Niezbędny w ogrodzie opryskiwacz spalinowy

Opryskiwacz spalinowy i inne rodzaje opryskiwaczy

Opryskiwacz spalinowy to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów opryskiwaczy. Jest to jeden z opryskiwaczy z silnikiem, który do pompowania cieczy potrzebuje paliwa i działania silnika. Tego rodzaju opryskiwacze wyróżniają się na tle właśnie automatyką działania. Są także szybsze, a praca z nimi jest znacznie wygodniejsza.

Dużym powodzeniem nadal cieszą się opryskiwacze ręczne, które tłoczą ciecz pod wpływem pompowania ręcznego. W ofercie wielu producentów znajdują się także opryskiwacze z silnikiem elektrycznym. Są równie efektywnie, jak opryskiwacz spalinowy, ale koszt eksploatacji jest znacznie wyższy, co w dużych ogrodach lub w sadach ma naprawdę bardzo duże znaczenie. Co więcej, opryskiwacz spalinowy nie wymaga podłączenia do źródła prądu, więc można go wygodnie stosować na zewnątrz.

Opryskiwacz ogrodowy spalinowy – zastosowanie

Opryskiwacz ogrodowy spalinowy to dość duża inwestycja. Warto jednak się na nią zdecydować, ponieważ jest bardzo wygodny w użyciu. Najczęściej wykorzystuje się go w dużych ogrodach i sadach. Można stosować go także na polu. Jest wygodny w użyciu i może być wykorzystywany do wielu prac polowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o opryskiwaczach sadowniczych?

Przede wszystkim za jego pomocą rozprowadza się nawóz w formie płynnej. Można także stosować go do robienia oprysków środkami ochrony roślin. Można go przewozić, ponieważ nie potrzebuje źródła zasilania. Z tego względu dobrze sprawdza się na polach i w dużych ogrodach. Jest także dość duży, dlatego wygodniej używa się go na większych powierzchniach – do niektórych modeli mieści się nawet kilkadziesiąt litrów płynu.

Opryskiwacz spalinowy – rodzaje

Opryskiwacz spalinowy

Opryskiwacz spalinowy w zasadzie występuje w dwóch wersjach – osobnego urządzenia, które raczej powinno znajdować się w kategorii maszyny rolnicze, niż narzędzia. Jest to większe urządzenie, które ma dołączoną specjalnie dyszę. Stawia się je na ziemi i opryskuje rośliny w jego obrębie. Opryskiwacz plecakowy spalinowy to natomiast zupełnie inny rodzaj urządzenia. Zakłada się go na plecy, by było łatwiej się z nim przenosić.

Dobrym rozwiązaniem jest opryskiwacz spalinowy turbinowy. Jest wyposażony w turbinę, która rozwala na rozprowadzanie cieczy nie tylko wokół siebie, lecz także wkoło. Opryskiwacz spalinowy turbinowy najlepiej sprawdza się w przypadku sadów. Pozwala na rozprowadzenie środków ochrony roślin na całych drzewkach. Takiego efektu nie da się osiągnąć za pomocą zwykłych opryskiwaczy ręcznych. Warto mieć jednak na uwadze, że jego cena jest wyższa, niż standardowych modeli.

Opryskiwacz spalinowy wyróżnia jeszcze jedną kategorię: zamgławice z rozpylaczami. Zamgławica (lub zamgławiacz, obie nazwy są wymieniane zamiennie) to rozwiązanie idealne do szklarni. Nadaje się do rozprowadzania pestycydów lub nawozów także w ogrodach, na przykład przy rabatach kwiatowych lub na trawniku.

Opryskiwacz plecakowy spalinowy

Opryskiwacz plecakowy spalinowy to bardzo wygodne urządzenie, które powstało z myślą o tym, żeby móc się wygodnie przemieszczać w czasie opryskiwania roślin. Opryskiwacz spalinowy jest wyposażony w szelki, możesz więc wygodnie je założyć w czasie przeprowadzania zabiegów.

Opryskiwacz plecakowy spalinowy ma wiele zalet, jednak ma także wady. Przede wszystkim jest dość ciężki, a jeśli jest lżejszy, to kosztem ilości płynu. Oznacza to częste przystanki w pracy i konieczność regularnego dolewania nawozów czy środków ochrony roślin. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o opryskiwaczach plecakowych.

Opryskiwacz spalinowy, czyli opryskiwacz plecakowy spalinowy używany przez mężczyznę w ogrodzie oraz rodzaje i ceny
Opryskiwacz spalinowy - rodzaje, opinie, ceny, sprawdzone modele

Opryskiwacz plecakowy ogrodowy może być wyposażone w dyszę lub lancę. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Opinie na forach internetowych wskazują na to, że opryskiwacz spalinowy plecakowy dyszowy jest bardziej precyzyjny. Z drugiej strony lance często są teleskopowe, więc można nimi dotrzeć o wiele wyżej. Opryskiwacz spalinowy na szelkach powinien być wyposażony w kilka dysz lub lanc. Te stosowane do środków ochrony, na przykład herbicydów czy fungicydów, nie powinny być stosowane do rozprowadzania nawozów. Opryskiwacz spalinowy plecakowy dyszowy powinien być bardzo dokładnie płukany wodą po zastosowaniu.

Opryskiwacz spalinowy – opinie o modelach

Opryskiwacz spalinowy SOLO – opinie i cena

SOLO Port 423 to najbardziej popularny opryskiwacz spalinowy. Jest wyposażony w szelki i ma wygodną, lekką konstrukcję, więc można swobodnie go przenosić. Pojemność pojemnika wynosi zaledwie 12 l, więc płyn trzeba uzupełniać dość często.

Jednakże opryskiwacz SOLO zdobywa bardzo dobre opinie. Przede wszystkim jest niezwykle wygodny, ponadto ma dość dużą moc silnika – 3 kW. Jego zasięg obejmuje około 12 m, więc pozwala na dość dokładny zabieg nawet w sadach. Jest to rozwiązanie naprawdę godne rozważenia, także dlatego, że utrzymuje zawsze stałą siłę natrysku. Jest wyposażony w dyszę. Cena waha się w granicach 2500 zł.

Opryskiwacz ogrodowy spalinowy Caffini Base – opinie i cena

Base to jeden z modeli niemieckiej firmy Caffini. Jest to opryskiwacz stojący, którego pojemność wynosi aż 600 l. To najlepsze rozwiązanie do bardzo dużych gospodarstw lub sadów, ale do małego ogrodu raczej nie sprawdzi się najlepiej. Jest wyposażony w bardzo długą lancę, której zasięg wynosi 12 metrów od głowicy. To pozwala na swobodne opryskiwanie ogromnej powierzchni.

Oczywiście opryskiwacz nie może być stosowany samodzielnie. Do jego przewożenia stosuje się maszyny rolnicze. Najlepiej jednak znaleźć miejsce, z którego masz dostęp do jak największej powierzchni ogrodu. Opryskiwacze Base dostępne w sprzedaży są nowe lub używane. Tych drugich jest bardzo wiele, ponieważ w swoim czasie były niezwykle popularne. Cena używanych wynosi około 3000 zł za sprzęt w bardzo dobrym stanie. Nowe sprowadza się najczęściej z Niemiec.

Opryskiwacz plecakowy spalinowy STIHL

STIHL, podobnie zresztą jak Husqvarna, ma w swojej ofercie bardzo wiele sprzętów ogrodowych i narzędzi o bardzo wysokiej jakości. Za tym idzie także nieco wyższa cena, ale warto zainteresować się opryskiwaczami plecakowymi tej marki. Najbardziej znane są trzy modele – SR200, SR430 i SR450. Wszystkie wyposażone są w mocne silniki i długie lance. Idealnie sprawdzają się w małych i średniej wielkości ogrodach, sadach i winnicach.

Aspektem, który je różni, jest wielkość. Opryskiwacz spalinowy plecakowy STIHL SR200 ma pojemnik o objętości 10 l. To raczej niewiele, ale za to jest bardzo lekki – waży zaledwie 7,8 kg, więc jego użytkowanie nie jest tak wyczerpujące. Cena waha się w granicach 1900-2000 zł.

Opryskiwacz spalinowy STIHL SR430 jest już większy i droższy. 14 l pojemności pojemnika pozwala już niejednokrotnie na opryskanie całego ogrodu za jednym podejściem. Waży około 12 kg i kosztuje 2200 zł.

Podobny do niego opryskiwacz spalinowy STIHL SR450 także ma 14 l pojemności, ale jego konstrukcja jest nieco inna. Waga bez paliwa wynosi 12,8 kg, a cena to 2400 zł.

Opryskiwacz GreenWorld z wygodnym systemem nośnym

Najtańszy opryskiwacz spalinowy plecakowy to model marki GreenWorld Power. Moc jego silnika to zaledwie 2,9 kM. Ma 15 l pojemności i jest niestety dość ciężki. Potrafi ważyć bez paliwa i cieczy nawet 12 kg. Został wyposażony w niezbyt długą dyszę, dlatego najlepiej sprawdza się w niewielkich ogrodach, szklarniach i szkółkach. Nie znajdzie raczej zastosowania w sadach i dużych gospodarstwach. Najbardziej atrakcyjna jest jego cena – waha się w granicach 400-500 zł.

Jest wyposażony w bardzo wygodny system nośny, dlatego praca z nim nie jest trudna ani szczególnie męcząca. Został wykonany z tworzywa sztucznego i aluminium, dlatego jest dość wytrzymały jak na tak niską cenę. Warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza jeśli potrzebujesz opryskiwacza tylko sporadycznie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny