Kwiat betlejemski, czyli Euphorbia pulcherrima

Kwiat, gwiazda czy róża betlejemska? W nazewnictwie tej rośliny doniczkowej łatwo się pogubić. Jeśli jeszcze do tego się doda, że ogrodnicy znają ją jako poinsecję, a jej właściwa nazwa biologiczna to wilczomlecz nadobny… Zresztą, nieważne! Możesz nazywać ją jak ci wygodniej – każda z tych etykiet przecież kryje to samo: kwiat doniczkowy o aksamitnie zielonych liściach. To, co traktujemy jako kwiaty gwiazdy betlejemskiej to tak naprawdę intensywnie wybarwione liście – tak zwane przykwiatki. One dopiero otaczają kwiat właściwy, niepozorny, bez zapachu, niewyróżniający się niczym szczególnym.

Gwiazda betlejemska może osiągać różne rozmiary. Wszystko zależy od odmiany. Może mieć zarówno kilkanaście, jak i 40 cm. My ją znamy jako kwiat doniczkowy o zwartym pokroju, jednak warto wiedzieć, że w Meksyku, gdzie rośnie naturalnie, występuje jako dość wysoki krzew. W naturze można spotkać jedynie czerwoną poinsecję, jednak ostatnio na półkach sklepowych pojawiły się odmiany białe, kremowe i różowe, które także ciekawie się prezentują. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pielęgnacji grudnika w domu?

Róża betlejemska (Euphorbia pulcherrima) – zakup roślin

Na początku grudnia w sklepach aż roi się od gwiazd betlejemskich. Można kupić je niemalże wszędzie – nie tylko w sklepach ogrodniczych, lecz także w zwykłych marketach. Wybierając kwiat betlejemski koniecznie zwróć uwagę, jak wygląda roślina.

Sprawdź, czy zielone liście nie żółkną i czy nie ma na nich pęknięć i innych obrażeń. Sprawdź także czy czerwone przykwiatki nie brązowieją. To będzie znak, że roślina powoli traci na uroku i nie wiadomo, czy w tak pięknym stanie przywita Boże Narodzenie. Zwróć uwagę także na to, czy na spodzie blaszek liściowych nie ma białych, drobnych szkodników – mączlików. Są częstą chorobą poinsecji, a na dodatek mogą się z niej przenieść na inne kwiaty doniczkowe. Roślina nie przepada za chłodem, dlatego dobrze ją zabezpiecz przed zimnem w drodze do domu. Zanim jednak wniesiesz ją do gorącego, nagrzanego pomieszczenia, powoli ją aklimatyzuj, stopniowo zwiększając jej temperaturę. Sprawdź także ten artykuł o trujących roślinach domowych.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie jest wcale trudna. Po przyniesieniu do domu należy postawić ją w jasnym pomieszczeniu. Idealne miejsce jest z dala od kaloryfera i okien, ponieważ poinsecja nie przepada za różnicami temperatur i przeciągiem – może stracić liście.

Róża betlejemska w domu oraz porady jak pielęgnować gwiazdę betlejemską i jak dbać o gwiazdę betlejemską
Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską? Praktyczny poradnik krok po kroku

Teraz czas na

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej skupia się głównie na podlewaniu. Roślinę nawadnia się wyłącznie, kiedy ziemia jest przesuszona, ale za to dość obficie, najczęściej co 2-3 dni. Ponsecja powinna mieć doniczkę z większymi dziurkami, by nadmiar wody mógł odciekać. Można zostawić ją w doniczce ze sklepu, przede wszystkim dlatego, że przesadzanie w okresie kwitnienia to dla rośliny za duży stres.

Jak dbać o gwiazdę betlejemską po świętach

Mniej więcej w połowie stycznia liście gwiazdy betlejemskiej zaczynają powoli opadać. Dla wielu osób to jest znak, że czas wyrzucić roślinę na śmietnik, jednak tak naprawdę gwiazda betlejemska może ładnie wyglądać przez cały rok. Wymaga to jednak trochę nakładu czasu i pracy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie anturium?

W momencie opadania liści należy rozpocząć zacienianie rośliny. Powinno się przez 8 tygodni po 14 godzin dziennie utrzymywać ją w ciemnym pokoju, tylko wtedy będzie mogła wypuścić liście i kolorowe przykwiatki. Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską w tym czasie? Należy nieco ograniczyć podlewanie i raczej nie trzeba jej nawozić. Po wypuszczeniu liści i przestawieniu rośliny do jasnego pomieszczenia można ja przesadzić do innej doniczki, by miała więcej miejsca.

ikona podziel się Przekaż dalej