Dlaczego kwiaty trzeba przesadzać tylko na wiosnę albo tylko jesienią? Czemu nie można w środku lata?
Utarło się przekonanie, że domowe rośliny doniczkowe przesadzamy wiosną, zaś rośliny ogrodowe jesienią. Z czego wynika ta zasada? Co zrobić, jeśli w tym właśnie okresie nie możemy dokonać tego pracochłonnego zabiegu? Jak powinniśmy traktować rośliny świeżo zakupione zimą lub latem? Czy należy je przesadzić do nowej ziemi? Co robić, jeśli roślina źle wygląda, choruje lub po upadku stłukła się doniczka? Odpowiadamy na te pytania i doradzamy, jak przesadzać rośliny.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przesadzaniu roślin.
Przesadzanie kwiatów domowych
Kiedy przesadzamy kwiaty doniczkowe
Przyjmuje się, że najlepszym momentem na przesadzanie kwiatów doniczkowych jest marzec. W tym miesiącu dni są już dłuższe i rośliny domowe uznają to za sygnał do wznowienia aktywności na wiosnę. Rośliny odpoczęły po zimie i są w okresie wzmożonej witalności, ale nie zaczęły jeszcze wypuszczać nowych liści i mają energię, aby szybko zregenerować się w nowej doniczce. Ponadto na wiosnę rośliny potrzebują wartości odżywczych, które mogą zaczerpnąć z nowego podłoża. Przesadzenie ich w okresie wiosennym umożliwi im piękny wzrost w okresie wegetacji.
Ważne jest, aby przesadzenie roślin wykonać od marca do połowy czerwca. Moment początku wiosny, jest też dobrym okresem dla właścicieli ogrodów, gdyż wtedy nie mamy jeszcze wiele pracy w ogrodzie. Po zimie sprawdzamy rośliny domowe i wybieramy te, które wymagają przesadzenia. Ważne jest, aby nie przesadzać roślin w czasie kwitnienia. Należy poczekać, aż przekwitną. Ta sama zasada dotyczy roślin owocujących.
Rośliny doniczkowe przesadzamy przez cały rok, lecz poza okresem wiosnennym należy to robić tylko w sytuacjach koniecznych. Musimy przesadzić roślinę, kiedy zbije się doniczka, wysypie ziemia, lub całość zostanie mocno uszkodzona przez domowego zwierzaka. Sygnałem do przesadzenia jest również zalanie rośliny. Przesuszenie, kiedy zapomnieliśmy podlać domowego kwiatka, nie jest tak groźnie. Należy wówczas roślinę obficie podlać lub wstawić na krótko do naczynia z wodą, aby ziemię nasączyć. Znacznie groźniejsze jest nadmierne podlewanie rośliny, które zwykle powoduje gnicie korzeni. Jeśli przez nieuwagę roślina była nadmiernie podlewana, lub zrobił to nadgorliwy domownik, należy roślinę wyjąć z doniczki i usunąć namoczoną ziemię. Sprawdzamy stan korzeni i odcinamy nadgniłe i obumarłe fragmenty. Następnie sadzimy roślinę w świeżej ziemi.
Można przesadzać rośliny także latem, czyli od czerwca do września. Nie jest to jednak okres optymalny. W okresie tym wiele roślin kwitnie lub owocuje oraz wydaje nowe liście. Uszkodzenie korzeni w takim okresie może spowodować zachorowanie lub obumarcie rośliny, gdyż właśnie wtedy potrzebuje ona szczególnie dużo składników odżywczych z podłoża.
Kiedy przesadzamy rośliny ogrodowe
W przypadku roślin ogrodowych zasada terminu przesadzania jest nieco inna, niż dla domowych roślin doniczkowych. Rośliny ogrodowe przesadzamy wiosną lub jesienią w zależności od gatunku. Obowiązuje zasada, że rośliny kwitnące jesienią przesadza się na wiosnę, zaś rośliny kwitnące wiosną przesadzamy na jesieni.
Większość roślin ogrodowych przesadzamy wczesną jesienią. Wybieramy okres, kiedy skończyły się już letnie upały, a nie zaczęły przymrozki. Przesadzenie jesienią pozwala roślinom przygotować się na okres wzmożonej wegetacji na wiosnę. Ponadto częste opady jesienią nawadniają ziemię, dzięki czemu rośliny mogą się łatwiej ukorzenić w nowym miejscu.
Dlaczego nie należy przesadzać kwiatów doniczkowych późną jesienią i zimą
Przesadzenie rośliny do nowego podłoża stanowi dla niej obciążenie. Zabieg ten, jakkolwiek konieczny, uszkadza korzenie, a szczególnie korzenie włosowate, które pobierają wartości odżywcze z podłoża. Korzenie zostają naruszone, uszkodzone, zamienia się ich pozycja, dlatego też wymagają czasu, aby się mogły zregenerować. Dlatego też nie przesadzamy roślin, które są osłabione, gdyż nie będą miały sił na regenerację. Nie przesadzamy również roślin w okresie kwitnienia lub wzmożonego wzrostu, gdyż wtedy potrzebują one szczególnie dużo wartości odżywczych pobieranych przez korzenie włosowate z podłoża. Nie przesadzamy roślin osłabionych przez szkodniki lub choroby. Musimy odczekać, aż się zregenerują.
Zima stanowi dla roślin doniczkowych okres spoczynku, kiedy to ograniczamy podlewanie i nawożenie. Rośliny są wtedy osłabione. Ich zmniejszone siły witalne mogą być niewystarczające do pełnej regeneracji po przesadzeniu. Nawet jeśli roślina przetrwa ten zabieg, będzie słabiej rosła, a co za tym idzie, nie będzie się pięknie prezentowała w mieszkaniu.
Rośliny nie lubią zmian. Zima jest okresem, kiedy zmienia się ilość światła, wilgotność powietrza i temperatura. Dla roślin jest to sporym obciążeniem, szczególnie że sztuczne ogrzewanie w tym okresie sprawia, że powietrze jest suche i ciepłe. Przesadzanie roślin w tym okresie powoduje, że są dodatkowo obciążone, co trudno jest im przetrwać. Jeśli kupujemy roślinę zimą, należy dać jej kilka dni do kilku tygodni kwarantanny, aby zaaklimatyzowała się w nowym miejscu. Dopiero gdy roślina nabierze sił, należy ją przesadzić do nowej doniczki. Sprawdź także ten artykuł na temat przesadzania kwiatów krok po kroku.
Jak przesadzamy domowe kwiaty doniczkowe
Dlaczego należy przesadzać rośliny domowe
Skąd wynika potrzeba przesadzania roślin na wiosnę:
- wyjałowiona ziemia,
- korzenie przerastają doniczkę i jest im za ciasno,
- biały osad lub grzyby na powierzchni ziemi,
- roślina rozrasta się nierównomiernie, co może powodować przewracanie się doniczki.
Uważa się, że wiosną należy przesadzić wszystkie rośliny domowe, gdyż ziemia po roku staje się wyjałowiona, zbita i ma mało wartości odżywczych. Jednak przede wszystkim należy przesadzić rośliny młode, które silnie się rozrastają. U starszych roślin, szczególnie tych w dużych donicach, wystarczy wymienić część ziemi na nową. Sprawdzamy, czy korzenie nie wychodzą przez otwór w dnie doniczki, co jest wyraźnym sygnałem, że korzenie się nie mieszczą.
Jeśli korzenie wypełniły całą doniczkę, wybieramy nową, o około 2 cm większej średnicy. W niektórych przypadkach można przyciąć system korzeniowy i przesadzić kwiat do tej samej doniczki. Nie należy przesadzać rośliny do dużo większej doniczki, gdyż będzie ona rozwijała korzenie, a nie koronę.
Jak przystąpić do przesadzania roślin
Aby przesadzić roślinę, musimy delikatnie wyjąć ją z doniczki. Jeśli roślina mocno tkwi w doniczce, staramy się opukać ścianki doniczki. Należy wymienić jak największą ilość ziemi. Dlatego też po wyjęciu obsypujemy starą ziemię. Przy okazji oglądamy korzenie i usuwamy przegniłe lub obumarłe. Dobrze jest także rozplątać i rozluźnić korzenie, gdyż będzie to stymulowało roślinę do wytworzenia nowych.
Wybieramy ziemię w zależności od gatunku kwiatów. Należy pamiętać, aby kupować ziemię w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. Do kwiatów domowych nie nadaje się ziemia wykopana z ogrodu lub tym bardziej z trawnika. Ziemia taka może być zanieczyszczona patogenami.
W nowej doniczce umieszczamy drenaż w postaci keramzytu lub żwiru. Warto na drenażu położyć kawałek agrowłókniny. Następnie umieszczamy roślinę w nowej doniczce i obsypujemy ją nową ziemią.