wszystkim regularne, a nie każdy czas, by co kilka dni poświęcić cały dzień na usuwanie chwastów.

Dlatego środki chemiczne, tak zwane herbicydy, są naprawdę najlepszym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Jeśli tylko zastosujesz się do zaleceń producenta i będziesz przestrzegać okresu karencji, nie powinny zaszkodzić roślinom uprawnym ani pszczołom. Jeśli jednak chcesz, by twój ogródek był ekologiczny, stosuj opryskiwanie chwastów tylko na najbardziej uciążliwe gatunki, jak mniszek, miotła zbożowa czy skrzyp polny, a te mniej kłopotliwe i silne, jak gwiazdnica, tasznik czy rośliny rumianowate, pozostawiając do pielenia.

Oprysk na chwasty

Zwalczanie chwastów - herbicydy uniwersalne

W sklepach możesz znaleźć środki do zwalczania chwastów o uniwersalnym działaniu. Mają bardzo szerokie spectrum działania – usuwają większość chwastów w krótkim czasie. Maksymalnie po dwóch tygodniach środek dotrze do korzenia i chwast uschnie. Warto jednak wiedzieć, że herbicydy uniwersalne to tak najczęściej nazwa do preparatów działających wyłącznie na chwasty jednoliścienne.

Jednym z najlepszych przykładów jest Target Focus Ultra 100EC. To preparat w granulacie, służący do zrobienia zawiesiny z wodą. Jest to środek idealny do zwalczania samosiewów zbóż, a także gwiazdnicy, perzu, życic i włośnic. Jednak Target Focus Ultra 100 EC najlepiej działa do fazy pierwszego kolanka, zatem dość wcześnie.

Oprysk na chwasty w ogrodzie i na trawie, czyli opryskiwanie chwastów i polecane środki do zwalczania chwastów
Oprysk na chwasty w ogrodzie - polecane preparaty chwastobójcze

Możesz jednak kupić także preparaty o silniejszym działaniu i bardziej złożonym składzie, które działają zarówno na dwuliścienne, jak i jednoliścienne czy mech. W tym wypadku także polecany jest preparat marki Target. Effect 680 EC to najszybciej działający środek na polskim rynku. Efekty są widoczne już po 24 godzinach! Jest idealny zarówno w uprawach warzywnych, jak i w roślinach ozdobnych. Jeśli nie znalazłeś odpowiedniego środka, sprawdź także ten artykuł o polecanych herbicydach.

Oprysk na rośliny dwuliścienne

Jeśli chcesz zwalczyć chwasty na trawniku, koniecznie wybierz preparat usuwający rośliny dwuliścienne. To właśnie takie gatunki najczęściej pojawiają się wśród traw i są najbardziej niebezpieczne ze względu na szybki wzrost, co zagraża rozwojowi trawy i strukturze darni. Herbicydy do roślin dwuliściennych są najczęściej pozwalają na oszczędzenie kępek trawy rosnących wokół.

Opryskiwanie chwastów na trawniku najczęściej kojarzy się z popularnym Roundapem. I słusznie – jest to najbardziej skuteczny i najczęściej wykorzystywany środek, ale jego efekty są widoczne dopiero po 10 dniach, a całkowite usunięcie chwastów jest możliwe po około 3 tygodniach. Trochę to niestety trwa, zatem warto wypróbować także inne środki, na przykład Chwastox Trio 540 SL marki Ziemowit, który powoduje skarłowacienie i zahamowanie wzrostu roślin dwuliściennych niemal natychmiast. Chwasty na trawniku można usuwać także preparatem Substral Trawnik, który jest już gotowy do użycia i idealnie nadaje się do użycia przez amatorów.

Dedykowane środki do zwalczania chwastów

Kupując środki do zwalczania chwastów warto zwrócić uwagę na to, że część z nich jest dedykowana tylko do jednego rodzaju roślin – na przykład na uprawy warzywne, do roślin ozdobnych, trawnika czy na kostkę brukową.

Najczęściej takie preparaty są droższe niż zwykłe, uniwersalne środki. Warto więc zwrócić uwagę na ich skład. Prawdopodobnie znajdziesz w nich tylko jedną substancję, taką samą jak w uniwersalnych środkach ochrony roślin. Różnicą może być sposób podawania – na przykład precyzyjny dozownik w Roundap Podjazdy i chodniki, który pozwala na zaaplikowanie środka bezpośrednio w szczeliny między kostki brukowe.

Opryskiwanie chwastów – jak wykonywać oprysk

Oprysk na chwasty wykonuje się wczesnym rankiem, przy ciepłej, bezwietrznej pogodzie. Wiatr może roznieść oprysk na inne rośliny, a deszcz spłukać go z liści, więc trzeba starannie wybrać najlepszy dzień. Jeśli stosujesz preparat na chwasty dwuliścienne, nie ścinaj ich wcześniej, ponieważ im większe liście, tym więcej środka wchłonie roślina.

Opryskiwanie najczęściej przeprowadza się za pomocą specjalnego opryskiwacza z długą dyszą. Preparat należy rozprowadzać precyzyjnie, docierając do każdej roślinki. Należy zachować także wszelkie środki ostrożności – opryski przeprowadza się wyłącznie w rękawiczkach, dobrym pomysłem jest założenie maseczki, by chronić drogi oddechowe. Walka z chwastami może być uciążliwa, ale z pewnością można ją wygrać.

ikona podziel się Przekaż dalej