Dracena – ciekawy kwiat doniczkowy

Dracena – pod tą nazwą kryje się wiele różnych gatunków kwiatów doniczkowych. Jednym z najpopularniejszych jest dracena obrzeżona, zwana także draceną marginata. Jest to roślina o długich, cienkich liściach, które jak pióropusze wyrastają z górnej części zdrewniałych łodyg. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że na brzegach ciemnozielonych, wąskich liści pojawiają się cieniutkie paseczki, które mają wielkie znaczenie dekoracyjne. W uprawie pojawia się także dracena wonna i dracena smocza, które mają szerokie, ciemnozielone i lekko przewieszające się liście. Do dracen zalicza się także tak zwane „Lucky Bamboo”. Jest to roślina o minimalnych wymaganiach, która bardziej znana jest po prostu jako domowy bambus.

Wszystkie draceny w naszych warunkach klimatycznych to rośliny doniczkowe. Nie lubią chłodu, ale w domu dobrze się rozwijają. Jeśli tylko zapewnisz im odpowiednie stanowisko i dostatecznie częste podlewanie, będą się pięknie rozwijać. Draceny znoszą przejściowe zaniedbanie, ale przy braku wody końcówki ich atrakcyjnych liści mogą się wysuszać, przez co gorzej się prezentują.

Jak dbać o dracenę w domu? Stanowisko

Dracena to kwiat doniczkowy, który może rozwijać się w różnych warunkach. Jeśli jednak zapewni się jej odpowiednie stanowisko, będzie się rozwijać intensywniej i będzie mniej narażona na choroby i szkodniki.

Przede wszystkim światło. Dracena najlepiej rośnie w jasnym i rozproszonym świetle, bez bezpośredniego nasłonecznienia. Najwrażliwsze liście ma dracena marginata, inne gatunki mają nieco większą tolerancję na mocne nasłonecznienie. Draceny najbardziej lubią ciepłe temperatury. Rozwijają się najlepiej w 18-24 stopniach Celsjusza, nie znoszą za to przeciągów i niskiej wilgotności powietrza. Aby zapewnić im dobre warunki, trzeba umieścić w pobliżu rośliny podstawkę z wodą. Jednak trzeba uważać z nadmiarem wilgoci w podłożu, aby korzenie nie gniły. Używa się doniczek z otworami i drenażu oraz lekko przepuszczalnego podłoża.

Jak podlewać dracenę?

Podlewanie draceny nieco różni się zima i latem. Nawet rośliny uprawiane w domu potrzebują odpowiedniego okresu spoczynku, który zaczyna się pod koniec września i trwa aż do marca. Zalecenia, jak podlewać dracenę są podobne do tych, jak podlewać palmę. Najbardziej intensywne podlewanie draceny jest właśnie w okresie wiosenno-letnim. Wtedy podlewa się rośliny niedużą ilością wody ale dość często. Dracena lubi także zraszanie liści. Do pielęgnacji rośliny warto używać miękkiej, odstanej wody, by na liściach nie zostawały brzydkie białe plamki z kamienia.

Zimą podlewanie należy mocno ograniczyć. Nawadnia się draceny tylko wtedy, kiedy ziemia jest mocno wysuszona (najlepiej sprawdzić na głębokości 1-2 cm). Zraszanie można całkowicie wyłączyć, pod warunkiem, że dbasz o wilgotność powietrza. Jesienią i zimą, kiedy działają kaloryfery, powietrze szybko przesycha, a dracena lubi mieć wilgotne środowisko. W tych miesiącach możesz postawić doniczkę na kamyczkach na podstawce i regularnie napełniać ją wodą. Wtedy dracena będzie miała odpowiednio dużo nawilżenia przez cały rok.

Jak często podlewać dracenę?

Dracenę w doniczce podlewa się z różną częstotliwością, w zależności od pory roku. W sezonie podlewanie robi się co 5-7 dni, jeśli podłoże lekko przeschło. Trudniej odpowiedzieć na pytanie, jak często ją podlewać jesienią i zimą. To okres spoczynku i rośliny nie potrzebują aż tak dużo wody. Najlepiej ograniczyć się do podlewania 3 razy w miesiącu. Jeśli zauważysz, że końcówki liści zaczynają zasychać, trzeba zwiększyć częstotliwość podlewania draceny. To pierwszy znak, że wody jest za mało. Sprawdź także ten artykuł: Podlewanie draceny w lecie i zimą - poradnik praktyczny.

Pielęgnacja draceny krok po kroku

Pielęgnacja draceny opiera się na dwóch filarach: podlewanie i nawożenie. Rośliny uprawiane w domu w doniczce potrzebują nawożenia przez okres wegetacyjny średnio co 2-3 podlewanie. Jest to jednak zależne od wielu czynników. Dracena nie jest najbardziej „żarłocznym” gatunkiem, ale dobrze zasilona szybciej się rozwija, chętniej wypuszcza nowe gałązki i nowe liście.

Do draceny używa się nawozów mineralnych, są nawet specjalne preparaty do palm, dracen i jukk, które świetnie się sprawdzają. Można zastosować nawóz w płynie do rozpuszczenia z wodą, pałeczki nawozowe lub żel w aplikatorach. Płynne środki używa się najczęściej kilka razy w sezonie. Jednak pałeczki i aplikatory są stosowane znacznie rzadziej. To preparaty o przedłużonym działaniu, najczęściej wystarczają na 100 dni, więc stosuje się je jedynie 2 razy w sezonie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny