Jak często podlewać tuje? O tych zasadach należy pamiętać
Tuje to bardzo popularne krzewy iglaste. Uprawia się je zarówno w donicach, jak i na rabatach czy żywopłotach. Są nie tylko ładne, lecz także mało wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację i dlatego cieszą się tak dużym powodzeniem. Jak często podlewać tuje? Dowiedz się, jak opiekować się tujami, by pięknie się rozwijały!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podlewaniu.
Tuje w ogrodzie i w donicach
Tuje, inaczej zwane żywotnikami, to bardzo popularne rośliny ogrodowe. Sadzi się je na żywopłoty, by stworzyć gęste, zielone ogrodzenie i osłonę przed sąsiadami. Niektóre odmiany są do tego idealne – kolumnowe, proste, bardzo gęste. Można wykorzystać je także do sadzenia na rabatach. Tutaj najlepiej sprawdzają się odmiany dekoracyjne i karłowate, na przykład kuliste lub niewysokie o wyjątkowym kolorze. Tak samo w doniczkach – tuje sadzi się na balkony i tarasy, by przez cały rok zdobiły swoimi zielonymi liśćmi.
Trzeba bowiem wiedzieć, że tuje są ładne nie tylko w sezonie, lecz także zimą. Nie gubią liści, a odpowiednio pielęgnowane pięknie się prezentują i nie brązowieją nawet na chłodniejszą porę roku. Trzeba tylko zadbać o odpowiednie warunki, intensywne nawożenie i optymalne podlewanie. Ważne jest zarówno to, co ile podlewać tuje, o jakiej porze i ile litrów wody potrzebują rośliny. Warto to wiedzieć, tak jak to, jak podlewać las w słoiku.
Jak często podlewać tuje w ogrodzie?
Tuje w ogrodzie można podlewać po prostu wodą z węża ogrodowego, pod warunkiem oczywiście, że nie jest bardzo zimna. Ale latem i tak warto zachować ostrożność i czas na podlewanie zarezerwować sobie wczesnym rankiem lub wieczorem, by zaoszczędzić roślinom szoku termicznego. Podczas upałów pod żadnym pozorem nie powinno się podlewać tuj w ciągu dnia i zawsze trzeba uważać, by nie zmoczyć za bardzo pędów – osiadłe na nich krople wody powodują oparzenia na gałązkach i działają jak zaproszenie dla grzybowych patogenów.
Trudno określić zasady, jaka jest najlepsza częstotliwość do podlewania tui. Zależy to od wielu czynników, na przykład poziomu nasłonecznienia, stopnia ochrony przed wiatrem czy poziomu przepuszczalności podłoża. Nic dziwnego – rosnące w słońcu rośliny potrzebują więcej wody, podobnie jak te, które są bardziej poruszane wiatrem. Dlatego trudno ustalić uniwersalny termin na podlewanie tuj. Trzeba sprawdzać podłoże na głębokości kilku centymetrów – jeśli jest tam całkiem suche, rośliny można podlać. Można używać do tego elektrycznego miernika wilgotności, ale tak naprawdę wystarczy łopatka i dłoń. Tuje w ogrodzie podlewa się rzadko, ale obficie. Rośliny dobrze znoszą krótkie, przejściowe okresy suszy, w czasie której wytwarzają mocniejszy system korzeniowy. Dzięki temu mogą lepiej wykorzystać wodę zgromadzoną w glebie.
Co ile podlewać tuje w donicach?
Uprawa tuj w donicach na tarasach i balkonach jest bardzo popularna. Rośliny pięknie wyglądają, a karłowate odmiany, jak ‘Szmaragd’ czy ‘Barbant’ świetnie się sprawdzają w tej roli. Podlewa się je mniej więcej tak samo, jak inne rośliny doniczkowe – w zależności od poziomu nasłonecznienia i temperatury. W czasie największych upałów tuje będą potrzebować podlewania raz dziennie. W tym przypadku także unika się okresów największego nasłonecznienia. Najlepiej podlewanie robić wieczorem, kiedy woda wolniej paruje.
Częstotliwość podlewania oraz ilość stosowanej do tego wody trudno określić. Wszystko zależy od tego, ile litrów ma doniczka i jej rodzaju. Ceramika i drewno szybciej przepuszczają powietrze i wodę, ułatwiają więc parowanie. W donicach plastikowych czy kamiennych rośliny mogą być podlewane trochę rzadziej.
Tuje trzeba koniecznie podlać tuż po przesadzeniu. Dzięki temu roślina lepiej się przyjmie i wytworzy stabilniejszy system korzeniowy. Po przesadzeniu do nowego pojemnika warto zadbać także o warstwę drenażu. Tuje znoszą i suszę i wilgoć, ale nie trzeba fundować im stresu w postaci nadmiaru wody zalegającej w korzeniach. Sprawdź także ten artykuł: Tuja kolumnowa - odmiany, pielęgnacja, przycinanie, nawożenie.
Podlewanie tuj po zimie – od kiedy?
Tuje to rośliny całoroczne, nie zamierają na zimę. Nawet w trakcie mrozów nie są uśpione, chociaż ich rozwój jest zahamowany, a kiedy pojawia się wiosna, od razu odżywają i wypuszczają nowe wierzchołki pędów. Od kiedy zacząć podlewać rośliny na wiosnę? Najlepiej nigdy nie przestawać!
Zimą, kiedy jest mróz, oczywiście nie będziemy ich podlewać, ale w czasie ocieplenia i okienek pogodowych, gdy temperatura jest wyższa niż 0 stopni Celsjusza, rośliny można podlać. W grudniu i styczniu należy to zrobić przynajmniej raz. Jest to ważne zwłaszcza w czasie bezśnieżnych zim, kiedy korzenie nie mają ochrony w postaci kołderki ze śniegu, a zimne wiatry wysuszają podłoże. Dzięki podlewaniu rośliny lepiej przetrwają do wiosny.
Drzewka i krzewy rosnące w gruncie mogą nie potrzebować podlewania w lutym i marcu, ponieważ w tym czasie są intensywne roztopy. Jednak zimowane na balkonach tuje w donicach podlewa się regularnie od pierwszych ciepłych dni.