Przędziorek chmielowiec - charakterystyka

Przędziorek chmielowiec jest maleńkim pajęczakiem, który dorasta do około 0,4-0,6 mm. Jego zabarwienie może przybierać czerwony lub żółtopomarańczowy kolor. Pajęczaki te charakteryzują się tym, że żerują one na spodniej stronie liści, dlatego z reguły nawet nie zauważamy pierwszych objawów żerowania. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że jeśli przędziorków jest znacznie więcej, wtedy nie pozostają one jedynie na liściach, ale i przechodzą na ogonki liściowe, kwiaty i szypułki kwiatowe.

Pamiętajmy, że pajęczakom tym służy suche powietrze i wysoka temperatura, dlatego przędziorek na tujach najczęściej spotykany jest latem. Podczas żerowania przędziorki przebijają swoim aparatem gębowym skórkę liścia i w ten sposób wysysają z niego wszystkie soki.

Bardzo charakterystyczne są objawy żerowania tych szkodników, ponieważ wytwarzają one drobniutkie pajęczynki. Możemy je zobaczyć głównie na spodniej stronie liści, ponieważ właśnie tam one żerują. Dodatkowo w miejscach po ugryzieniach tworzą się jasne plamki, przez które liście zaczynają żółknąć. Zżółknięte liście w efekcie odpadają z rośliny. Zatem malutkie kropeczki i pajęczynki to objawy żerowania tego szkodnika.

Warto wiedzieć, że przędziorek chmielowiec to właśnie jeden z najgroźniejszych przedstawicieli, który atakuje nawet 300 gatunków roślin w tym nawet te, które są uprawiane w domu. Dodatkowo możemy się również natknąć na przędziorka szklarniowca, który swoją obecność przejawia w uprawie szklarniowej. Poza tymi dwoma przedstawicielami możemy natknąć się również na przędziorka sosnowca, który żeruje na ogrodowych iglakach, a także przędziorka owocowca, który spotykany jest na krzewach i drzewach owocowych. Jeśli szukasz więcej informacji na temat tych szkodników, sprawdź także ten artykuł o przędziorkach i ich zwalczaniu.

Oprysk na przędziorki - domowe sposoby

Środek na mszyce doskonały również na przędziorka

Doskonałym środkiem na mszyce jest gnojówka i wyciąg z pokrzyw. Jednak czy ten środek na mszyce może pomóc nam w walce z przędziorkiem? Jak najbardziej tak. Ten ekologiczny preparat jest idealny do walki z przędziorkami. Jednak, w jaki sposób można wykonać go samemu?

Jeśli mowa tutaj o gnojówce, wystarczy jedynie, że 1 kg pokrojonej pokrzywy zalejemy 10 litrami odstanej wody deszczowej i odstawimy w ustronne miejsce. Pamiętajmy jednak o tym, by przykryć gnojówkę jakimś materiałem, tak by nie nawlatywały do niego jakieś zanieczyszczenia i owady. Już po 2-4 tygodniach nasza gnojówka będzie gotowa do użycia. Ten środek na przędziorka możemy wykorzystać na 2 sposoby. Pierwszy jest oprysk na przędziorki jeszcze przed otwarciem się pąków w rozcieńczeniu 1:20, a drugi to oprysk gnojówką fermentującą w rozcieńczeniu 1:50 przed rozwinięciem się kwiatów i liści.

Wyciąg z pokrzywy, dzięki któremu możemy rozpocząć zwalczanie przędziorka na iglakach i nie tylko, robi się w taki sam sposób, jak gnojówkę, ale zostawia się tylko na 12-24 godzin. Ten wyciąg jest już gotowy do użycia bez rozcieńczania i stosuje się go w momencie pojawienia się szkodnika.

Inne domowe sposoby na zwalczanie przędziorka

Jeśli w naszym domu zalęgnie się przędziorek chmielowiec, wtedy możemy liście naszych roślin przecierać ściereczką nasączoną w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Dodatkowo olejem roślinnym możemy posmarować spodnie strony liści, na których żerują przędziorki. W ten sposób będą one miały ograniczony dostęp powietrza i się uduszą.

Jeśli szukamy jakiegoś innego sposobu na poradzenie sobie z przędziorkiem chmielowcem w naszym mieszkaniu, dobrym pomysłem jest również oprysk dolnych stron liści mieszaniną denaturatu i szarego mydła. Pamiętajmy tu jednak o proporcjach, a mianowicie na 1 l wody przypada 10 ml denaturatu i 20 g mydła szarego.

Oprysk na przędziorki, czyli preparat i środki na przędziorka, oraz najlepsze preparaty do zwalczania przędziorków
Oprysk na przędziorki krok po kroku - polecane preparaty, ceny, opinie

Ostatnim już domowym sposobem jest przygotowanie wyciągu, lecz tym razem nie z pokrzyw. Innym pomysłem jest użycie cebuli i ząbków czosnku, które odstraszają przędziorki. Dodatkowo preparat ten działa na nie zabójczo i nie dopuszcza do pojawienia się następnej populacji.

Zwalczanie przędziorka na iglakach - środki chemiczne i biologiczne

Biologiczne środki na przędziorka

Przędziorek na tujach i innych roślinach może być zwalczany również w sposób biologiczny. Jednak na czym tak właściwie polega zwalczanie biologiczne i czy jest ono tak właściwie skuteczne? Otóż zwalczanie biologiczne przędziorków jest bardzo skuteczne i nie szkodzi ono w żaden sposób roślinie.

Do walki biologicznej wykorzystywane są specjalne preparaty, które w swoim składzie mają drapieżne roztocza. Te roztocza w naturalnym środowisku są naturalnym wrogiem przędziorków. Pamiętajmy jednak o tym, że środki te bardziej opłacalne są do większych upraw np. szklarniowych, na których wynikło to niebezpieczeństwo.

Bardzo dobrym środkiem tego typu jest SPIDEX 2000, którego ceny zaczynają się od około 85 zł, w zależności oczywiście od pojemności. W składzie tego preparatu znajduje się bardzo znany dobroczynek szklarniowy. Użycie tego preparatu jest bardzo proste, bo wystarczy jedynie rozsypać go na liściach i w tym czasie zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Nieaktywne już przędziorki zobaczymy na powierzchni liści w postaci czarnych punkcików.

Chemiczny oprysk na przędziorki

Użycie środków chemicznych np. Envidora, Ortusa, czy Magnusa, jest bardzo powszechne, natomiast przed ich użyciem warto przetestować domowe sposoby, ponieważ one nie mają żadnego wpływu na roślinę i na pewno jej nie zaszkodzą. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, warto z niej skorzystać.

Do bardzo popularnych środków chemicznych należą właśnie wymieniony wyżej Magnus, Ortus i Envidor. Pamiętajmy jednak o tym, że cena za te preparaty jest zdecydowanie wyższa niż cena za nasze domowe sposoby. Dlatego dla osób, które mają ograniczony budżet, lepsze będzie skorzystanie z drugiej możliwości.

Ceny tych środków chemicznych przedstawiają się następująco. Envidor dostępny jest w cenie około 646 zł za 1 l preparatu i w cenie 22 zł za 15 ml. Z kolei Ortus kosztuje 165 zł za 1 l lub 12 zł za 15 ml. Magus kosztuje natomiast 250 zł za 1 l środka na przędziorki, a jego 100 ml kosztuje 50 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej