Opryskiwacze sadownicze i ich podział

Podział opryskiwaczy sadowniczych ze względu na sposób rozpylania

Ze względu na sposób rozpylania wyróżnia się opryskiwacze sadownicze:

 • ciśnieniowe, gdzie czynnikiem powodującym rozpylanie jest ciśnienie cieczy oraz ciśnieniowe z pomocniczym strumieniem powietrza, gdzie powietrze jest jedynie nośnikiem wytworzonych przez rozpylacze hydrauliczne kropli,
 • pneumatyczne, w których czynnikiem powodującym rozpylenie jest powietrze oraz pneumatyczno- hydrauliczne z rozpylaczami dwuczynnikowymi,
 • opryskiwacze z rozpylaczami rotacyjnymi, gdzie ciecz rozpylana jest w skutek działania siły odśrodkowej w rozpylaczach rotacyjnych,
 • opryskiwacze z rozpylaczami elektrostatycznymi i elektrodynamicznymi. A może zainteresuje cię także artykuł o domowych sposobach na mszyce?

Podział opryskiwaczy sadowniczych ze względu na sposób napędu

Ze względu na sposób napęduwyróżnia się opryskiwacze sadownicze:

Z napędem ręcznym, czyli opryskiwacze przenośne i taczkowe. Zazwyczaj zakończone są pistoletem lub lancą, która tworzy mgiełkę. Jest to najtańsze rozwiązanie, bo ich ceny są zdecydowanie najniższe. Wykorzystuje się je w małych sadach.

Z napędem silnikowym, czyli opryskiwacze sadownicze przenośne wyposażone w silniki elektryczne oraz spalinowe. Ich pojemność sięga od 100l do 600l i przeznaczone są na duże powierzchnie. Umożliwiają pracę w sadzie, ogrodzie, szklarni czy nawet tunelu.

Ciągnikowe, czyli opryskiwacz zawieszany (nie są mobilne), przyczepiane (mobilne) lub nabudowane na ciągniku. Jest to najbardziej popularne rozwiązanie używane w sadach. Wszystkie posiadają te same zespoły robocze, różnią się jedynie wielkością zbiornika, wydajnością poszczególnych zespołów, jakością wykonania, precyzją działania, wyposażeniem dodatkowym (takim jak przystawka do opryskiwacza sadowniczego) oraz wyposażeniem w układy elektroniczne.

Pojemność zbiorników i ceny są bardzo różne, zależą głównie od producenta i modelu. W chwili obecnej najczęściej stosuje się zbiorniki zespolone, składające się ze:

 • zbiornika głównego, który przeznaczony jest na ciecz roboczą,
 • zbiornika na wodę do mycia opryskiwaczy i płukania instalacji układu cieczowego,
 • zbiornika na czystą wodę.

Samojezdne, czyli opryskiwacz sadowniczy ma swój układ kierowniczy oraz jednostkę napędową. Posiadają dużą szerokość roboczą i przystosowane są do pracy z dużą prędkością roboczą.

Lotnicze, które są montowane na śmigłowcach lub samolotach. Dysze rozpylające ciecz podawaną z zamontowanego zbiornika, usytuowane są na skrzydłach samolotu. Stosowane przy bardzo dużych powierzchniach. Pompa do opryskiwacza sadowniczego cieczy napędzana jest za pomocą silnika wiatrowego pędem powietrza. Sprawdź także ten artykuł o popularnych herbicydach.

Podział opryskiwaczy sadowniczych ze względu na przystawki

Ze względu na rodzaj przystawki do opryskiwacza sadowniczego wyróżnia się: wentylatorowe okrągłe, wentylatorowe kolumnowe, z kierowanym strumieniem powietrza, opryskiwacz sadowniczy turbinowy oraz wyposażone w kilka wentylatorów opryskiwacze sadownicze. Nie trzeba kupować nowego opryskiwacza, można wykorzystać np. używane opryskiwacze.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie odwróconego ciągu powietrza SAD/OOC. Nie pojawiają się zawirowania strumienia i wypryskiwana ciecz nie trafia do międzyrzędzi. Powoduje to zdecydowanie lepszą penetrację koron drzew przez maszyny rolnicze. Ważnym elementem jest również by ciecz robocza rozprowadzana była równomiernie.

Opryskiwacze sadownicze powinny być nieco większe, żeby można było dotrzeć do wysokich roślin i drzewek. Najlepsze opinie mają modele spalinowe.
Opryskiwacze sadownicze - rodzaje, opinie, ceny, polecane modele

Istnieje jeszcze inny podział. Będzie to podział ze względu na pojemność. Ten zależny jest od producenta, ceny oraz modelu. Dużą rolę odgrywa tutaj wielkość powierzchni roboczej do jakiej będzie wykorzystywany dany opryskiwacz sadowniczy. Wybór jest naprawdę szeroki, bo producentów jest wielu. A może zainteresuje cię także artykuł z poradami o zwalczaniu nornic?

Opryskiwacze sadownicze i opinie o nich

Maszyny rolnicze typu opryskiwacze są bardzo zróżnicowane, tak jak opinie na ich temat. Każdy ceni sobie coś innego, jednak istnieje kilka punktów, które przeważają na ocenie.  Pierwszym z nich jest opryskiwacz zawieszany oraz przyczepiany o większej pojemności, które preferuje zdecydowana większość sadowników. Są one wygodne w użyciu i bardzo praktyczne. Należy jednak pamiętać by odpowiednio dobrać je do swoich potrzeb sadowniczych.

W Polsce najczęściej używane opryskiwacze są takie, których pojemność wynosi 1000l, 1500l oraz 2000l. Jest to spowodowane wielkością gospodarstw sadowniczych. Ważnym parametrem jakości jest rodzaj przystawki. W tym przypadku pierwszeństwo w popycie mają te wentylatorowe kolumnowe, które są bardzo precyzyjne i oszczędzają ciecz roboczą. Dobrą opinię mają także wentylatorowe obrotowe.

Pompa do opryskiwacza sadowniczego i jej wydajność to kolejny ważny element. Decyduje to o odpowiednim ciśnieniu cieczy roboczej oraz jakości mieszania w zbiorniku. Użytkownicy stawiają na wąskie i opływowe kształty, ze względu na możliwość zmniejszenia w ten sposób ewentualnych uszkodzeń.

Ceny opryskiwaczy sadowniczych

Na cenę wpływ ma wiele czynników. Zależna jest ona na przykład od producenta, modelu czy też wyposażenia. Ceny wahają się od kilku tysięcy do kilkudziesięciu. Przy czym musimy liczyć się z tym, że nowy opryskiwacz sadowniczy będzie dużo droższy. Z polecanych przez sadowników modeli koszty wyglądają następująco:

 • Ślęza Duet to koszt około 45000 zł w zależności od pojemności.
 • Tifone Storm za zbiornikiem: 1000l- ok. 48 000 zł, 1500l- ok. 50 000 zł, 2000l- ok. 55 000 zł.
 • Agrola w zależności od modelu mieści się w granicach 30 000 zł- 50 000 zł. Przykładowo model Ribes- ok. 42000 zł, natomiast Optimum w zależności od pojemności od ok. 30 000 zł do 40 000 zł.
 • Bury Wulkan można nabyć od 30 000 zł w zależności od potrzebnej pojemności.
 • Pilmet Plus 1618 kupimy za mniej niż 60 000 zł.

Doskonałym miejscem zakupu urządzeń do sadów jest miejscowość Wilków. Znajduje się tam kilka czołowych firm, zajmujących się dystrybucją na polskim rynku. Wilków jest miejscem, które odwiedza bardzo wielu klientów, ze względu na świetną opinię. Warto się tam wybrać i zapoznać się z ofertą, a następnie wybrać to co potrzebujemy.

Najpopularniejsze modele opryskiwaczy sadowniczych

Ślęza to producent, którego poleca wielu użytkowników. Opryskiwacze sadownicze tej firmy są proste i cenowo przystępne. ponad to bardzo wytrzymałe. Zdarzają się też opinie, że pompa do opryskiwacza sadowniczego w środku pękła oraz pojawiła się rdza. Opryskiwacz Duet nadaje się do gęstych nasadzeń i sadów karłowych, półkarłowych oraz wysokich drzew.

Bury to producent, którego opryskiwacze sadownicze cenione są za wysoką jakość. Jego opryskiwacz sadowniczy Wulkan chwalony jest za przystępne ceny. Dodatkową zaletą jest użycie w nim najwyższej technologii. Ten opryskiwacz sadowniczy dostępny jest w trzech pojemnościach.

Pilmet to producent polecany ze względu na bardzo dobrą jakość elementów np. opryskiwacz zawieszany Plus 1618. Agrola to z kolei firma posiada długoletnie doświadczenie w branży, dzięki czemu pracuje na doskonałych, sprawdzonych materiałach. Wielu klientów ceni sobie używane opryskiwacze. Przykładowo Ribes stworzony został do pracy przy krzewach. Posiada on kilka wąskich, skierowanych pod różnym kątem strumieni powietrza, umożliwiających równomierne rozprowadzanie cieczy roboczej.

Optimum to inny opryskiwacz tego producenta, w którym zastosowana została kolumnowa wentylatorowa przystawka do opryskiwacza sadowniczego o odwrotnym ciągu powietrza zwiększająca oszczędność cieczy roboczej.  Opryskiwacz Vertical sprawdza się w ochronie sadów tradycyjnych oraz wysoko prowadzonych drzew. Power przeznaczony jest do oprysku sadów tradycyjnych, w których korona drzew jest mocno rozbudowana. Oktopus zaś to bardzo precyzyjne rozwiązanie do jagodników.

Tifone to włoski producent, który dzięki swojej precyzyjności zyskał uznanie w Polsce. Storm to najpopularniejszy opryskiwacz sadowniczy od tego producenta. Posiada regulowany rozstaw kół i wysokość. Opryskiwacz tego producenta Vento nadaje się zarówno do jagodników jak i sadów. Użytkownicy często decydują się na te opryskiwacze sadownicze ze względu na ceny.

ikona podziel się Przekaż dalej