Juce żółkną liście z powodu chorób grzybowych

Juka domowa to odporna roślina, chociaż jest parę przypadków, w których może marnieć. Pierwszym objawem najczęściej jest żółknięcie liści. To nie wygląda ładnie, a czasami może nawet prowadzić do zamierania rośliny. Najczęściej występującą chorobą juki jest zgnilizna pnia. Nie objawia się jednak na liściach, więc jeśli twoim problemem są żółknące liście, przyczyna leży gdzie indziej.

Juki w domu chorują czasami na antraknozę. Jest to przypadłość grzybowa dotykająca rośliny ozdobne i użytkowe, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Juka może zarazić się od innych roślin. Antraknoza pojawia się w postaci długich, ciemnych i brzydko wyglądających plam na liściach. Te szybko żółkną i zasychają. Inaczej wyglądają objawy plamistości liści. Początkowo pojawiają się tylko małe plamki, które mają do 6 mm średnicy. Okolica plam stopniowo żółknie i staje się cieniutka. Ta choroba grzybowa może doprowadzić do obumarcia całej rośliny, nie tylko porażonych części. Na dodatek choroby grzybowe rozprzestrzeniają się bardzo szybko i mogą zarażać kolejne rośliny. Jeśli juce żółkną liście lub gubi je bardzo intensywnie, koniecznie trzeba ją odizolować od innych roślin.

Jak uratować jukę doniczkową?

Zastanawiasz się, jak uratować jukę doniczkową? Nie jest to łatwe, aczkolwiek można spróbować. Przede wszystkim warto od razu po zauważeniu śladów choroby, sięgnąć po fungicyd. To środki przeciwgrzybowe do ochrony roślin. Warto znaleźć taki gotowy do użytku w butelce z rozpylaczem. Należy sprawdzić, czy jest przeznaczony do stosowania na rośliny domowe i doniczkowe. Środki ochrony roślin rozpylamy w rękawiczkach, najlepiej także w masce chroniącej drogi oddechowe, z daleka od dzieci i zwierząt domowych.

Dobrym sposobem na uratowanie rośliny jest jej rozmnożenie. Należy jednak mieć pewność, że pobrane tkanki nie są niczym zarażone. Rozmnażanie juki przeprowadza się latem, pobierając nieporażone pędy czy fragmenty pnia. Należy je ukorzenić w wodzie, a następnie wsadzić do ziemi z torfem, dość wilgotnej. Juka domowa rozmnaża się stosunkowo łatwo. A może zainteresuje cię to, czym zakwasić wodę do podlewania borówki?

Dlaczego juce żółkną liście – błędy pielęgnacyjne

Błędy pielęgnacyjne są najczęstszym powodem, dlaczego juce żółkną liście i je gubi. Choroby zdarzają się bardzo rzadko, to naprawdę odporna roślina. Jednak bez regularnego podlewania nie będzie się dobrze rozwijać. Najczęstszym problemem jest zbyt obfite nawadnianie, które powoduje gnicie korzeni. Jeśli są już w kiepskim stanie, nie mogą doprowadzać do rośliny wody, co powoduje, że liście żółkną i marnieją, juka stopniowo usycha. W tym wypadku trudno uratować roślinę. Warto wiedzieć, jak wygląda rozmnażanie juki, ponieważ zdrowe części rośliny można odciąć i spróbować ukorzenić w wodzie lub mokrym piasku.

Zbyt mała ilość wody także odbija się negatywnie na zdrowiu juki. Liście czasami żółkną, jeśli podlewasz roślinę zbyt rzadko lub zbyt mało obficie. Widać to na końcówkach liści – stają się kruche i zaschnięte. To pierwszy objaw, że juka ma zbyt sucho. Jeśli tak się dzieje, mimo tego, że zwiększyłeś częstotliwość podlewania, koniecznie wprowadź dodatkowe zraszanie lub zadbaj o większą wilgotność powietrza. Juki często zasychają zimą, kiedy centralne ogrzewanie powoduje, że powietrze jest bardzie przesuszone. Sprawdź także ten artykuł: Jaka ziemia do juki będzie najlepsza? Doradzamy, jakie podłoże wybrać.

Prawidłowa pielęgnacja juki

Prawidłowa pielęgnacja juki to gwarancja, że roślina będzie zdrowa i piękna. Należy zapewnić jej odpowiednie naświetlenie, stanowisko i temperaturę. Jak dbać o jukę, by uchronić ją przed żółknięciem?

  1. Oświetlenie: Juka doniczkowa preferuje jasne, ale rozproszone światło. Możesz umieścić jukę w miejscu o dużym natężeniu światła, ale unikaj bezpośredniego słońca, zwłaszcza latem, ponieważ może to prowadzić do oparzeń liści.
  2. Temperatura: Juka jest rośliną ciepłolubną. Najlepiej rośnie w temperaturze między 21°C a 29°C. Upewnij się, że nie jest wystawiona na chłodne przeciągi ani niskie temperatury poniżej 10°C.
  3. Podlewanie: Podlewaj jukę umiarkowanie. Pozwól ziemi w doniczce przeschnąć między podlewaniami. W okresie zimowym zmniejsz ilość wody, ponieważ juka przechodzi w okres spoczynku.
  4. Podłoże: Wybierz dobrze drenującą mieszankę ziemi, na przykład gotowe podłoże do sukulentów lub kaktusów. Pamiętaj także o zastosowaniu odpowiedniego drenażu na dnie doniczki.
  5. Nawożenie: Nawożenie w okresie wzrostu co miesiąc jest wystarczające. Używa się do tego uniwersalnego preparatu do roślin zielonych lub specjalnych nawozów do dracen, juk i palm.
  6. Przesadzanie: Przesadzaj jukę co 2-3 lata lub gdy roślina wyrośnie z doniczki. Wybierz doniczkę o jeden rozmiar (2 cm w obwodzie) większą, to wystarczy by korzenie miały dość duże miejsca na rozwój.
ikona podziel się Przekaż dalej