Jak często podlewać kaktusy doniczkowe? Ważne wskazówki
Podlewanie kaktusów różni się od podlewania innych roślin doniczkowych. Są to sukulenty, co oznacza, że mają zdolność przechowywania wody w swoich tkankach. Przyjmuje się, że kaktusy są najlepsze dla zapominalskich i początkujących ogrodników, ale prawda jest taka, że mogą wymagać więcej opieki, niż ci się wydaje. Jak często podlewać kaktusy i jak zrobić to prawidłowo? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat podlewania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kaktusy w domu krok po kroku
Kaktusy faktycznie są mało wymagającymi roślinami. Pochodzą z tropików, nierzadko rosną w bardzo trudnych warunkach, przy ogromnym słońcu i przejściowym braku wody. Docenia się je ze względu na egzotyczny wygląd – mają osobliwą urodę i przyjmują najróżniejsze formy. W domu uprawia się zarówno te niskie, jak i bardzo duże, kłujące, kwitnące, zielone lub różnobarwne. Kaktusy występują w różnych odmianach i gatunkach, różnią się między sobą kolorem, wzrostem, kształtem i formą. Mają jednak kilka cech wspólnych.
Pierwsza jest taka, że potrzebują słońca i ciepła, więc najczęściej uprawia się je w domu na parapecie. Po drugie – naprawdę potrzebują bardzo niewiele wody. Aby ich uprawa się udała trzeba je tylko podlewać raz na jakiś czas, uważając by nie dostarczyć zbyt wiele wody. Gnicie korzeni to naprawdę częsty problem w uprawie kaktusów.
Jak często podlewać kaktusy latem i zimą
Podlewanie kaktusów robi się bardzo rzadko w porównaniu do innych roślin doniczkowych. Co ile czasu należy dostarczyć im wodę? W okresie wiosny i latem kaktusy i sukulenty podlewa się mniej więcej co 14 dni. Jeśli jednak zdarzy ci się zapomnieć o roślinach, śmiało możesz podlewać je jeszcze rzadziej. Przed podlaniem koniecznie sprawdź, czy poniżej wierzchniej warstwy podłoże jest suche. Jeśli tak, roślinę możesz śmiało podlać.
Zimą i jesienią kaktusy wchodzą w okres spoczynku. Wiele z nich w tym okresie zaczyna kwitnąć lub szykuje się do zakwitnięcia na wiosnę. Co ile podlewa się wtedy kaktusy? Zaleca się ograniczenie nawadniania do minimum. Wodę dostarcza się nawet co kilka tygodni, raz na 1-1,5 miesiąca.
Podlewanie kaktusów metodą namaczania
Niektóre rośliny, na przykład storczyki czy balkonowe fuksje, uwielbiają być podlewane metodą namaczania. Polega to na wstawieniu rośliny do miski z wodą, by pobrała tyle, ile potrzebuje, a podłoże nie było przelane. Kaktusy można podlewać w ten sposób, pod warunkiem, że usuniesz doniczki po upływie kilku minut. Po tym czasie trzeba ustawić doniczkę tak, by nadmiar wody mógł wypłynąć, więc nie wstawia się jej od razu do osłonki. To bardzo ważne, by uniknąć przelania.
Metoda namaczania jest dość skuteczna, ale nie sprawdzi się, jeśli chcesz podać kaktusom nawóz. Wiele osób podlewa rośliny klasycznie, konewką, odstaną przez noc wodą. To sposób też na to, jak podlewać paprotkę albo kalanchoe. W czasie podlewania trzeba uważać, by nie zmoczyć listków i ciała rośliny. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Jaka ziemia do kaktusów będzie odpowiednia? Wyjaśniamy krok po kroku.
Groźne zalanie kaktusów
Kaktusy to rośliny magazynujące wodę w swoim ciele. Potrafią ją wykorzystać do przetrwania, więc nie będą miały nic przeciwko, jeśli wyjedziesz na miesiąc czy nawet dwa i nie będziesz ich podlewać. Z drugiej strony jednak nadmiar wody jest dla nich bardzo niebezpieczne i trzeba niezwykle uważać, by ich nie przelać. Im więcej wilgoci, tym większe ryzyko, że korzenie zaczną gnić. Nie będą mogły odżywiać rośliny, a to doprowadzi do jej zasychania. Niestety nadmiar wody może spowodować rozwój chorób grzybowych czy szkodników. Dlatego za wszelką cenę trzeba unikać zalania korzeni kaktusa.
Aby było to łatwiejsze, warto po każdym podlewaniu wylać nadmiar wody z podstawki albo osłonki. Co ważne, należy wybrać także odpowiednio przepuszczalną glebę. Mieszankę można zrobić samodzielnie lub kupić gotowe podłoże do kaktusów. Zawiera perlit oraz często piasek, które ułatwiają glebie przesychanie. Na dno doniczki należy wysypać chociażby niewielką warstwę drenażu, by nadmiar wilgoci mógł zostać odprowadzony na zewnątrz.