Opryskiwacze plecakowe i ich konserwacja

Opryskiwacz plecakowy - jak dbać o sprzęt?

Opryskiwacz plecakowy jest sprzętem na plecy, przymocowanym za pomocą pasa lub pasów nośnych. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo pracy dla środowiska i operatora, komfort pracy, prostą budowę, dokładność wykonywania zabiegów oraz możliwość łatwego serwisowania. Różni je cena, sposób pracy, pojemność, parametry techniczne oraz opinie klientów.

Dbając o odpowiednie użytkowanie i konserwację, wpływa się na lepsze działanie i wytrzymałość urządzenia. Ważne jest, by bezpośrednio po zakupie przepłukać je ciepłą wodą i sprawdzić, czy wszystkie części są szczelne. Ten zabieg należy przeprowadzać również po każdym użytkowaniu.

W momencie, gdy chcemy wlać ciecz roboczą do zbiornika, przed odkręceniem pompy należy wypuścić powietrze. Wykonuje się to, pociągając za zawór bezpieczeństwa. Robi się to również po zakończeniu pracy, zarówno gdy posiadamy opryskiwacze ręczne, akumulatorowe czy spalinowe. Opryskiwacz ciśnieniowy czy opryskiwacz spalinowy to wybór wart rozważenia do większego ogrodu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto pamiętać, by co jakiś czas posmarować zawór bezpieczeństwa oraz pierścienie tłoka pompy. Wykorzystuje się do tego kilka kropel oleju silnikowego. Ważne by wykonywać tą czynność zawsze, po zakończeniu sezonu opryskiwania. Wpłynie to korzystnie na używany sprzęt.

By dysza nie uległa zapchaniu, należy wlewać ciecz roboczą przez lejek z sitkiem. Niektóre zbiorniki posiadają sitko we wlewie. Zapobiega to dostaniu się zanieczyszczeń. W momencie, gdy dysza zapcha się, trzeba rozkręcić wszystkie elementy i przepłukać je silnym strumieniem wody. Można użyć miękkiej szczoteczki do czyszczenia.

Po używaniu np. fungicydów opryskiwacz plecakowy nie może być stosowany do innych celów. Zawsze w sprzęcie pozostaną choćby śladowe ilości cieczy, które mogą zaszkodzić innym roślinom. Zabronione też jest przedmuchiwanie dyszy ustami, z powodu narażenia zdrowia i życia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o opryskiwaczu ręcznym?

Wykonywanie oprysków opryskiwaczem plecakowym krok po kroku, a także opryskiwacze, rodzaje, polecane modele
Opryskiwacz plecakowy- rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci

Opryskiwacz plecakowy - zastosowanie

Wykorzystanie opryskiwaczy plecakowych

Opryskiwacze plecakowe stosuje się jako urządzenia polowe, sadownicze i ogrodnicze. Zazwyczaj używa się ich na powierzchni do 1000m2, a przystosowane są do tego zbiorniki o pojemności 15l. Opryskiwacz ogrodowy ręczny, używany jest do upraw polowych i ogrodniczych, natomiast opryskiwacz ciśnieniowy sprawdza się do dużych ogrodów i upraw szklarniowych. Zdecydowanie lepszą opinie posiadają rozwiązania spalinowe i akumulatorowe, lecz trzeba liczyć się z tym, że cena jest wyższa. Opryskiwacz spalinowy czy opryskiwacz ciśnieniowy plecakowy warto zakupić w przypadku większych powierzchni, podobnie jak opryskiwacz akumulatorowy.

Rozpylacz ciśnieniowy idealny jest do ochrony upraw pod osłonami, np. w szklarniach oraz tunelach foliowych. Dużą popularnością cieszy się też elektryczny sprzęt. Ze względu na małą powierzchnię i brak możliwości użycia większego sprzętu, używa się właśnie takie rozwiązania.

Głównym zastosowaniem jest nanoszenie preparatów ochrony roślin oraz wspomagających ich rozwój na pojedyncze rośliny lub ich całe skupiny. Opryskiwacz ogrodowy zapewnia bardzo dużą precyzję i skuteczność działania. Stosuje się go w miejscach trudno dostępnych, takich jak zarośla, strome miejsca lub wysokie chwasty.

Te maszyny rolnicze stosuje się również do dezynfekcji szklarni oraz różnego rodzaju pomieszczeń, w których hodowane były rośliny i rozwijały się tam patogeny i wiele różnych szkodników. Należy pamiętać, by nie używać zbiornika, w którym była ciecz do dezynfekcji, do innych celów. Sprawdź także ten artykuł o opryskiwaczach ogrodowych.

Opryskiwacz plecakowy = mniejsze koszty

W małych gospodarstwach, w których wystarczające są opryskiwacze plecakowe, niezależnie od tego czy są one akumulatorowe lub też spalinowe, można odstawić na bok maszyny rolnicze, a dzięki temu koszty zmniejszą się.

Inwestując w opryskiwacz plecakowy, a nie posiadając uprawnień do korzystania ze sprzętu ciągnikowego, można wiele zaoszczędzić na wyrobieniu konkretnych pozwoleń, ale także na zużyciu paliwa. Dodatkowo duże sprzęty nie nadają się do użytkowania w zamkniętych pomieszczeniach a także na skarpach.

Mężczyzna z opryskiwaczem ogrodowym w czasie wykonywania oprysków, a także opryskiwacze ogrodowe plecakowe krok po kroku
Opryskiwacz plecakowy- rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci

Budowa opryskiwacza plecakowego

Opinie na temat opryskiwaczy różnią się, natomiast ich budowa jest praktycznie taka sama. Ich cena zależy głównie od tego, czy są to opryskiwacze ręczne czy napędzane silnikiem. Wszystkie opryskiwacze składają się następujących części: zbiornik na ciecz roboczą, zawór, pompa, przewód ssawny, filtr, przewód tłoczny, dysza, lanca oraz rozpylacz.

Elementami podającymi ciecz roboczą są dysza oraz lanca. Ważne jest, by masa zbiornika nie przekraczała 25 kg. Opryskiwacz plecakowy ma od 5 do 20 l pojemności, natomiast opryskiwacz ciśnieniowy (kompresyjny) od 3 do 10 l. Powinna znajdować się na nim skala z dokładnością do 1l. Zazwyczaj wytwarzane są z polietylenu. Ich powierzchnia musi być gładka i w obłym kształcie, by ścianki ochronne nie odkładały się na ściankach. W otworze wlewowym powinno być sitko, a jeśli go nie ma należy korzystać z lejka z sitkiem. Zapobiegnie to dostaniu się zanieczyszczeń.

Opryskiwacze plecakowe posiadają pasy, które zakłada się na plecy. Minimalna ich szerokość wynosi 3 cm i nie powinny być nasiąkliwe. Wąż ciśnieniowy musi być odporny na środki chemiczne, ciśnienie i promienie UV. Nowe modele wyposażone są w elektryczny napęd. Rozpylacz ciśnieniowy czy inne opryskiwacze, takie jak akumulatorowe i spalinowe może być z długą lancą bądź dyszą- należy do nich opryskiwacz spalinowy plecakowy dyszowy. Opinie na ten temat są różne, natomiast większym powodzeniem cieszą się lance, mogące być modułowe lub teleskopowe. Ułatwiają one dostanie się w trudno dostępne miejsca.

Osłony herbicydowe zapobiegają rozpryskowi cieczy roboczej, ich cena jest niska a z pewnością ułatwią pracę. Manometr pokazuje ciśnienie cieczy, przez co musi być widoczny i posiadać przedziałkę z dokładnością do 0,2 bar. Z reguły jest on na lancy, natomiast gdy mamy opryskiwacze sadownicze kompresyjne jest on na zbiorniku.

Opryskiwacz ciśnieniowy posiada zbiornik cieczy, który pełni funkcję zbiornika ciśnieniowego, natomiast opryskiwacze ręczne dźwigniowe mają zespół ciśnieniowy wewnątrz lub na zewnątrz zbiornika. Warto pamiętać o zaworze stałego ciśnienia, który stabilizuje ciśnienie, jest bardzo pomocny, a jego cena nie jest wysoka.

Opryskiwacz plecakowy posiada rozpylacze, który powinny być dobrane pod typ sprzętu oraz rodzaj wykonywanych zabiegów. Dobierane są pod względem wysokości uprawy i stosowanych środków (fungicydy, insektycydy i herbicydy). Warto wspomnieć też o dźwigniach umieszczonych z boku zbiornika, które umożliwiają napęd pompy.

Rodzaje opryskiwaczy, producenci i ceny

Rodzaje opryskiwaczy plecakowych

Opryskiwacze plecakowe dzieli się na ręczne, do których należy dźwigniowy z pompą ciśnieniową (mogą być przeponowe i tłokowe) i rozpylacz ciśnieniowy (kompresyjny); oraz silnikowe- mogą być spalinowe, akumulatorowe (elektryczny). Opryskiwacz ogrodowy silnikowy, wyróżnia jeszcze jedną kategorię, mianowicie zamgławiacze z rozpylaczami, które mogą być pneumatyczne lub rotacyjne. Zakupić można opryskiwacz spalinowy plecakowy dyszowy lub z długą lancą.

Pod względem sposobu oddziaływania na roztwór wyróżnia się opryskiwacz na plecy: ciśnieniowy- oddziałuje bezpośrednio na ciecz; pneumatyczny- jego oddziaływanie na ciecz możliwe jest dzięki użyciu sprężonego powietrza; ciśnieniowo-pneumatyczny - to połączenie obu wcześniej wymienionych.

Popularni producenci opryskiwaczy plecakowych

Bardzo dobre opinie posiadają opryskiwacze firm: HUSQVARNA, KWAZAR, MAROLEX, PILMET, SOLO oraz STIHL. Zwykle są one od 3 do 20l, co sprawia, że noszenie ich nie będzie sprawiało większego problemu. Ich cena zależy od producenta, modelu oraz pojemności zbiornika.

Dostępne są te opryskiwacze akumulatorowe, umożliwiające oprysk, nawożenie i nawadnianie bez ręcznego pompowania. Swoje zastosowanie znajdują przy większych powierzchniach. Akumulator zapewnia odpowiednie ciśnienie w zbiorniku, a czujniki informują o rozładowywaniu się sprzętu.

Ceny opryskiwaczy plecakowych

Koszt ręcznych maszyn to od około 200 zł do 300 zł. Firmy, produkujące takie urządzenia to na przykład Kwazar z serii 'Neptun', Marolex z serii 'Titan' oraz Pilmet z serii 'Sano 2'. Stworzone są one z wysokiej jakości odpornych chemicznie materiałów i są bardzo wzgodne w używaniu.

Jeśli chodzi o opryskiwacze spalinowe, najbardziej polecane firmy to Husqvarna, Solo (która produkuje również opryskiwacze z napędem akumulatorowym - koszt ok. 1700 zł) oraz Stihl. Posiadają one świetne silniki i, wbrew pozorom, nie są tak ciężkie. Ich koszt to od około 1500 zł do 3000 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej