Kwiaty balkonowe do cienia – najważniejsze informacje

Zacieniony przez drzewa lub budynki albo północny balkon jest dość kłopotliwy do aranżacji. Wiele osób chce stworzyć na nim piękny, zielony zakątek, na którym można odpoczywać, ale nie jest to takie proste. Na szczęście jest bardzo wiele gatunków, które znoszą, a nawet lubią cień. Wybierając rośliny trzeba jednak zwrócić uwagę na upodobania konkretnej odmiany. Niektóre gatunku roślin nie lubią słońca, ale ich nieliczne odmiany, zwłaszcza te o wybarwionych liściach, źle reagują na niedobór światła. Część odmian w cieniu dobrze rośnie, ale na przykład słabo kwitnie.

Kwiaty balkonowe do cienia mają różne wymagania pod względem pielęgnacji. Z podobnych kwiatów można jednak robić piękne kompozycje. Dowiedz się, z czym łączyć wrzosy w doniczce lub co będzie rosło z karłowatymi balkonowymi iglakami. Na balkonie warto stosować naturalne środki ochrony roślin, jak na przykład soda oczyszczona na ziemiórki.

Jakie kwiaty balkonowe do cienia? Popularne kwiaty

Begonia to jedna z najpiękniejszych i najbardziej popularnych roślin na balkon. Jest kilka gatunków tej wspaniałej rodziny, ale tylko begonia bulwiasta nadaje się do sadzenia w cieniu. Brak mocnego oświetlenia jest dla niej po prostu najlepszy. Begonie bulwiaste mają naprawdę zachwycające kwiaty. Są dość duże i pełne, wyglądają trochę jak różyczki. Na uwagę zasługują także odmiany pendula, czyli zwisające lub fimbrata, o postrzępionych płatkach. Północny balkon dzięki begoniom zamienia się w pełne słońca miejsce – są niezwykle kolorowe i intensywnie wybarwione.

Obok begonii na zacienionym balkonie może rosnąc lobelia. Ma delikatne kwiatuszki w różowym, białym, a najczęściej niebieskim kolorze. Lobelia to subtelna roślina zwisająca. Pięknie prezentuje się sadzona w skrzynkach na balustradach lub w dużych wzniesionych doniczkach. Świetnie sprawdza się jako element kompozycji ze wniesionymi roślinami, jak na przykład begonie, albo jako kolorowy dodatek do oryginalnego zestawienia rozchodników i rojników.

Niecierpek, chociaż bardzo lubi ciepło, nie znosi dużej ilości słońca. Wręcz przeciwnie, dla niego najlepszym środowiskiem jest wysoka temperatura ale zaciszne i zacienione miejsce. Dlatego ten delikatny kwiatek bardzo dobrze sprawdza się na zacienionych balkonach. Jest to roślina, która wyróżnia się subtelnymi kwiatami. Są pojedyncze, złożone z zaokrąglonych płatków i uroczo wyglądają. Niecierpki kwitną na różne kolory – od bieli, poprzez delikatny róż, mocniejsze odcienie tego koloru, aż do łososiowego, czerwonego i karminowego.

Oryginalne kwiaty balkonowe na zacieniony balkon

Poprzednie propozycje roślin, które lubią ceń, są dość oczywiste. Warto poszukać także bardziej oryginalnych roślin. Kwiaty balkonowe i byliny do cienia to dość liczna grupa naprawdę ciekawych gatunków. Jednym z nich jest żeniszek meksykański. Ta roślina potrzebuje trochę więcej słońca niż wcześniej wymienione gatunki. Ma bardzo ciekawy pokrój. Wytwarza dużo owłosionych, szerokich liści o sercowatym kształcie. Od wiosny aż do października ponad liśćmi pojawiają się zachwycające kwiatostany – koszyczkowate, puszyste kwiaty o niebieskim, łososiowym, różowym lub białym kolorze. Żeniszek osiąga w zależności od odmiany od 10 do 60 cm. Jest to bardzo dekoracyjna roślina.

Tytoń oskrzydlony to nie jest typowa roślina na balkon. Jednak jego niższe odmiany świetnie się sprawdzają w uprawie pojemnikowej. Większe odmiany mają nawet do 1,5 m, ale te karłowate osiągają zaledwie 45 cm, dlatego świetnie się sprawdzają na balkonach i tarasach. Roślina od lipca do września wytwarza duże kwiaty, które zbierają się w luźne kwiatostany w kształcie wiechy. Ich dużą zaletą jest niezwykle silny i bardzo przyjemny zapach. Wieczorami kwiaty się otwierają i wtedy zaczynają mocno pachnieć, więc świetnie sprawdzą się na balkonie, na którym lubisz wypoczywać po męczącym dniu. Wszystkie odmiany tytoniu są bardzo kolorowe.

