Wrzosy w ogrodzie i na balkonie – wymagania

Wrzosy w ogrodzie muszą mieć bardzo starannie wybrane stanowisko. To byliny, które dobrze radzą sobie w naszych warunkach, ale muszą mieć zapewnione dość ciepłe miejsce i być osłonięte przed wiatrem, by przetrwać zimę. Uwielbiają ziemię próchniczą i żyzną, ale za to nienawidzą zbyt mokrego podłoża, ponieważ w nim za szybko gniją im korzenie. Wrzosy powinny być uprawiane w podłożu o kwaśnym odczynie pH. Aby go uzyskać, przed sadzeniem należy zastosować specjalny preparat do obniżenia pH ziemi. Rośliny sadzi się w gruncie na uprzednio przygotowanym podłożu, na dno wykopanych dziur należy nasypać dość dużą warstwę drenażu.

Wrzos doniczkowy nie musi być sadzony w dużym i głębokim pojemniku. Ma płytki system korzeniowy, ale lubi się rozrastać, więc dobrze będzie się czuł w szerokich donicach lub skrzynkach. W tym wypadku także należy pamiętać o drenażu i na dno pojemnika wysypać trochę żwirku lub keramzytu, na wierzch warto wsypać trochę kory sosnowej, by woda nie parowała. Najlepiej zastosować specjalistyczną ziemię do kwiatów kwaśnolubnych (wrzosów i rododendronów). Wrzos doniczkowy można uprawiać także w podłożu standardowym, wzbogaconym preparatem zmniejszającym pH. A może zainteresuje cię także ten artykuł o różnicach pomiędzy wrzosami i wrzoścami?

Doniczki należy ustawić w miejscach słonecznych. Wrzosy w domu muszą stać na mocno nasłonecznionych parapetach. Na balkonie i tarasie nie mogą być pod dachem, muszą mieć słońce. Pamiętaj o tym, żeby w domu nie stały zbyt blisko kaloryfera!

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy niestety mogą potrzebować dość dużo uwagi i zabiegów. Przede wszystkim mogą potrzebować nawożenia. Jeśli zdecydujesz się na środek o przedłużonym działaniu, możesz zastosować go tylko raz, wiosną. Większość preparatów wymaga jednak zastosowania 3-4 razy w sezonie. Najlepiej sprawdza się preparat dedykowany do wrzosów lub roślin kwaśnolubnych. Dobrze sprawdzają się także środki do rododendronów lub borówek amerykańskich. Wrzosy warto także podkarmić szczepionką mikoryzową. Strzępki grzybów leśnych żyją z korzeniami wrzosów w symbiozie i sprawiają, że są piękniejsze i bardziej skore do kwitnienia.

Podlewanie wrzosów w ogrodzie także jest istotne. W czasie kwitnienia jest to najistotniejsze, ponieważ te rośliny muszą mieć zawsze wilgotne podłoże. W największe upały należy im dostarczać wodę nawet dwa razy dziennie. Nie można jednakże przesadzić – nadmiar wilgoci może być dla nich zabójczy. To, jak dbać o wrzosy, jest takie skomplikowane dlatego właśnie, że trudno jest znaleźć złoty środek. Sprawdź także ten artykuł o uprawie wrzosów w domu.

Fioletowe wrzosy w ogrodzie oraz porady, jak uprawiać wrzosy w ogrodzie oraz jak pielęgnować wrzosy
Jak pielęgnować wrzosy? Podlewanie, uprawa i pielęgnacja krok po kroku

Rośliny wymagają także cięcia, które przeprowadza się wiosną, po zimie. Jesienią zostawia się przesuszone pędy, ponieważ stanowią one naturalną ochronę przed śniegiem. Wrzosowisko należy przykryć gałęziami lub tkaniną jutową, przepuszczającą powietrze. W śnieżne zimy wrzosy powinny bez problemu przetrzymać mróz. Na wiosnę ścina się je tuż nad ziemią, ale szybko wybijają w górę, są bardziej gęste niż wcześniej. Jeśli je nawieziesz, kiedy zrobi się ciepło, szybko się rozwiną, a jesienią znów będą piękne.

Nawożenie i podlewanie wrzosów w doniczce

Wrzosy w domu i na balkonie należy podlewać bardzo regularnie. Zwłaszcza te stojące na balkonie potrzebują dużo wody, przede wszystkim dlatego, że szybko wysychają. Nie możesz dostarczyć im jej za dużo, wtedy korzenie błyskawicznie gniją. Dlatego podlewaj je często, małymi porcjami wody, by gleba była zawsze wilgotna.

Jak uprawiać wrzosy w doniczce? One także potrzebują regularnego nawożenia. W tym wypadku także konieczny jest nawóz do roślin lubiących niskie pH. Z tym, że rośliny w doniczkach potrzebują mniejszej dawki i nawozi się je tylko raz w sezonie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewinkach ogrodowych.

Jak pielęgnować wrzosy na zimę?

Niestety istnieje duże ryzyko, że wrzosy doniczkowe nie poradzą sobie zimą. Można jednak spróbować je zabezpieczyć przed zimnem. Jak to zrobić? Po pierwsze przesadź je do dużej donicy. Na zimę nie mogą zostać w małych pojemnikach, ich korzenie potrzebują dużo ziemi, która będzie sprawiała funkcję otuliny, bufora przed chłodem. Możesz wysadzić do ogromnego pojemnika wszystkie swoje rośliny. Będzie łatwiej je zabezpieczyć.

Donicę stawia się na styropianie, jego kawałkami warto także otoczyć ją z boków, dzięki czemu będzie trzymała ciepło. Roślin się nie przycina, tylko całość należy nakryć agrowłókniną, tkaniną jutową lub innym tego rodzaju tworzywem, które przepuszcza powietrze (by zapobiec gniciu i pojawianiu się pleśni). Dobrze sprawdzi się także słomiany chochoł. Wiosną zetnij pędy tuż przy samej ziemi, wystaw rośliny na słońce i rozpocznij podlewanie. Po kilkunastu dniach możesz podać im nawóz. Szybko wrócą do swojego pierwotnego stanu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o różach pnących w ogrodzie?

ikona podziel się Przekaż dalej