Jak często podlewać monsterę? Wyjaśniamy krok po kroku
Monstera to ostatnio ulubieniec wszystkich miłośników roślin doniczkowych. Ta wspaniała roślina o nietypowych dziurawych liściach zagościła we wszystkich salonach, biurach i gabinetach. Warto wiedzieć, jak ją podlewać. Chociaż ma opinię łatwej w uprawie, może być dość kapryśna. Dowiedz się, ja często podlewać monsterę i jak wygląda pielęgnacja tej rośliny!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat podlewania.
Monstera – kwiat o ciekawych liściach
Monstera dziurawa zachwyca swoim pokrojem. Pochodzi z Meksyku i z lasów tropikalnych. W naszych warunkach klimatycznych to kwiat doniczkowy, który w zależności od odmiany może osiągnąć naprawdę spore rozmiary. Monstera dziurawa i jej kuzynki mają spektakularne liście. Są ogromne, mają lekko sercowaty kształt, a ich największą ozdobą są właśnie dziury – przerwy w blaszce liściowej w podłużnym kształcie.
Monstery pięknie się prezentują w każdym mieszkaniu i nie ma się nad czym zastanawiać. Jeśli tylko możesz zapewnić jej odpowiednie warunki, koniecznie znajdź dla niej miejsce w swoim mieszkaniu. Tym bardziej, że pielęgnacja monstery nie jest trudna. Trzeba tylko zwrócić uwagę na podlewanie i na to, co ile to to robić!
Jak często podlewać monsterę: lato
Wiosna i lato to okres najbardziej intensywnego wzrostu rośliny. W tym czasie przybywa najwięcej liści, a te które już są, rosną i powiększają się. To też czas, kiedy monstera najbardziej potrzebuje nawodnienia i nawożenia. Podlewanie robi się więc dość często. Trudno odpowiedzieć precyzyjnie, co ile czasu. Monsterę podlewa się, kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Nie należy w tym czasie podawać roślinie dużej ilości wody – wystarczy odrobina, tyle, żeby ziemia była lekki wilgotna.
Częstotliwość podlewania monstery może być bardzo różna. Trzeba monitorować warunki, w jakich kwiat się rozwija. Wysoka temperatura, duża ilość jasnego światła dziennego i niska wilgotność powietrza sprawiają, że zabieg powtarza się znacznie częściej. Jeśli jednak włączysz na przykład zraszanie, można robić to o wiele rzadziej. W czasie podlewania roślinie można podawać także nawóz mineralny, na przykład w formie żelu czy płynu do rozpuszczenia w wodzie. W zależności od zaleceń producenta, nawóz stosuje się co dwa tygodnie lub trzy razy w sezonie.
Podlewanie monstery zimą
Zimą monstera wchodzi w okres spoczynku. W zasadzie już od października należy mocno ograniczyć ilość podawanej jej wody. Wtedy także trzeba po prostu monitorować stan podłoża. Jeśli będzie suche na głębokości około 1-2 cm, to znaczy, że roślinę trzeba podlać. Monstery w tym czasie nie wymagają także nawożenia. Do intensywniejszej pielęgnacji wraca się dopiero na wiosnę, zwyczajowo w okresie marca. Sprawdź także ten artykuł: Monstera deliciosa "Variegata" - ciekawa roślina osiągająca zawrotne ceny.
Podlewanie monstery - sposoby
Monstery pochodzą z tropików, więc ich wymagania są podobne do tego, jak podlewać palmy. Potrzebują wody, ale nie w zbyt dużej ilości. Dobrze robi im od czasu do czasu prysznic, który jest typowy dla ich naturalnego środowiska. Po tym jednak rośliny trzeba zostawić do wyschnięcia, a nadmiar wody z liści wytrzeć miękką ściereczką. Pozostawienie kropli na liściach może prowadzić do powstania nieestetycznych plam lub oparzeń, bywa także przyczyną chorób grzybowych. Aby uniknąć moczenia liści w czasie podlewania, można wlewać wodę na podstawkę doniczki, ale trzeba kontrolować, czy jest to wystarczająca ilość i sprawdzać stan liści.
Jest to bezpieczniejsze niż zalewanie korzeni rośliny, które pod wpływem zbyt dużej ilości wody mogą po prostu gnić. Monstera uwielbia wodę, ale jej nadmiar jest dla niej naprawdę szkodliwy. Dlatego obserwacja rośliny jest kluczowa. Jeśli liście zaczynają żółknąć i opadać, sprawdź stan korzeni. Usuń te, które przegniły i posadź monsterę do świeżego, suchego podłoża z odpowiednią dawką drenażu. Dzięki temu cały nadmiar wody wypłynie swobodnie z doniczki i ochronisz korzenie przed zniszczeniem.