Jak i kiedy nawozić tuje?
Nawożenie odgrywa ogromnie ważną rolę w prawidłowym wzroście roślin. Nieważne, czy rosną one na domowym parapecie czy w ogrodzie. Trzeba zastanowić się, czym nawozić tuje, aby dostarczyć im potrzebne składniki. Odpowiednio dobrany nawóz do tui, jak i innych roślin, zaopatruje je w niezbędne składniki mineralne, których często brakuje w glebie. Dzięki temu rośliny prawidłowo się rozwijają i znacznie rzadziej chorują.
Jeśli planujesz posadzenie tych roślin w ogrodzie, sprawdź także cennik tui.
Nawożenie tui - jaki nawóz do tui i kiedy?
Nawóz do tui z zasobem składników pokarmowych możemy dostać w każdym sklepie ogrodniczym lub na popularnych aukcjach internetowych za niewielkie pieniądze. Pozostaje jeszcze pytanie, który z nich jest najlepszy? Wyróżnić można dwa rodzaje nawozów. Pierwszy z nich to mineralny. Występuje w postaci płynnej lub granulowanej. Drugi nawóz nazywany jest organicznym. Występuje w wersji naturalnej jako kompost lub obornik. Sprawdź także najlepsze krzewy na żywopłot.
A więc czym nawozić tuje, by prawidłowo rosły? Na przykład krzewy posadzone w doniczkach na balkonie mogą być zasilane nawozem mineralnym w płynnej postaci. Granulowane nawozy mineralne stosuje się np. na podłoże w ogrodzie. To samo dotyczy nawozów organicznych (azotowych). Naturalny nawóz niewątpliwie wpływa na poprawę gleby, dlatego zaleca się użycie go przynajmniej raz w roku. A więc wiosną i latem – azot, natomiast jesienią fosfor i potas.
Kiedy nawozić tuje szmaragdowe?Tuja szmaragdowa, w przeciwieństwie do swoich odpowiedników, charakteryzuje się płytkim systemem korzeniowym. Lubi jednak wilgotne podłoże. W związku z tym wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresie suszy. Odmiana szmaragdowa tui, aby szybciej rosła, wymaga odpowiedniego nawożenia. Kiedy nawozić tuje szmaragdowe, by dostarczyć im niezbędnych minerałów? A może zainteresuje cię także krzew perukowiec podolski?
Generalnie, od kwietnia do sierpnia powinno się nawozić krzewy nawozem azotowym, natomiast jesienią zastosować nawozy potasowe i fosforowe. To ważne, ponieważ zabieg ten pozwoli tui przetrwać okres zimowy. Mało tego, specyficzny system nawożenia tui szmaragd pozwoli na utrzymanie jej pięknego wyglądu. Wiedząc, kiedy nawozić tuje szmaragdowe, ten sam system można stosować także do innych odmian. Sprawdź także inspiracje i żywopłot, czyli odmiany berberysów.
Pielęgnacja tui - czym podsypać tuje i czym zasilić tuje?
Jak pielęgnować te krzewy? Tuje są wrażliwe na wszechobecne chwasty. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża przed ich posadzeniem. Po jakimś czasie okazuje się jednak, że wyplewione chwasty nadal rosną. A więc czym podsypać tuje, by wspomóc ich rozwój?
Ściółka to niezbędny element pod każdym żywotnikiem. Tworzona jest z drobnej kory, którą podsypuje się pod tuje. Pełni ona ważną funkcję. Stanowi magazyn wody i składników mineralnych, a także jest źródłem próchnicy. Może być również uroczą dekoracją. A może zainteresuje cię także przycinanie tui?
Czym zasilić tuje? Regularne nawożenie to podstawa. Prócz powszechnych i ogólnodostępnych nawozów mineralnych i organicznych, stosuje się również inne tzw. wspomagające środki odżywcze. Zastanawiając się, czym zasilić tuje w przydomowym ogrodzie, warto sięgnąć po nawozy z dużą zawartością magnezu. To ważny składnik, którego niedobór powoduje żółknięcie oraz obumieranie igieł.
Żywotniki możemy zasilać również szczepionkami mikoryzowymi. Zawartość grzybów w szczepionce wpływa m.in. na wyższą dostępność składników z gleby, lepsze zaopatrzenie w wodę, lepszą chłonność systemu korzeniowego oraz wiele innych.
Kicha w chooj.