Co zrobić, gdy hortensja nie kwitnie? Kwitnienie hortensji krok po kroku
Krzewy hortensji często pojawiają się w ogrodach. Dla wielu osób to ulubione rośliny, ponieważ ich kwiatostany są przepiękne. Warto jednak wiedzieć, że hortensja to dość kapryśna roślina. Niewielki błąd uprawny może spowodować, że roślina nie zakwitnie. Podpowiadamy, co może być przyczyną i jak uniknąć problemów w uprawie hortensji.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hortensjach.
Kwitnienie hortensji w ogrodzie
Kwitnienie hortensji powinno zacząć się w lipcu i trwać do września – października. Czasami kwiaty utrzymują się tak długo, że są aż do pierwszych przymrozków. W tym czasie roślina wytwarza ogromne kwiatostany, które składają się z bardzo licznych, drobnych kwiatuszków układających się w duże baldachy o kulistym lub bukietowatym kształcie.
Jeśli hortensja nie kwitnie, najpierw trzeba znaleźć przyczynę. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku różnych gatunków mogą być one różne. Hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla), najbardziej rozpowszechniona, to roślina, która kwitnie na pędach zeszłorocznych. Najczęściej już pod koniec lata zaczyna wytwarzać pąki kwiatowe, które rozwiną się w kolejnym roku. Bukietowa hortensja biała (łac. Hydrangea paniculata) natomiast kwitnie za pędach tegorocznych, więc kwiaty rozwijają się dopiero wiosną. To rozróżnienie ma duże znaczenie dla pielęgnacji hortensji i jest podpowiedzią, dlaczego hortensja nie kwitnie.
Dlaczego hortensja nie kwitnie – przemarzanie
Hortensja ogrodowa bardzo często nie kwitnie z powodu przemarznięcia. Jesienią na tegorocznych pędach pojawiają się pąki kwiatowe, które muszą przetrzymać zimę. Są jednak dość wrażliwe i jeśli przymrozki nastaną szybko (na przykład pod koniec września czy na początek października), mogą przemarznąć i po prostu nie rozwinąć się wiosną.
Jeśli przemarzną tylko pąki kwiatowe, hortensja pokryje się liści i będzie ładnie, zdrowo wyglądać, ale może okazać się, że nie zakwitła w ogóle. W zasadzie wtedy nie można za wiele z nią zrobić – należy ją nawozić i poczekać do kolejnego roku, prawdopodobnie teraz kwiaty się pojawią. Jeśli jednak zmarznie cała roślina, krzew w ogóle się nie rozwinie na wiosnę. Prawdopodobnie trzeba będzie go wyrzucić. Aby tego uniknąć warto okryć krzewy hortensji. Korzenie przysypuje się liśćmi lub korą, na roślinę można założyć także kaptur z agrotkaniny lub agrowłókniny. Hortensje ogrodowe to dość wymagające krzewy ozdobne w ogrodzie.
Hortensja nie kwitnie przez błędy w pielęgnacji
Kolejnym powodem, przez który hortensja nie kwitnie są dwa błędy w pielęgnacji – niedostateczne nawożenie i zbyt mało wody. W obu przypadkach roślina może wytworzyć pąki, a nawet rozwinąć część kwiatów, ale będą one anemiczne i małe, usychają i żółkną jeszcze latem. Susza jest bardzo szkodliwa dla hortensji, zarówno ogrodowej, jak i bukietowej. Jeśli nie będziesz ich regularnie, codziennie podlewać, rośliny raczej nie przetrwają do kolejnego sezonu.
Nawożenie także jest bardzo ważne. Hortensje potrzebują bardzo dużo składników odżywczych (bukietowa może w trochę mniejszym stopniu). Ponieważ mają bardzo duże liście i wytwarzają mnóstwo ogromnych kwiatów, muszą mieć wiele pokarmu. Nawożenie powinno się przeprowadzać 3-4 razy w roku, jeśli używasz nawozu granulowanego lub przy co drugim podlewaniu, jeśli stosujesz preparat nawozowy do rozpuszczania w wodzie. Warto sięgnąć po środki dedykowane do hortensji – one najlepiej się sprawdzą.
Dlaczego hortensja nie kwitnie – przycinanie
Przycinanie jest konieczne, by hortensja się rozwijała i wytwarzała piękne kwiatostany. Ale jednocześnie bardzo często jest bezpośrednią przyczyną braku kwiatów. Powód jest banalny – hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych. Jeśli mocno je wytniesz w czasie wiosennego przycinania, kwiaty się nie pojawią i trzeba będzie czekać do kolejnego sezonu.
Prawidłowe przycinanie hortensji to skracanie pędów do za czwartym pąkiem jesienią. Pozostałe pąki wypuszczą nowe gałązki. Możesz także zrobić cięcie kształtujące i nadać hortensji pokrój, jaki chcesz, jednak warto wiedzieć, że kwitnienie może być wtedy osłabione. Jeśli krzew jest bardzo rozrośnięty także warto go przyciąć. Wtedy także na jeden rok prawdopodobnie pożegnasz się z wielkimi, pełnymi uroku kwiatami. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat cięcia hortensji bukietowej.
Choroby i szkodniki hortensji
Bardzo częstym powodem zahamowania kwitnienia jest choroba krzewu. Hortensja, kiedy jest w kiepskiej kondycji, nie jest w stanie wytworzyć kwiatów, więc po prostu tego nie robi. Czasami nawet zawiązane pąki zaczynają opadać, jeśli roślina choruje. Najczęstszą przyczyną są grzyby: mączniak prawdziwy, plamistość liści lub szara pleśń. Porażona przez patogeny grzybowe roślina nie rozwija się, zahamowany zostaje jej wzrost i kwitnienie. Trzeba zareagować od razu, opryskując roślinę fungicydami.
Często przyczyną osłabienia kwitnienia są szkodniki hortensji, zwłaszcza mszyce. Ich żerowanie na liściach od razu jest widoczne, jeśli pojawiają się kwiaty, to są małe i często zniekształcone. Maleńkie mszyce mogą zrobić wiele szkody. Hortensję warto odpowiednio wcześniej pryskać prewencyjnie.