Czym podlewać ogórki? Wyjaśniamy, co wykorzystać poza wodą
Podlewanie warzyw w ogródku przez całe lato to obowiązek ogrodnika. Najczęściej wykorzystuje się do tego po prostu wodę z wodociągów. Jest jednak kilka sposobów na to, by podlewanie dodatkowo wzmacniało rośliny. Czym podlewać ogórki? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat podlewania.
Jak często podlewać ogórki?
Uprawa ogórków w ogrodzie, czy w gruncie, czy w szklarni, nie jest trudna. Największym problemem jest fakt, że potrzebują one dużo wody. Nic dziwnego – w końcu ogórek z około 96% składa się z wody! Ma rozległy i płytki system korzeniowy, więc pobiera składniki odżywcze i nawodnienie tylko z wierzchniej warstwy gleby. A ta szybko przesycha, więc roślina szybko zaczyna zamierać. Nawet krótkotrwały brak wody sprawia, że roślina zahamowuje owocowanie, zrzuca kwiaty, przez co nie tworzy nowych ogórków. Bez podlewania plony są małe, a owoce zniekształcone, gorzkie i mało smakowite.
Aby tego uniknąć, należy podlewać ogórki dość często. Co ile czasu? To zleży od wielu czynników: fazy rozwoju rośliny, temperatury powietrza i ilości opadów. Ze względu na płytko ułożone korzenie, ogórki podlewa się często, ale mniejszymi dawkami wody. W upalne dni podlewa się je nawet codziennie, ale generalnie latem zaleca się podlewanie 4-5 razy w tygodniu. Rośliny gruntowe mają większą tendencję do przesychania niż te uprawiane w szklarni.
Czym podlewać ogórki – alternatywa dla wody
Podlewanie ogórków wodą, ewentualnie wodą deszczową, jest najbardziej popularne. Jest jednak kilka sposobów na to, by podczas podlewania dostarczyć roślinie cennych składników odżywczych, które wpłyną na plon, a jednocześnie sprawią, że ogórki będą bardziej bujne. Oto najbardziej skuteczne domowe mikstury, którymi można podlewać ogórki. Dowiedz się także, czym podlewać pomidory!
- Gnojówka z pokrzywy – to preparat, który można samodzielnie robić w domu. Zawiera związki azotu, jest bogata w minerały i pierwiastki wpływające na rozwój rośliny, jak żelazo, wapń, potas, magnez, fosfor i cynk. Zamiast nawożenia, można stosować właśnie gnojówkę, która pozytywnie wpływa na kondycję roślin i chroni przed szkodnikami. Gnojówkę z pokrzyw robi się w zamykanym wiadrze albo beczce w dalszym kącie ogrodu (ze względu na zapach). Pokrzywy muszą przefermentować w wodzie. Całość trwa od 2 do 4 tygodni. Miksturę trzeba od czasu do czasu mieszać.
- Woda z cukrem – wzmacniające działanie glukozy jest przetestowane nie tylko na ludziach, ale także na roślinach. Wystarczy przygotować 1 litr wody i dosypać 30 g cukru. Ostudzony nawóz poprawia kwitnienie i gwarantuje znacznie wyższe owocowanie rośliny. Niestety nawóz cukrowy może zwiększyć populację mrówek w ogrodzie.
- Woda z drożdżami – znasz powiedzenie „rosnąć jak na drożdżach”? Może odnosić się nie tylko do ciasta drożdżowego czy dzieci, lecz także do roślin ogrodowych. Drożdże są źródłem białka i pierwiastków, które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju ogórków. Nawóz drożdżowy zwiększa ilość korzeni, a do tego poprawia strukturę gleby i wyposaża ją w korzystne dla rozwoju roślin mikroorganizmy. Warto jednak wiedzieć, co ile czasu stosować drożdże. Nie zaleca się przekraczania 3 razy w sezonie. Najlepsza proporcja to 10 g drożdży na 10 litrów wody. Mieszanka powinna postać w ciepłym miejscu przez kilka godzin, by drożdże się rozmnożyły.
Sprawdź także ten artykuł z poradami: Uprawa ogórków krok po kroku - sadzenie, pielęgnacja, podlewanie, nawożenie.
Jak podlewać ogórki krok po kroku
Wiesz już, jak często podlewać ogórki, ale czy wiesz, że możesz im zaszkodzić, robiąc to w niewłaściwy sposób? Najważniejsza zasada, także w przypadku innych roślin, jak pomidory brzmi: podlewanie robi się albo bardzo wcześnie rano, albo późnym popołudniem, wczesnym wieczorem. Jest to ważne, ponieważ intensywne słońce może poparzyć roślinę, jeśli polejesz wodę po liściach.
Ogórki podlewa się dość ciepłą wodą, najlepiej około 20 stopni Celsjusza. Nie może być zimą, ponieważ rośliny, jak ludzie i zwierzęta, mogą chorować pod wpływem szoku termicznego. Woda do podlewania, tak jak wszystkie mikstury domowej roboty, powinna być odstana chociaż przez pół godziny. Nie zaleca się podlewania ogórków wężem ogrodowym. Wtedy jest ryzyko, że się poleje po liściach, ciśnienie może także uszkodzić wszystkie części rośliny. Namoczone liście są bardziej podatne na choroby grzybowe, na które niestety często chorują ogórki. Te zasady dotyczą zarówno roślin szklarniowych, jak i uprawianych w gruncie. Sprawdź także, jak zakwasić glebę, żeby zapewnić ogórkom odpowiednie warunki do uprawy!