Różowe kwiaty w doniczce wiszące na balkonie, a także 10 kwiatów balkonowych do cienia
Balkon w cieniu krok po kroku i jego aranżacja, czyli 10 kwiatów balkonowych do cienia

Następna propozycja na zacieniony balkon to prawdziwa ślicznotka. Fuksja wyróżnia się przepięknymi kwiatami, które jak kaskada spływają z podniesionych doniczek i skrzynek. Roślina ma wspaniały pokrój, zachwycające kwiaty i nierzadko ciekawie wybarwione liście. Fuksje w wiszących doniczkach zachwycają zwłaszcza w okresie kwitnienia. Ich kwiaty mają ciekawy, dzwonkowaty kształt i są często dwubarwne. Zazwyczaj różowe, białe lub fioletowe, często bywają mieszanką tych barw. Fuksje są piękne i naprawdę warto zaprosić je na swój taras, ale trzeba wiedzieć, że są także kapryśne i bardzo wrażliwe na niedobory wody.

Przegląd roślin na północny balkon: krzewy

Na balkonie warto posadzić także różnego rodzaju krzewy. Jakie sprawdzają się najlepiej? Wśród krzewów iglastych cień najlepiej znoszą cisy. Zazwyczaj gatunki, które mają jaśniejsze igły, na przykład żółte lub jasnozielone, potrzebują więcej słońca niż te ciemniejsze. Cisy i choiny kanadyjskie są więc najlepszym wyborem. Oczywiście na balkon wykorzystuje się karłowate odmiany, które poradzą sobie w uprawie pojemnikowej. Cisy mają tę zaletę, że rosną bardzo powoli, więc nawet wysokie odmiany przez wiele lat mogą rosnąć na balkonie. Trzeba tylko z nimi uważać – ich czerwone, kuliste owoce są bardzo trujące dla ludzi i zwierząt domowych. Lepiej pozbyć się cisów z balkonu, jeśli w domu mieszka dziecko, kot czy pies.

Miłośnicy balkonowych kompozycji kwiatowych ucieszą się na wieść, że w cieniu bardzo dobrze sprawdza się hortensja. Najbardziej kojarzy nam się z dużymi krzewami rosnącymi w ogrodach i parkach, ale hortensje świetnie radzą sobie w pojemnikach. Małe rośliny wspaniale kwitną, tworząc kuliste (u hortensji ogrodowej) lub stożkowate (u hortensji bukietowej) kwiatostany złożone z drobniutkich kwiatuszków. Hortensje bukietowe to krzewy kwitnące na biało, ogrodowe są różowe lub niebieskie. Wszystkie pięknie wyglądają i mają dość duże zapotrzebowanie na wodę. Świetnie czują się w cieniu i bez problemu przetrwają zimę na balkonie.

Zielone rośliny ozdobne, które lubią cień

Niektóre rośliny ozdobne o zielonych, dekoracyjnych liściach także świetnie czują się w cieniu. Królową cienia nazywana jest hosta (funkia), która ma wspaniałe, duże liście odziomkowe. W zależności od odmiany mają różne kolor – od jasnozielonego, poprzez ciemniejsze odcienie aż do niebieskiego. Niektóre z nich są jeszcze nakrapiane lub paskowane albo mają nietypową, pofałdowaną powierzchnię. Funkie są generalnie bardzo duże, dlatego najczęściej sadzi się je w ogrodzie, ale zdarzają się karłowate odmiany, idealne do pojemników na zacieniony balkon.

Na cienistym balkonie nie może zabraknąć pnączy. Jednym z najlepiej przystosowanym do takich warunków jest bluszcz pospolity. To bardzo dekoracyjna roślina, szybko rosnąca i błyskawicznie pokrywająca kolejne puste miejsca na balustradach, barierkach czy kratkach dla pnączy. Bluszcz generalnie ma liście w ciemnozielonym kolorze, ale są także odmiany ciekawsze, jasnozielone lub nakrapiane. One jednak potrzebują trochę więcej słońca, by się ładnie wybarwiać. Bluszcz pospolity jest prosty w uprawie. Trzeba jednak pamiętać o jego regularnym nawadnianiu.

Bibliografia:

  1. Poradnik ogrodnika. Kwiaty balkonowe i tarasowe, praca zbiorowa, 2015 r.
  2. https://poradnikogrodniczy.pl/kwiaty-balkonowe-cieniolubne.php   dostęp 29.10.23 r.
ikona podziel się Przekaż dalej