Środki na kleszcze - opryski przeciw kleszczom

Opryski na kleszcze - środki na kleszcze w ogrodzie

Często pamiętamy o tym, żeby zabezpieczyć się przeciwko kleszczom w momencie wychodzenia na leśną wędrówkę lub długi spacer po łąkach. Ale nie myślimy raczej o tym, by spryskać się preparatem na kleszcze we własnym ogrodzie. W końcu jesteśmy w nim codziennie. A jednak – okazuje się, że to właśnie w ogrodzie najczęściej dopada nas ten agresywny pajęczak. Dlatego warto pomyśleć o tym, by wykonać oprysk na kleszcze.

Stosowanie preparatów do spryskiwania ciała ma za zadanie odstraszyć pajęczaki od ciebie. Nie zawsze to jednak się sprawdza, trudno także spryskać dokładnie całe ciało. O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem będą skuteczne środki do oprysku lub zamgławiania ogrodów. Dzięki temu uchronisz przed kleszczami nie tylko siebie, lecz także zwierzęta domowe. Opryski na kleszcze w ogrodzie są bezpieczne dla ludzi i naszych czworonożnych przyjaciół. Nie mają drażniącego zapachu i nie zostawiają śladu na roślinach. Zabieg można zrobić samodzielnie, będzie potrzebować tylko opryskiwacza ogrodowego lub zamówić ogrodnika, który profesjonalnie rozprowadzi preparat na kleszcze po wszystkich roślinach.

Oprysk na kleszcze – działanie

Omgławianie lub opryskiwanie ogrodu przeciwko kleszczom to najlepszy sposób na likwidację tych małych pajęczaków. Preparaty mają najczęściej działanie kontaktowe, to znaczy działają od razu w momencie, kiedy owad ma kontakt z drobinką preparatu. Można rozprowadzić go po tujach czy innych iglakach otulających ogród i spryskać wszystkie krzewy i kępy traw ozdobnych w ogrodzie. Kleszcze, które się w nich ukrywają, znikną.

Oprysk na kleszcze wykonuje się raz lub dwa razy w roku. Wszystko zależy od producenta. Niektóre środki na opryski są dwuetapowe – jeden etap to kontaktowy preparat na kleszcze, drugi to środek wzmacniający efekt i utrwalający. Jeśli szukasz informacji o innych opryskach, sprawdź także ten artykuł o opryskach na komary w ogrodzie.

Preparat przeciw kleszczom w ogrodzie

Środek na opryski przeciw kleszczom

Skuteczne środki przeciw kleszczom to te przeznaczone do użytku profesjonalnego. Oznacza to, że nie są to gotowe do zastosowania preparaty w sprayu, tylko koncentraty do rozprowadzenia w wodzie, które nanosi się na rośliny za pomocą opryskiwacza. Większość środków na kleszcze to te same preparaty, które są przeznaczone do zwalczania komarów, much, muszek i innych latających owadów.

Najbardziej popularny jest Effect Microtech CS, który działa przeciwko wielu różnym owadom. Jest bardzo powszechny i można kupić go w większości sklepów typu Dom i Ogród, jednak jest dość drogi. 500 ml preparatu kosztuje około 140 zł.

Skuteczne środki na kleszcze oferuje także Fendona 6 SC. To jeden z profesjonalnych środków, zarejestrowany i przeznaczony do zastosowania na wiele różnych owadów – od kleszczy, poprzez komary, aż do karaluchów, pluskiew i mrówki. Ma bardzo intensywne działanie, ale butelka o objętości 0,5 l kosztuje około 250 zł. Warto jednak pamiętać, że jest to koncentrat – z jednego opakowania uzyskasz bardzo dużo płynu do oprysków.

Dwuskładnikowy preparat na kleszcze

Bardzo popularne są także środki dwuetapowe, które składają się z oprysku i utrwalacza. W takiej formie występuje na przykład popularny Effect Ultimum, który właśnie tak działa. Jednak to nie on na tej liście najbardziej zasługuje na uwagę.

Niezwykle skuteczny środek na opryski przeciw kleszczom to Cipex Best, a w połączeniu z utrwalaczem Superam jest jeszcze bardziej skuteczny. Działa także na komary, więc warto rozprowadzić go po całym ogrodzie. Świetny preparat przeciw kleszczom w ogrodzie to Tickout. Dwa opryski należy wykonać w odstępie dwóch tygodni, a już możesz swobodnie chodzić między kępami traw i nie musisz martwić się o psa czy kota hasających w ogrodzie. Cena tych preparatów jest nieco niższa. Oba zestawy kosztują około 120-140 zł za dwie butelki po 250 ml.

Jak zrobić opryski przeciw kleszczom

Jak rozprowadzać opryski przeciw kleszczom?

Powiedzmy sobie szczerze – jeśli masz duży ogród, rozprowadzenie oprysku przeciw kleszczom będzie niemożliwe i raczej nie wyjdzie na dobre żyjątkom, które w nim żyją. Jednak warto rozprowadzić oprysk w miejscach, w których najczęściej przebywasz lub przy ścieżkach. Pamiętaj również o obszarach, w których owady najbardziej lubią przesiadywać, jak ruje, żywopłoty i wysokie trawy.

Do zrobienia oprysków potrzebujesz opryskiwacza ogrodowego. Wystarczy ręczny, chociaż spalinowy także może się sprawdzić. Postaraj się rozprowadzić preparat miejsce przy miejscu – wtedy będziesz mieć pewność, że naprawdę szybko pozbędziesz się tych małych żyjątek. Pamiętaj, by zawsze robić zabieg czystym, zdezynfekowanym opryskiwaczem. Możesz zastosować urządzenie, które służyło do rozprowadzania fungicydu, ale wystrzegaj się używania narzędzi służących do rozprowadzania herbicydów. W takim wypadku możesz uszkodzić opryskiwane rośliny.

Termin oprysków

Problem z kleszczami pojawia się wiosną i wtedy właśnie należy pomyśleć o przeprowadzeniu opryskiwania. Częstotliwość zabiegów zależy od producenta i substancji czynnej, ale najczęściej robi się je 2-3 razy w sezonie.

Jaki dzień wybrać na opryski? Najlepiej słoneczny, ale niezbyt gorący. Preparat rozprowadza się już, kiedy ranna rosa zniknie, ale zanim pojawi się wieczorna wilgoć. Na dodatek warto sprawdzić szczegółową prognozę pogody. Zabieg można przeprowadzić tylko wtedy, gdy na pewno nie będzie padał deszcz. W przeciwnym razie środek na kleszcze zostanie spłukany z roślin i wchłonie się w podłoże. Wykonując oprysk, postaraj się nie nanosić preparatów na kwiaty drzew i krzewów owocowych, ponieważ może to szkodzić pszczołom i innym owadom zapylającym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny