Siewnik do nawozu – kilka podstawowych informacji

Rozsiewacz do nawozów – jak to działa

Siewniki do nawozu to urządzenia, których zadaniem jest szybsze i łatwiejsze rozsianie nawozu na podłożu. Dzięki nim cały preparat zostanie rozłożony równomiernie, więc wszystkie rośliny będą miały łatwiejszy dostęp do składników odżywczych.

Siewka do nawozu może zostać wykorzystana zarówno do rozprowadzania nawozów mineralnych, jak i naturalnych. Na większych polach i w uprawach rolnych siewnik powinien być naprawdę duży. W małych ogrodach nie jest potrzebny aż taki duży sprzęt.

Nawożenie na dużym obszarze wymaga między innymi trawnik. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru nawozu do trawy.

Siewka do nawozów – rodzaje

Rozsiewacz do nawozów występuje w bardzo wielu różnych wersjach. Wybór powinien być zależny od tego, jaki rodzaj uprawy jest prowadzony. Siewniki dzieli się na mechaniczne, pneumatyczne i ręczne. Jeśli zamierzasz uprawiać tylko mały ogródek przydomowy, najlepszy będzie siewnik ręczny. To niewielkie urządzenie, które pozwala na obsiewanie zarówno nawozem, jak i nasionami małe powierzchnie.

Siewniki pneumatyczne i mechaniczne są przeznaczone do większych powierzchni. Wykorzystują je głównie rolnicy, którzy prowadzą uprawę zbóż lub kukurydzy i ci, którzy nawożą inne uprawy. Można jednakże kupić je także do pielęgnacji naprawdę dużego ogrodu warzywnego, z pewnością może się przydać. Siewniki pneumatyczne charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością pracy, jednak ich cena może być naprawdę zaskakująco wysoka. Siewniki mechaniczne z reguły są gorszej jakości, ale z drugiej strony większość usterek można naprawić samodzielnie. W przypadku siewników pneumatycznych jest to utrudnione – sprzęt wymaga serwisowania.

Siewnik do nawozu tarczowy czy dwutarczowy?

Rozrzutniki do nawozów mineralnych występują w dwóch typach – jedną z nich jest rozsiewacz jednotalerzowy, który można nazwać także jednotarczowym lub lejkiem. Jest to tańsze rozwiązanie niż siewnik dwutalerzowy, jednak to ten drugi jest uznawany za lepszy i bardziej profesjonalny.

Przede wszystkim siewniki do nawozu muszą być naprawdę precyzyjne i łatwe do regulacji. Siewnik dwutarczowy właśnie dokładnie taki jest. Jednakże obsługa takiego urządzenia wymaga większej wprawy i doświadczenia, ponieważ sposób działania zależy od stopnia granulacji nawozów.

Siewniki nawozowe jednotarczowe lepiej nadają się do zastosowania w małych ogrodach. Ich ładowność wynosi maksymalnie 300 kg, można kupić zawieszany rozsiewacz nawozów lub siewnik na kołach. Dwutalerzowy (dwutarczowy) siewniki to już bardziej zaawansowane maszyny rolnicze, idealne dla potrzeb profesjonalnych. Także mogą być na kołach, jednak najczęściej są to rozsiewacze ciągnione, które mocuje się do ciągnika.

Pomarańczowy siewnik do nawozu, a także rozsiewacz do nawozów i porady zakupowe
Siewka lub siewnik do nawozu, a także rozsiewacz do nawozów i jego rodzaje

Siewnik do nawozu – zakup

Siewka do nawozów – czym się kierować?

Wybierając siewnik do nawozów nie kieruj się ceną. To oczywiście także jest ważne, jednakże przede wszystkim liczą się różnego rodzaju czynniki. Pierwszym z nich jest forma siewnika – na kołach, zawieszany, ręczny, pneumatyczny? Dobierz go do swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę na inne czynniki, na przykład na szerokość zasięgu pracy i oczywiście objętość pojemnika.

Warto zwrócić uwagę także na to, czy jest możliwa regulacja szerokości roboczej i czy rozsiewacz pozwala na precyzyjne dozowanie nawozu. Siewnik powinien być łatwy i intuicyjny w zastosowaniu. Maszyna powinna posiadać zabezpieczenia antykorozyjne. Co ważne, jeśli inwestujesz w dobrej jakości, droższe maszyny rolnicze, zwróć uwagę na zastosowane technologie. Niektóre z nich mogą być stosowane automatycznie, dzięki lokalizacji GPS przemieszczają się po polu i regulują wydawanie nawozu. To sprawia, że dawkowanie jest bardziej precyzyjne, zwłaszcza jeśli siewnik jest wyposażony w wagę.

Siewniki nawozowe – cena

Cena siewników nawozowych potrafi być naprawdę wysoka. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości siewnik wybierzesz i jakiego rodzaju. Profesjonalne sprzęty potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jak na Bredal do nawozów mineralnych i wapna za mniej więcej 32000. Mniejsze dwutarczowe siewki, jak Strumyk Tytan o objętości 600 l kosztują około 3500 zł. Ceny rozsiewaczy takich samych maszyn zaczynają się od 2200 zł, podobnie kosztuje spory zawieszany rozsiewacz nawozów.

Jeśli jednak nie potrzebujesz takiego sprzętu, możesz wybrać rozsiewacz ręczny. Jednotalerzowe rozsiewacze sadownicze kosztują od 800 zł, najczęściej około tysiąca. Możesz także pokusić się o używany sprzęt. Bardzo często są sprzedawane przez rolników i wystawiane na portalach aukcyjnych. Cena to najczęściej kilkaset złotych za rozsiewacze małe i trochę ponad tysiąc za używany rozsiewacz do nawozów dwutalerzowy. Oczywiście koszt jest związany ze stanem produktu.

Siewnik do nawozów: jakiego producenta wybrać?

Kolejną ważną kwestią wyboru jest oczywiście producent. Maszyny rolnicze nie są produkowane przez wiele firm, więc masz o wiele bardziej zawężony wybór niż na przykład przy narzędziach ogrodniczych i tym podobnych. Do najpopularniejszych z nich należą firmy Akpil i Amazon. Obie są znane wśród profesjonalistów, jednak ich urządzenia nadają się także do wykorzystania przez amatorów ogrodnictwa.

Tytan to kolejny producent, który oferuje siewniki większych rozmiarów. Dwutarczowe maszyny o dużej pojemności w swojej ofercie ma także Dexwal, Rauch i Bredal. Są to urządzenia o dużej objętości pojemnika i szerokim polu pracy. Są jednak bardzo dobrej jakości i niestety potrafią dość dużo kosztować. Rozsiewacz nawozów jako większe maszyny rolnicze to także wybór wart rozważenia na dużych uprawach.

ikona podziel się Przekaż dalej