Opryskiwacze ręczne – przydatny sprzęt w ogrodzie

Obecnie niemal w każdym ogrodzie stosuje się środki ochrony roślin. Nawet w tym najbardziej ekologicznym może się przydać opryskiwacz ręczny – w końcu nawet tutaj rozprowadza się wywary i wyciągi z roślin czy gnojówkę. Dobrej jakości opryskiwacz ręczny to nie tylko szybki i łatwy sposób na nawożenie lub ochronę roślin. To także duża oszczędność – opryskiwacz pozwoli na dokładne rozprowadzenie całego płynu, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Dlatego należy szukać najlepszych marek, jak Kwazar, Mercury czy Gardena.

Opryskiwacz można stosować do rozprowadzania środków ochrony roślin. Sprawdza się w każdej uprawie, w której trzeba precyzyjnie zastosować preparat. W tej kwestii przeważa opryskiwacz sadowniczy, który jest najbardziej precyzyjny. Można także stosować go do rozprowadzenia nawozów płynnych lub rozprowadzanych w wodzie. Niektóre opryskiwacze mogą być stosowane do dolistnego zraszania bardziej wymagających gatunków roślin.

Opryskiwacze ręczne dzielą się na kilka rodzajów: proste opryskiwacze ręczne, naramienne, plecakowe i ciśnieniowe.

Prosty opryskiwacz ręczny pulsacyjny

Opryskiwacze ręczne tego rodzaju to najprostsze i najmniejsze urządzenia, które idealnie nadają się do małego ogrodu i mogą być używane nawet na balkonie. Są lekkie i precyzyjne, mają bardzo małą objętość – od 0,5 do 2 litrów. Zazwyczaj mają małe pompki i sitka rozpylające.

Opryskiwacz ręczny pulsacyjny nie jest może bardzo żywotny, ale na potrzeby właścicieli małego ogrodu lub ukwieconego balkonu świetnie się nadaje. Można używać go do rozprowadzania nawozu lub środków ochrony roślin. Jego cena jest odpowiednio niska – najprostszy model kupisz za mniej niż 30 zł.

Opryskiwacz ręczny to wygodne urządzenie w niskiej cenie. Może być plecakowy lub bardzo prosty - wszystko zależy od wielkości ogrodu
Opryskiwacz ręczny - rodzaje, opinie, ceny, co wybrać?

Naramienne opryskiwacze ręczne

Opryskiwacz ręczny naramienny jest już bardziej zaawansowany. Nadaje się do rozprowadzania nawozu lub preparatu ochronnego na rabatach i w uprawach warzywnych. Jest to już znacznie większy sprzęt – może mieć nawet 12 litrów pojemności. Kupując tego rodzaju opryskiwacz warto dobrze się zastanowić – im większy, tym jest cięższy, a nosi się go na ramieniu.

To opryskiwacze ciśnieniowe – wydobywająca się ciecz jest sterowana ciśnieniem. Cena waha się w granicach od 100 do 300 zł. W przypadku tego rodzaju sprzętu o jakości decyduje przede wszystkim producent. Sprzęt marki Kwazar czy Gardena może być droższy, ale jest za to bardziej żywotny. Kupując opryskiwacz ręczny naramienny, powinieneś zwrócić uwagę na to, jak długa jest lanca do opryskiwacza. Wybierz raczej model z dłuższym ramieniem – dzięki temu będziesz mógł swobodniej się poruszać i łatwiej dotrzesz do wszystkich roślin na rabacie.

Opryskiwacze plecakowe

Zasada działania opryskiwacza plecakowego jest w zasadzie dość podobna do naramiennego. Po prostu ma on formę plecaka – nosisz go na dwóch ramionach, co jest o wiele bardziej wygodne. Taka forma pozwala na większą pojemność – najpopularniejsze modele mają od 12 do 20 l. Warto jednak dobrze to przemyśleć i wybrać taki, z którym będziesz mógł się swobodnie poruszać przy pełnym obciążeniu.

Taki opryskiwacz plecakowy ręczny nadaje się już do większych ogrodów i upraw. Można stosować go w dużych szklarniach, dobrze sprawdza się nawet w niewielkich gospodarstwach rolnych. Jego stosowanie jest wygodne, jednak należy pamiętać, by zwrócić uwagę na wersję. Można zakupić opcje dla prawo- lub leworęcznych. Oczywiście znaczenie ma lanca do opryskiwacza. Powinna być długa i wyposażona w specjalny uchwyt, aby manewrowanie było łatwiejsze. Kupując opryskiwacz plecakowy jednak należy liczyć się z większym wydatkiem. Może kosztować nawet kilkaset złotych.

ikona podziel się Przekaż dalej