Jak często podlewać pomidory w okresie wzrostu

Najważniejsze jest to, że pomidory mogą wymagać innego rodzaju podlewania w okresie wzrostu, innego w czasie po zawiązaniu owoców. W początkowym okresie pomidory gruntowe podlewa się dwa razy w tygodniu w bardzo dużej ilości wody. To tak zwane podlewanie głębokie. Dzięki intensywnemu podlewaniu woda wnika w głąb ziemi, a to sprawia, że sadzonki lepiej się przyjmują i korzenie mocnej się rozrastają. Czym podlewać pomidory? Najlepiej sprawdzi się czysta, niezbyt zimna woda. Po podlewaniu warto wzruszyć podłoże.

Uprawa pomidorów na początku nie jest szczególnie uciążliwa. Wymaga tylko podlewania od czasu do czasu i nieregularnego zasilania. Nawożenie pomidorów w okresie wzrostu robi się albo tylko raz, krótko po posadzeniu, albo co 2-3 tygodnie niewielką dawką rozcieńczonego nawozu. Sadzonki pomidorów kupione w sklepie mogą być wcześniej zasilone nawozem startowym. W takim wypadku warto z tym poczekać kilka tygodni.

Pomidory gruntowe w tym czasie potrzebują dość dużo składników odżywczych, które najczęściej podaje się w formie rozpuszczonego w wodzie żelu lub płynu. Uprawa pomidorów z zastosowaniem nawozu granulowanego wymaga podlewania każdorazowo po podsypaniu roślinek.

Podlewanie pomidorów w czasie owocowania

W okresie owocowania podlewanie pomidorów powinno się nieco zmienić. Pomidory gruntowe w tym czasie potrzebują trochę innych dostaw wody. Powinno się podlewać je co dwa dni, ale niewielką ilością wody. Należy rozprowadzić ją wokół krzewów, by całe korzenie mogły otrzymać wodę. Dzięki regularnemu podlewaniu w okresie owocowania, pomidory dojrzewają szybciej i są ładniej wybarwione. Tym samym są także smaczniejsze i bardziej soczyste.

Podlewanie pomidorów w ogrodzie w czasie owocowania, a także porady jak często podlewać pomidory
Porady, jak często podlewać pomidory, czyli podlewanie pomidorów w ogrodzie

Podlewanie pomidorów w czasie owocowania należy przeprowadzać bardzo ostrożnie. Dojrzewanie przypada na okres letni, kiedy często są upały i skwar. W takie dni pomidory podlewa się albo bardzo wcześnie rano (około godziny 5-6), albo wieczorem. Inaczej może się okazać, że zostaną poparzone pod wpływem słońca, a to może doprowadzić nawet do zamierania liści i obumarcia całego krzewu. Podlewanie przeprowadza się delikatnie, dodając wodę wyłącznie pod krzew, uważając by nie spryskać liści i owoców. Latem zdarzają się także obfite ulewy. Wtedy warto zmniejszyć częstotliwość podlewania pomidorów. Sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie pomidorów.

Jak często podlewać pomidory w szklarni

Uprawa pomidorów w szklarni jest bardzo popularna. Pod folią powstaje niezwykły mikroklimat – jest cieplej i bardziej wilgotno niż na zewnątrz. Dzięki temu można szybciej uzyskać owoce. Aby pomidory ze szklarni były smaczne, należy je dość obficie podlewać, ale dość rzadko. Uprawa pomidorów pod folią wymaga podlewania co 4 lub 5 dni.

Zawsze wodę leje się bezpośrednio pod krzew, uważając, by nie opryskać liści. Wilgoć na liściach może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Na dodatek warto pamiętać, by po podlaniu przewietrzyć szklarnię. Wysoka temperatura i parująca woda także mogą sprzyjać rozwojowi patogenów. Uprawa pomidorów w szklarni wymaga regularnego podlewania na każdym etapie rozwoju roślin. Sadzonki pomidorów potrzebują tak samo wiele wody, jak dorosłe egzemplarze.

Jak pielęgnować pomidory w doniczce - podlewanie

Uprawa pomidorów pod folią to nie jest jedyny sposób, by szybciej cieszyć się smakiem owoców. Świetnym rozwiązaniem jest sadzenie krzewów w doniczkach i uprawa na tarasach lub balkonach. Jak pielęgnować pomidory w doniczce? W ich przypadku sposób podlewania jest nieco inny. Tak naprawdę rośliny mogą potrzebować więcej wody – mała objętość podłoża sprawia, że korzenie szybciej wysychają. Zatem w ciepłe dni pomidory mogą potrzebować podlewania nawet co drugi dzień.

W tym wypadku także należy pamiętać o tym, by podawać wodę bezpośrednio wokół pnia. Warto uważać na liście i zawiązujące się owoce. Pomidory doniczkowe należy podlewać wieczorem, unikając momentów silnego prażenia słońca i wysokiej temperatury. Czym podlewać rośliny na tarasie? Powinno się wcześniej przygotowywać wodę – musi mieć temperaturę pokojową. Powinna także trochę odstać w otwartym pojemniku, by wyparowały wszystkie składniki chemiczne.

Od razu przy podlewaniu należy zwrócić uwagę na nawożenie pomidorów. Podaje się im wodę z delikatnym roztworem środka mineralnego do uprawy pomidorów. Warto zastosować nieco mniej preparatu niż poleca producent. Można także sięgnąć po nawóz gotowy do użycia dla pomidorów doniczkowych.

ikona podziel się Przekaż dalej