Jak często podlewać pomidory

Pomidory są wymagające i potrzebują dużo wody. W czasie przejściowych braków wody rośliny nie usychają od razu, ale często zrzucają zawiązane owoce, więc podlewanie jest bardzo ważne. Częstotliwość nawadniania oraz ilość wody jest zależna od etapu wzrostu. Początkowo sadzonki potrzebują wilgoci, ponieważ młode roślinki bardzo cierpią z powodu niedoboru wody. Wiosną trzeba podlewać je co kilka dni.

Kolejny moment, kiedy zapotrzebowanie na wodę wzrasta, to okres kwitnienia i zawiązywania owoców. W tym czasie krzaki podlewa się mniej więcej 3 razy w tygodniu. W okresie dojrzewania pomidorów, w pełni lata najczęściej jest bardzo gorąco. W czasie upałów i susz trzeba jeszcze częściej podlewać roślinę, ponieważ w czasie wysokich temperatur woda mocno paruje z liści i podłoża.

Znaczenie ma także to, kiedy podlewasz pomidory. Należy unikać mocnego słońca, które może powodować oparzenia na liściach. Krzewy podlewa się wieczorem lub wczesnym rankiem. Jeśli jest jeszcze ciepło, uważaj, by woda nie była zbyt zimna, aby krzewy pomidorów nie doznały szoku termicznego.

Czym podlewać pomidory – najlepsze domowe sposoby

Zamiast wody do podlewania pomidorów można zastosować kilka innych domowych nawozów. Ich celem jest zwłaszcza nawodnienie roślin, ale zawarte w nich składniki odżywcze działają podobnie jak nawożenie. Oczywiście trzeba także dodatkowo nawozić krzewy pomidorów nawozami mineralnymi lub przed sadzeniem nawozem naturalnym. Jednak dodawanie różnych składników do wody do podlewania wspiera rośliny i poprawia ich rozwój. Wszystkich tych produktów możesz używać, jeśli zastanawiasz się, czym podlewać ogórki albo cukinię.

Czym najlepiej podlewać pomidory, zarówno w gruncie, jak i w szklarni:

1. Gnojówka z pokrzyw

Gnojówka z pokrzyw może być uważana jako podlewanie lub jako oprysk na pomidory przeciwko szkodnikom. Robi się ją przez około 3 tygodnie, poprzez moczenie ziela pokrzywy w wodzie. Powstałą w ten sposób sfermentowaną gnojówkę rozcieńcza się w wodzie i podlewa nim pomidory. Gnojówka może zastąpić nawożenie mineralne. Stosuje się ją co dwa tygodnie w czasie standardowego podlewania.

2. Drożdże piekarskie

W ogrodnictwie, także do podlewania sadzonki pomidora, używa się drożdży piekarskich. Robi się z nic preparat w wodzie do podlewania, który powstaje z zalania kostki świeżych drożdży 10 litrami ciepłej wody. Rośliny podlewane drożdżami lepiej rosną i mocniej owocują. Robi się także oprysk z drożdży na pomidory. Krzaczki opryskuje się preparatem ze 100 g świeżych drożdży wymieszanych z 10 l wody i szklanką mleka. Preparat ma działanie przeciwchorobowe, niweluje ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

3. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona także może się świetnie sprawdzić do podlewania pomidorów. Stosuje się ją także do innych warzyw, jednak najbardziej znany jest oprysk z sody na pomidory. Podlewanie sodą robi się raz na dwa, trzy tygodnie. Częściej jednak miksturę stosuje się do oprysków. Oprysk z sody na pomidory robi się z pół łyżeczki sody na 1 l wody i 5 g szarego mydła. Stosuje się kilkukrotnie co 3-4 dni, jeśli rośliny są opanowane przez mszyce lub przędziorki. To ekologiczna alternatywa dla chemicznych środków. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Uprawa pomidorów w szklarni krok po kroku.

Czym podlewać pomidory – najpoważniejsze błędy

To, ja często podlewa się pomidory, jest bardzo istotne, jednak znaczenie ma także to, by były podlewane w odpowiedni sposób. Sadzonki i dorosłe rośliny bardzo źle znoszą zalewanie korzeni. Woda stojąca w korzeniach może powodować gnicie, więc w szklarni czy w uprawie doniczkowej trzeba uważać, by ich nie uszkodzić.

Kolejnym błędem jest dostarczanie dużej ilości wody pomidorom rzadko. Rośliny źle znoszą duże wahania wilgotności w glebie. Im więcej wody na raz, tym w gorszej kondycji są rośliny, a to przekłada się na pogorszenie smaku pomidorów. W czasach, kiedy podłoże zbyt mocno przesycha, zostaje zaburzona gospodarka wapniem. Przez to może pojawiać się sucha zgnilizna wierzchołkowa owoców pomidora. Dlatego najważniejsze jest to, by rośliny podlewać często, ale mniej intensywnie. Warto ustalić kilka dni, kiedy będziesz nawadniać krzewy pomidorów.

ikona podziel się Przekaż dalej